Największe odkrycia archeologiczne ostatniej dekady

Gobeklitepe
Göbekli Tepe jest uważane za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka | fot.: stock.adobe.com

Odkrycia archeologiczne z ostatniej dekady obejmują wiele znaczących znalezisk, które poszerzyły naszą wiedzę o przeszłości. Poniżej przedstawiam kilka z nich, które były uznawane za przełomowe.

  1. Grób Ryszarda III (2012) – Odkrycie szczątków króla Ryszarda III w Leicester w Wielkiej Brytanii było sensacją. Znaleziono je pod parkingiem, a identyfikacja została potwierdzona dzięki badaniom DNA.
  2. Amfipolis Tomb (2014) – W Grecji odkryto ogromny grobowiec z okresu Aleksandra Wielkiego. Choć nie znaleziono tam jego szczątków, to odkrycie to było jednym z najważniejszych w Grecji od dekad.
  3. Trójkąt Palenque (2015) – W meksykańskim mieście Palenque odkryto wodny tunel, który według archeologów mógł symbolizować drogę do zaświatów dla Majów.
  4. Odkrycie Göbekli Tepe (odkryte wcześniej, ale badania trwają od lat) – Chociaż Göbekli Tepe w Turcji zostało odkryte wcześniej, to prace archeologiczne w ostatniej dekadzie znacząco poszerzyły naszą wiedzę o tym miejscu, które jest uważane za najstarszy znany kompleks religijny na świecie, datowany na 10 000 lat p.n.e.
  5. Odkrycia w Teotihuacán (2015) – W Meksyku, w tunelach pod Piramidą Księżyca w Teotihuacán, archeolodzy znaleźli liczne artefakty, które mogą rzucić nowe światło na tę tajemniczą cywilizację.
  6. Odkrycie Antikythera Mechanism (badania trwają, ale nowe odkrycia w 2016) – Chociaż mechanizm z Antikythera został odkryty ponad sto lat temu, nowe badania przeprowadzone w ostatniej dekadzie dostarczyły nowych informacji na temat tego starożytnego „komputera”.
  7. Odkrycie nowych jaskiń w Qumran (2017) – Odkryto nowe jaskinie, w których mogą znajdować się kolejne zwoje znad Morza Martwego.
  8. Odkrycie “Zaginionego Złotego Miasta” w Luksorze (2021) – jak wspomniano wcześniej, to odkrycie jest jednym z najważniejszych w Egipcie od czasu odkrycia grobowca Tutanchamona.
  9. Odkrycie HMS Terror (2016) – Wrak HMS Terror, jednego z dwóch statków z zaginionej ekspedycji Franklina, został odnaleziony w doskonałym stanie w Arktyce.
  10. Odkrycie nowych figur w Nazca (od 2018) – W Peru, dzięki zastosowaniu dronów i nowych technologii, odkryto nowe geoglify w Nazca, które są jednymi z najbardziej tajemniczych tworów starożytnego świata.
Warto przeczytać!  Conor McGregor - żywa legenda MMA
Nasca
Rysunki z Nazca – grupa geoglifów na pustyni Sechura w Peru; system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca | fot.: stock.adobe.com

Te odkrycia i wiele innych zmieniły nasze rozumienie historii i prehistorii, dostarczając nowych informacji o dawnych cywilizacjach, ich kulturach, sztuce i codziennym życiu.

Redo