Najciekawsze muzea w Polsce, które naprawdę warto odwiedzić

Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku jest ciekawą propozycją dla osób w każdym wieku | fot.: stock.adobe.com

Odwiedzanie muzeów pozwala na zapoznanie się z częścią historii. Jest to ciekawa forma nauki, która na długo pozostaje w pamięci. W Polsce znajduje się wiele interesujących obiektów, dzięki czemu każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

Muzea w Polsce, które warto odwiedzić

Muzeum Powstania Warszawskiego należy do jednego z najbardziej znanych. W stolicy Polski możemy poznać historię Powstania Warszawskiego, którego przebieg jest bardzo ważny. We wnętrzu znajdziemy ponad 30 000 eksponatów oraz 1 500 archiwalnych filmów, oraz zdjęć. W interesujący sposób można poznać historię, która dzięki ciekawym formom przedstawienia jest łatwiejsza do zapamiętania. We wnętrzu odczujemy powstańczą atmosferę, dzięki specjalnej aranżacji obiektów.

Muzeum Zamkowe w Malborku jest ciekawą propozycją dla osób w każdym wieku. Przedstawia wspaniałą średniowieczną fortecę Europy. Znajdziemy tam wiele dobrze zachowanych eksponatów, zwłaszcza tych artystycznych. Powierzchnia Zamku zajmuje, aż 210 tysięcy metrów kwadratowych, dzięki czemu jest on największy w całej Europie.

Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawia tragiczną historię, jaka miała miejsce na naszych ziemiach. Wchodząc do środka, możemy znaleźć baraki, wieże strażnicze, drogi oraz poobozowe bloki. Jednymi z najbardziej poruszających obiektów są pozostawione rzeczy więźniów. Wśród nich znajdziemy walizki, okulary, czy ubrania. We wnętrzu znajduje się wystawa główna oraz wystawy tymczasowe. Przed udaniem się do obiektu, warto zapoznać się z regulaminem, ponieważ nie jest to odpowiednie miejsce dla małych dzieci.

Muzeum Archeologiczne mieszczące się w Biskupinie to ciekawa propozycja dla miłośników historii. Jest to ważny element wielkopolskiego Szlaku Piastowskiego. W ofercie znajdziemy specjalne wystawy prezentujące osadnictwo w czasach epoki kamienia. Historia jest przedstawiana, aż do momentu Średniowiecza. Najlepiej odwiedzać miejsce we wrześniu, ponieważ odbywa się wtedy coroczny Festyn Archeologiczny.

Warto przeczytać!  Czarownice i wampiry – gdzie w Polsce znajdziemy ich ślady?

Nieoczywiste propozycje ciekawych muzeów 

Muzeum neonów znajduje się w Warszawie. We wnętrzu znajdziemy kolekcję przeróżnych neonów, nawet z lat 60-tych oraz 70-tych. Odnajdziemy tam między innymi te reklamujące bary mleczne, restauracje, czy sklep “Sezam”. Warto odwiedzić muzeum, które pokazuje ważne elementy dla dawnych lat. Niestety tradycyjne neony coraz bardziej zanikają, chociaż były ciekawą formą reklamową. 

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest coraz częściej odwiedzanym miejscem przez turystów Bydgoszczy. We wnętrzu znajdziemy ekspozycje dotyczące narzędzi wykorzystywanych do dbania o higienę od czasów starożytności. W ofercie są takie atrakcje jak średniowieczne łaźnie, kolekcja pralek z różnych lat czy przenośne ubikacje. Korzystają z przewodnika, dodatkowo możemy dowiedzieć się o metodach dbania o higienę w dawnych latach.

Warto przeczytać!  Eksploracja wulkanu Kīlauea: serce Parku Narodowego Wulkanów Hawajskich

Odwiedzanie muzeów jest ciekawą formą spędzania czasu wolnego. Informacje o naszych przodkach są interesujące i pozwalają na lepsze zrozumienie życia przeszłego. Na terenie Polski znajduje się bardzo dużo muzeów, które każdy z nas powinien choć raz odwiedzić. 

NCZ