Nie ulega wątpliwości, że czytanie przynosi dzieciom olbrzymie korzyści. Poszerzenie zasobu słownictwa i wiedzy, a także rozwinięcie wyobraźni, może okazać się niezwykle przydatne podczas kolejnych etapów edukacji. Obcowanie z książkami zwiększa również kreatywność i wrażliwość, a także pomaga nabyć zdolności w komunikacji z innymi ludźmi. Warto również wspomnieć, że czytanie poprawia pamięć i koncentrację, a nawet ma działania kojące. Warto więc zadbać, by nasze dzieci miały od najmłodszych lat, styczność ze słowem pisanym, zwłaszcza, że książkowy rynek obfituje w wiele ciekawych nowości o walorach edukacyjnych i poznawczych.
TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka
Dzieci w wieku 7-13 lat mogą zafascynować niesamowite przygody sympatycznego rodzeństwa, które wraz z rodzicami, spędzają ferie w ,,Zimowej stolicy Polski”, czyli w Zakopanem. Bohaterowie powieści, mają okazje nie tylko być świadkami niezwykłych akcji ratowniczych, ale i dzięki zakwaterowaniu w domu ratowników, usłyszeć fascynujące historie od ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się ratowaniem innych. Książka doskonale pomoże dowiedzieć się, w co warto zaopatrzyć się, poruszając się po górskich szlakach. Ponadto jej sporym atutem są autentyczne zdjęcia z akcji ratowniczych.
Gdzie się zwierzę spać wybierze
Tytuł ten jest natomiast propozycją dla młodszych dzieci, przepełnionych charakterystyczną dla nich ciekawością świata. Dzięki książce mogą lepiej poznać zwierzęta, a przede wszystkim zgodnie z tytułem dowiedzieć się, gdzie śpią rozmaite gatunki: lisy, wiewiórki, ryby, wilki, czy sowy. Wspaniałe ilustracje i krótkie rymowanki, umilą najmłodszym czas spędzony na lekturze. Warto wspomnieć, że autorem ,,Gdzie się zwierzę spać wybierze” jest Polak, Marcin Brykczyński, laureat różnych literackich nagród, a także poeta.
Nazywam się Albert Einstein
Postać genialnego naukowca niezmiennie fascynuje ludzi na całym świecie, w tym dzieci. Nie powinno wiec dziwić, że kolejna książeczka z serii przybliżającej młodym czytelnikom wybitne jednostki, poświęcona jest właśnie autorowi teorii względności. Dzięki tej opowieści, dowiedzieć można się, jak żądny wiedzy chłopiec, przeszedł długą drogę do zostania laureatem Nagrody Nobla. Z pewnością ta historia może zainspirować najmłodszych, do samodzielnego odkrywania świata. Warto również sięgnąć po inne opowieści z tej serii, których bohaterami są Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Vincent van Gogh, Antoine de Saint-Exupery, czy William Szekspir.
Podsumowując, wybór książek na rynku, jest naprawdę imponujący, dlatego też najmniejszego problemu nie powinno stanowić odnalezienie literackiej pozycji, dostosowanej do wieku i zainteresowań dziecka. Z powyższych pozycji dzieci mogą dowiedzieć się, jak uniknąć niebezpieczeństw podczas górskich wędrówek, jak śpią zwierzęta oraz jak wyglądał życiorys Alberta Einsteina. Każda z tych propozycji posiada niekwestionowane walory edukacyjne.