Jak wybrać buty do biegania?

mężczyzna zawiązujący buty do biegania
Dobre buty biegowe przede wszystkim powinny zostać prawidłowo dopasowane | fot.: stock.adobe.com

Bieganie to sport nieustannie zyskujący na popularności. Jest on ogólnodostępny, nie wymaga dużych nakładów finansowych i stwarza okazję do miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem uprawiania tego sportu jest jego pozytywny wpływ na zdrowie. Bieganie wzmacnia serce i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Podstawowym elementem wyposażenia każdego biegacza jest odpowiednio dobrane obuwie. Czym kierować się podczas zakupu, aby buty spełniały swoją funkcję i uprzyjemniały treningi biegowe?

Nawierzchnia wyznacznikiem wyboru odpowiedniego modelu

Nawierzchnia, która znajduje się na zaplanowanych trasach biegowych w dużej mierze determinuje model, który należy wybrać. Jeżeli treningi mają odbywać się w centrum miasta, gdzie dominuje beton należy zadbać o dobrą stabilizację stopy. Na ścieżkach leśnych duży bardziej sprawdzą się buty  z grubą podeszwą, która zamortyzuje wszystkie nierówności terenu. Istotna jest także dobra przyczepność na niestabilnym podłożu o różnym nachyleniu. 

Warto przeczytać!  Via ferrata - co warto wiedzieć?

Dobra amortyzacja – jak o nią zadbać

Dobra amortyzacja to podstawowa cecha butów przeznaczonych do biegania. Dzięki niej można zapobiec wystąpieniu niechcianych kontuzji. Bardzo ważny jest tutaj czynnik wagi ciała sportowca – im jest ona większa, tym bardziej obciążone są nogi, a jednocześnie amortyzacja jest jeszcze bardziej potrzebna. Amortyzacja to zdolność absorpcji siły uderzenia. Jest ona niezwykle potrzebna w momencie kontaktu stopy z podłożem. Dobrze dobrane obuwie sprawia, że faza styczności z ziemią jest stopniowa i nie nadwyręża mięśni. Osoby biegające po płaskim terenie potrzebują innego rodzaju podparcia i amortyzacji niż biegacze korzystający przykładowo z dróg gruntowych. 

Buty do biegania w terenie – najważniejsze cechy

Dobre buty biegowe przede wszystkim powinny zostać prawidłowo dopasowane. Obuwie zawsze należy mierzyć popołudniu bądź wieczorem, gdyż w późniejszych godzinach stopy puchną i rozmiar wybrany w godzinach porannych może okazać się zbyt mały. Podczas mierzenia warto zadbać o skarpetki podobne do tych, które będą używane podczas treningów. Rozmiar musi gwarantować swobodę ruchu, jednocześnie odpowiednio stabilizując nogę i zapewniając odpowiednią amortyzację. Stopa nie może się ruszać i przesuwać w bucie. Warto przymierzyć kilka par proponowanych przez różnych producentów i wybrać model najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Bieganie w technicznym i zróżnicowanym terenem sprawia, że ciało musi szybko reagować na następujące zmiany, a dobrze dobrane buty mogą to znacząco ułatwić. Warto zdecydować się na obuwie wysokiej jakości – zapewni ono komfort i pozwoli na długie, wielosezonowe użytkowanie.

Warto przeczytać!  Przegląd najlepszych ćwiczeń dla biegaczy: Jak poprawić kondycję i wydolność?

Bieganie to sport niezwykle przyjemny i korzystny dla stanu zdrowia. Może stać się jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest to sport w przystępnej cenie, odpowiedni dla całej rodziny – można nawet zabrać ze sobą psa! Jednak aby bieganie było czystą przyjemnością należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a jego podstawowym elementem jest właśnie obuwie. 

OŁĘ