1 września już niedługo – jak będzie wyglądał rok szkolny 2022/2023?

zmiany w nowym roku szkolnym
Zmian w roku szkolnym 2022/2023 będzie naprawdę całkiem sporo | fot.: stock.adobe.com

Wakacje powoli dobiegają końca. Ostatnie dni sierpnia bez wątpienia upłyną dzieciom oraz ich rodzicom na kompletowaniu wyprawki szkolnej. Aby można było należycie przygotować się do powrotu do szkolnej ławy, należy zapoznać się z tym, jak będzie wyglądał rok szkolny 2022/2023. Nie da się bowiem ukryć, że szykują się zmiany. Niektóre z nich będą naprawdę znaczące, zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. 

Nowy przedmiot 

Już niedługo w szkołach pojawi się nowy przedmiot o nazwie historia i teraźniejszość. Dzieci będą więc uczyć się o tym, co działo się w kraju i na świecie po 1945 roku. Nie da się ukryć, że taka wiedza może okazać się bardzo przydatna. Niemniej jednak, sporo kontrowersji budzi ostatnio podręcznik zaproponowany do nauki tego przedmiotu. Ciężko zatem powiedzieć, w jaki sposób dzieci będą nauczane o historii i teraźniejszości. Warto także mieć świadomość tego, że będą trwały prace nad wprowadzeniem przedmiotu biznes i zarządzanie. Pomimo tego, że prace nad tym mają rozpocząć się w roku szkolnym 2022/2023, przedmiot ten powinien zostać wprowadzony nie wcześniej niż we wrześniu 2023 roku. 

Warto przeczytać!  Shifting Realities – co to jest?

Posiłki dla uczniów

Kolejną ciekawą zmianą, która czeka szkoły w roku 2022/2023 jest to, iż każda z nich będzie miała obowiązek zapewnienia uczniom jednego posiłku. Co więcej, uczniowie będą mieli prawo spożyć go w odpowiednich warunkach. Te również musi zapewnić im placówka, w której się edukują. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kwestie płatności za obiady czy innego rodzaju posiłki będą ustalane między innymi przez dyrektora.

Co jeszcze się zmieni?

W roku szkolnym 2022/2023, każda szkoła będzie musiała zatrudnić pedagoga specjalnego. Będzie miał on za zadanie pomagać zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Do tej pory, nie każda placówka oświatowa zatrudniała takiego specjalistę. Zmiany będą dotyczyć także zwolnień lekarskich z wychowania fizycznego. Będą one respektowane jedynie wówczas, gdy zostaną wydane przez lekarza specjalistę. Lekarz rodzinny nie będzie więc mógł ich wydawać. Czy jest to dobra zmiana? Zdania co do tego są bardzo podzielone. Zmiany dotkną także przedstawicieli zawodu nauczyciela. Będą dotyczyły one awansów, które będą odbywały się na zupełnie innych zasadach. Ta modyfikacja również wzbudza sporo mieszanych uczuć. Jednoznacznie można stwierdzić, że wprowadzanie zmian zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem. Nie od razu również udaje się zrealizować założone cele. Aby wprowadzanie zmian było harmonijne, konieczna jest współpraca uczniów, nauczycieli oraz rodziców. 

Warto przeczytać!  Największe tajemnice kosmosu, które wciąż próbują rozwiązać naukowcy

Zmian w roku szkolnym 2022/2023 będzie naprawdę całkiem sporo. Przede wszystkim, na uwagę zasługuje nowy przedmiot o nazwie historia i teraźniejszość. Kolejną istotną zmianą będzie to, iż każda szkoła będzie zobligowana do zapewnienia uczniom posiłku. Poza tym, awanse nauczycieli mają odbywać się na innych zasadach niż do tej pory. W każdej szkole pracować ma również pedagog specjalny. Tempo wprowadzania wspomnianych zmian może być nieco różne w każdej szkole i zarówno rodzice, jak i dzieci powinni zdawać sobie z tego sprawę. 

AUB