Proste i tanie urządzenia do parzenia kawy w domu i pracy

aeropress kawa
Aeropress to niezwykle uniwersalne urządzenie do parzenia kawy, które pokochało mnóstwo kawoszy na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Około 80 procent ludzi na świecie pije przynajmniej jedną filiżankę kawy każdego dnia. Ciemny napój uzależnia nie tylko ze względu na właściwości pobudzające, ale również ze względu na unikatowy smak. I choć nie którzy piją kawę bez dodatków, a inni z dodatkiem różnego rodzaju mleka, decydujący wpływ na finalny efekt mają jakość samej kawy praz sposób jej parzenia. Abstrahując od zaawansowanych i sporych pod względem gabarytów ekspresów do kawy, na rynku istnieje wiele urządzeń na każdą kieszeń, dzięki którym można w wygodny sposób parzyć kawę w domu czy w pracy.

Aeropress – najmniejsze urządzenie do parzenia kawy

Aeropress to niezwykle uniwersalne urządzenie do parzenia kawy, które pokochało mnóstwo kawoszy na całym świecie. Prosty patent i łatwość obsługi to niewątpliwie wielkie zalety tego gadżetu, ale największą są małe gabaryty. Dzięki temu świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w pracy czy w podróży. Aeropress łączy największe zalety metody przelewowej oraz tradycyjnego ekspresu, a możliwość eksperymentowania z grubością ziaren, czasem parzenia i temperaturą wody daje spore pole do popisu najbardziej wymagającym miłośnikom ciemnego napoju. Urządzenie składa się z tuby, w której znajduje się tłok, a całość działa jak strzykawka. Wystarczy wsypać do niego zmieloną kawę, wlać wrzątek, a na koniec wkręcić sitko z papierowym filtrem. Po chwili tubę odwraca się i stawia na kubku, do którego można “przecisnąć” zaparzoną kawę. 

Warto przeczytać!  Czym jest zielona kawa? Jakie ma właściwości?

French press – kawa parzona bez fusów

french press
French pressy z najwyższej półki wyróżniają się materiałami wyższej jakości, a także przemyślanym wyglądem | fot.: stock.adobe.com

French press to tłokowy zaparzacz kawy, składający się z wąskiego, szklanego dzbanka oraz pokrywki z mechanizmem, na którym znajduje się tłok z sitkiem. Kawa zaparzana jest w dzbanku zgodnie z preferowanymi proporcjami, a następnie za pomocą uchwytu na pokrywce można docisnąć sitko do samego dna. W ten sposób otrzymujemy pyszną kawę parzoną, pozbawioną fusów. Zaletą tego urządzenia jest również ogromna różnorodność pod względem pojemności i samego designu. Można kupić małe french pressy, w których można przygotować kubek kawy dla jednej osoby, a także o wiele większe, które świetnie sprawdzą się w większym towarzystwie. French pressy z najwyższej półki wyróżniają się materiałami wyższej jakości, a także przemyślanym wyglądem, dzięki któremu mogą stać się rownież stałym elementem wystroju w kuchni czy służbowym aneksie kuchennym. 

Warto przeczytać!  Kilka słów o właściwościach i zastosowaniu nasion chia

Kawiarka – kawa w stylu retro

kawiarka
Kawiarki tworzone są z aluminimum lub stali i najczęściej przypominają one stylowe czajniczki o nieco wysmuklonej sylwetce | fot.: stock.adobe.com

Kawiarka, znana również jako kupres czy makinetka, przeżywa w ostatnich latach renesans. Urządzenie to jest od wielu lat bardzo popularne we Włoszech, a kraj słynący z przepysznej kawy zaraził tą modą resztę świata. Kawiarki tworzone są z aluminimum lub stali i najczęściej przypominają one stylowe czajniczki o nieco wysmuklonej sylwetce. Składają się z podstawy z zaworkiem, do której leje się wodę, sitka na zmieloną kawę oraz głównej komory z rączką i pokrywką. Ustawiona na palniku kawiarka zostaje rozgrzana, a gotująca się woda przedostaje się do głównej komory przez sitko z kawą, zapewniając napojowi unikalny, głęboki smak. Ponadto zaletą kawiarek jest ich wyjątkowo stylowy wygląd.

Co wybrać?

Każde z wymienionych urządzeń ma swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć przed zakupem. Aeropress świetnie sprawdzi się w przypadku osób ceniących dobrą kawę, które cenią możliwość posiadania urządzenia do parzenia kawy pod ręką niezależnie od okoliczności. Jest mały, a więc można go trzymać domu i w pracy, a nawet wozić ze sobą. French press zdaje się być bardziej “stacjonarnym” urządzeniem, które ładnie podczas spotkań służbowych czy w gronie przyjaciół. Z kolei kawiarka, według ekspertów, zapewnia kawie najgłębszy smak, a ponadto nadaje kuchni więcej stylu. 

Warto przeczytać!  Azjatyckie ciasteczka mochi: sekrety słodkiego smaku Azji

JST