Jakie przepisy regulują korzystanie z dronów w przestrzeni publicznej?

dron filmujący ludzi na imprezie na plaży
Każdego operatora drona, niezależnie czy lot jest rekreacyjny, sportowy czy komercyjny, obowiązuje to samo prawo lotnicze | fot.: stock.adobe.com

Dron wyposażony w dobrą kamerę to sprzęt, który w dzisiejszych czasach można nabyć niesamowicie łatwo, jest on dostępny niemal dla każdego. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że korzystanie z niego w Polsce i wielu innych krajach jest obostrzone specjalnymi regulacjami prawnymi. Każdego operatora drona, niezależnie czy lot jest rekreacyjny, sportowy czy komercyjny, obowiązuje to samo prawo lotnicze. Jak poruszać się dronem w przestrzeni powietrznej legalnie oraz przede wszystkim bezpiecznie?

Podstawowe słownictwo

Każdy doświadczony użytkownik drona rozróżnia kilka podstawowych pojęć:

  • Bezzałogowy statek powietrzny – nazywane jest tak urządzenie latające, które wykorzystujemy do celów zarobkowych.
  • Operator – osoba sterująca dronem
  • Model latający – tak możemy określić nasz sprzęt gdy wykorzystujemy go tylko sportowo i rekreacyjnie.

Drony a prawo

Dokonując zakupu drona, a tym bardziej przed jego uruchomieniem powinniśmy zapoznać się z dwoma ustawami, które bezpośrednio tyczą się każdego użytkownika, jest to rozszerzenie każdej kwestii omawianej w tym artykule:

  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA i GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 marca 2013 r. 
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r.
Warto przeczytać!  Niezbędne, ciekawe, nowoczesne – gadżety i akcesoria idealne do pracy grafika komputerowego

UAVO – świadectwo kwalifikacji operatora drona

Jest to uprawnienie, które można nazwać “prawem jazdy” dla każdego, kto chce wykorzystywać swój sprzęt do celów zarobkowych. Aby wykonać takie uprawnienie potrzebować będziemy zaświadczenia lotniczo – lekarskiego, ubezpieczenia OC, a koszty egzaminu wraz z wydaniem zaświadczenia to łącznie około 200 zł.

UAVO jest wydawane bezterminowo, lecz uprawnienia są ważne przez 3 lata.

Skąd wiedzieć gdzie latać?

Osoby używające drona do własnych celów, czyli nie potrzebujące UAVO, powinny trzymać się kilku prostych zasad, mając na uwadze fakt, że w każdym państwie te zasady mogą być nieco inne. Jak oraz gdzie nie można latać? Model latający musi być w zasięgu naszego wzroku – jest to warunek obowiązkowy. Miejmy również na względzie zachowanie prywatności oraz prawa do spokoju osób postronnych, pamiętajmy, że operator drona jest odpowiedzialny za wykonane filmy oraz fotografie. Obowiązuje absolutny zakaz poruszania się w: okolicach lotnisk, portów, kopalń, wodociągów, ujęć wody, zapór wodnych, linii energetycznych, niektórych banków, elektrowni, muzeów, telewizji, radia czy budynków rządowych.

Warto przeczytać!  Death Stranding – gra-rewolucja, czy przerost formy nad treścią?

W przestrzeni naszego lotu nie mogą się znajdować żadne osoby oraz pojazdy w promieniu 30 metrów, a w odległości minimum 100 metrów powinny się znajdować zabudowania.

Aby dokładnie upewnić się co do miejsca przeznaczonego na nasz lot możemy posłużyć się jedną z wielu darmowych aplikacji dostępnych na rynku. Pokazują one przejrzystą mapę terenów, w których bez obawy o konsekwencje można poruszać się dronem.

Świadomy użytkownik to gwarant bezpieczeństwa

Każda osoba dokonująca zakupu drona powinna zainteresować się tematem regulacji prawnych oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, ponieważ w innym wypadku może ucierpieć czyjeś mienie, sam użytkownik, osoba postronna, a z całą pewnością nasz portfel. Wzbijając model latający w powietrze pamiętajmy o upewnieniu się w jakim miejscu możemy latać bez uprawnień, sprawdźmy pogodę oraz internetową mapę stref powietrznych. Szanujmy czyjąś prywatność i spokój oraz nie latajmy poza zasięgiem naszego wzroku bez uprawnień UAVO. 

Warto przeczytać!  Mastodon - portal społecznościowy, który wraca do łask

PJA