Papuga często wywołuje uśmiech na twarzy. Lubimy oglądać je w zoo czy na filmikach z YouTube’a. Niejeden dochodzi do wniosku, że chciałby mieć takiego towarzysza na co dzień w domu. Bez wątpienia to bardzo inteligentne i przyjacielskie stworzenia. Czy to zwierzę dla ciebie? Co warto wziąć pod uwagę przygotowując się do hodowli papugi? Przeczytaj, żeby odpowiednio przygotować siebie i swój dom.
Odpowiedzialność opiekuna
Papugi to zwierzęta długowieczne. Wprowadzając nowego towarzysza do domu trzeba liczyć się z tym, że jest to decyzja na długie lata. Dla przykładu papużki faliste żyją ok. 20 lat, papugi żako ok 40 lat, a ary nawet do 50 lat. Decyzja o zakupie ptaka musi więc być bardzo dobrze przemyślana. Papugi niezwykle mocno przywiązują się do człowieka. Jeśli zostaniemy jej właścicielami, tak powinno pozostać. W przeciwnym wypadku narażamy papugę na duży stres. Ptak ten najczęściej wybiera sobie jednego domownika, z którym jest najbardziej związany. Potrafi być też o swojego opiekuna zazdrosny. Wesołe usposobienie papug sprawia, że są to raczej hałaśliwi towarzysze. Warto nad tym pomyśleć, szczególnie jeśli mamy małe dzieci czy też cienkie ściany w mieszkaniu. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na wprowadzenie papugi do domu, co jest nam potrzebne?
Co trzeba przygotować dla papugi
Niezbędną rzeczą, nad którą musimy się dobrze zastanowić, jest klatka dla naszej papugi. Zasada jest prosta: im większa, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będzie też zbudowanie woliery, o ile oczywiście mamy taką możliwość. Niezbędne wyposażenie klatki to:
– żerdzie, czyli drewniane pręty do siedzenia;
– podłoże, dzięki któremu łatwo nam będzie zachować klatkę w czystości (np. ręczniki papierowe, gazety);
– poidełko i karmnik;
– zabawki, które z pewnością ucieszą naszą papugę.
Ważnym elementem hodowli papug jest oczywiście ich dieta. W naturze papugi żywią się pyłkami, nasionami, owocami czy pąkami kwiatów. W sklepach zoologicznych znajdziemy odpowiednio zbilansowane mieszanki ziaren i witamin. Nie możemy podawać papugom takich rzeczy jak: rośliny strączkowe, sól, czekolada, orzeszki ziemne albo arachidowe. Odpowiednim żywieniem możemy zapewnić papudze zdrowe, długie życie i piękne upierzenie. Przy hodowli papug trzeba również pamiętać, że potrzebują ze strony opiekuna dużej uwagi. Lubią one coraz to nowe zabawy, w których mogą się wykazać swoją inteligencją. Słynną cechą papug jest też ich dźwiękonaśladownictwo. Im większa papuga, tym łatwiej nauczyć ją mówić. Swoją konsekwencją i cierpliwością możemy zyskać radosnego towarzysza do dyskusji. Większość papug lubi też kąpiele wodne, więc dobrze jest zapewnić im odpowiedniej wielkości naczynie z wodą.
Papuga może zostać wspaniałym przyjacielem na długie lata. Decyzja o jej zakupie musi być starannie przemyślana. Wybór gatunku ma niebagatelne znaczenie. Wszystko warto dostosować do naszych możliwości i naszego stylu życia (jeśli nie potrafimy zapewnić papudze odpowiedniej ilości uwagi może warto pomyśleć o dwóch?). Odpowiednio zadbana odwdzięczy się nam, a w jej towarzystwie na pewno nie będzie nam nudno.
APA