Co zrobić, gdy Twój czworonożny pupil źle znosi upały?

pies słońce
W czasie najcieplejszych, letnich dni warto ograniczyć bezpośrednią ekspozycję psa na zewnątrz budynku | fot.: stock.adobe.com

Czworonożny przyjaciel posiada warstwę sierści, która chroni go przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Nie zawsze jednak gruba warstwa sierści sprawia, że psy czują się komfortowo. W przypadku dużych zwierząt oraz psów o długiej i średnio długiej sierści latem wysokie temperatury mogą szczególnie dawać się we znaki. Jak pomóc psu, który męczy się upałem? Wybierz jeden ze sposobów lub stosuj zamiennie każdy z nich. Czworonóg będzie mógł odetchnąć. 

Pies poza bezpośrednią ekspozycją na słońce 

W czasie najcieplejszych, letnich dni warto ograniczyć bezpośrednią ekspozycję psa na zewnątrz budynku. Pies, który lubi wylegiwać się przed domem powinien mieć zapewnione miejsce w cieniu oraz nieustanny dostęp do świeżej, chłodnej wody do picia. Warto zaprosić psa do wnętrza, w którym jest chłodno. Latem psy lubią przebywać w garażu, gdzie jest zdecydowanie chłodniej niż na podwórku. Podczas upału pies może mieć ograniczony apetyt, co nie musi być niepokojące. Zwierzę zje wieczorem, gdy zrobi się chłodniej. 

Warto przeczytać!  Najwięksi z największych - psy "olbrzymy"

Pies w ogrodzie latem

Latem w ogrodzie warto zastosować basen dla psa lub kurtynę wodną, chłodzącą zwierzę w najcieplejsze dni. Możliwość zanurzenia się w wodzie, ochłodzenia się w trakcie letniego popołudnia sprawi, że zwierzę będzie aktywne i zadowolone. Zadbaj o zacienieniem miejsca dla psa. Jeżeli z jakiegoś powodu stosujesz kojec, powinno w nim znaleźć się miejsce, osłonięte od bezpośredniego promieniowania słonecznego (oprócz wnętrza budy, w której pies niechętnie będzie przebywał podczas upału). Spędzasz czas w ogrodzie ze swoim, czworonożnym przyjacielem? Aktywności najlepiej sprawdzą się o poranku oraz wieczorem, gdy w pogodzie panuje przyjemne ochłodzenie. W środku dnia warto dać pieskowi odpocząć, zwłaszcza jeżeli jego sierść należy do dłuższych, a zwierzę ma już swoje lata. Lato w ogrodzie to również relaks w gronie najbliższych. Zwróć uwagę, aby pupil nie podkradł przysmaku, niebezpiecznego dla jego zdrowia. 

Warto przeczytać!  Najciekawsze japońskie rasy psów

Spacer z psem w ciepłe dni

Wiosną i latem spacery z czworonożnym przyjacielem są wyjątkowo przyjemne. Weź pod uwagę jednak, że to, co dla nas jest doskonałe, dla zwierzęcia może stanowić trudność. Ciepłe dni, suche powietrze, wiatr-lubimy przyjemne, letnie dni. Dla zwierząt taka pogoda jest męcząca, zwłaszcza jeżeli Twoim pupilem jest husky, pies berneński lub owczarek niemiecki. Te psy uwielbiają zimno. Jeśli planujesz długi spacer latem lub wycieczkę za miasto, koniecznie zadbaj o stały dostęp do wody dla swojego ulubieńca. Duży pies może nosić plecaczek lub sakwę z butelką wody i rozkładanym poidełkiem. W najcieplejsze dni warto odrobinę skrócić dystans spacerowy, jeżeli Twój pies znacznie męczy się podczas upału. Warto jednocześnie wybierać na spacer pory, w których słoneczna ekspozycja jest najmniej uciążliwa: wczesny poranek lub wieczór. Spacerowanie z psem w czasie największego wzrostu temperatury jest dla niego niekomfortowe, a nawet niebezpieczne dla jego zdrowia. Pomyśl o komforcie swojego pupila, jeśli chcesz zapewnić mu wysoką jakość życia. 

Warto przeczytać!  Koty Ashera: tajemnicze i wyjątkowe zwierzęta domowe

BWI