Buty SPD (Shimano Pedaling Dynamics) to nowoczesny sprzęt dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Specjalistyczne dopasowanie do pedałów zapewnia duży komfort podczas jazdy, nawet w ekstremalnych warunkach. Wszystko dzięki mechanizmowi zatrzaskowemu oraz blokom znajdującym się w podeszwie buta. Pedałowanie jest to przez to łatwiejsze oraz bezpieczniejsze. Jak dopasować buty SPD do swoich pedałów?
Początki z butami SPD
Pierwsze spotkanie z butami SPD może być nie lada wyzwaniem. Rowerzysta nie jest przyzwyczajony do jeżdżenia ze złączonym pedałem. Samym problemem może być też samo wpinanie i wypinanie butów. Dobrym rozwiązaniem może być robienie tego przy ścianie, gdzie można się mocno oprzeć. Działanie mechanizmu można łatwo opanować, ale trzeba najpierw popełnić masę błędów. Na początku zdarzają się nawet upadki. W przypadku braku ściany można skorzystać z poręczy czy słupa.
Dopasowanie butów do pedałów
Cały proces zaczyna się od znalezienia stopą bloku, do którego wpina się pedały. Następnie należy przekręcić prawą i lewą stopę na godzinę 6. Początkowo ustawione są na godzinę 8 (lewa noga) i 4 (prawa noga). Wystarczy delikatnie przesunąć buta. Rowerzysta od razu wie, że wszystko jest wykonane poprawnie – mechanizm wydaje wtedy charakterystyczny dźwięk. Oznacza to zablokowanie całego systemu. Podobny układ wpięcia można znaleźć zarówno w rowerach szosowych, jak i MTB. W przypadku tych pierwszych różnica polega na większej powierzchni bloku.
W każdym przypadku przednia część stopy dopasowuje się wtedy do pedału. Gdyby to była część tylna to rowerzysta miałby utrudnione manewrowanie. Zwolnienie stopy z zatrzasku nie jest takie proste. Nie należy gwałtownie unosić jej do góry. Piętę należy delikatnie wysunąć na zewnątrz w kierunku rożnym. Może się on różnić w zależności od rodzaju bloków. Mogą być one jednokierunkowe lub dwukierunkowe. Początkujące osoby mogą mieć z tym problem albo nawet zapomnieć, że są trwale podpięte do pedału. Gwałtowny ruch może być niebezpieczny. Należy więc poćwiczyć wpinanie i wypinanie, zanim wyjedzie się w pierwszą poważną trasę.
Rodzaje butów SPD
Wybór butów SPD jest naprawdę spory i można je dopasować w zależności od preferencji. Wiele modeli ma możliwość regulacji siły wypięcia, gdzie mniej doświadczone osoby mogą wybrać najlżejszy. Funkcję taką posiada np. model Shimano SPD R550. W przypadku bardziej zaawansowanych rowerzystów można się skupić na innych parametrach. Ciekawą opcją są pedały dwufunkcyjne, gdzie łączy się szeroką i klasyczną platformę z praktycznym systemem zatrzaskowym. To właśnie one powinny być wybierane w pierwszej kolejności.
Podstawowy podział butów SPD zależy oczywiście od rodzaju roweru. W przypadku MTB są one dopasowane do jazdy górskiej. W przypadku szosy zabezpieczenia są inne ze względu na nawierzchnię. Różnice polegają na materiale, z którego wykonany jest blok. W przypadku MTB jest on metalowy, zaś w szosówkach plastikowy. Osobną kwestią jest dopasowanie rozmiaru butów SPD, które nie powinny być luźne. Mogą one wtedy wypaść ze stopy co naraża ją na niebezpieczeństwo. Nie mogą być też ciasne, bo wpływa to na komfort jazdy czy odciski.
MMI