Słyszałeś o pokoleniach X,Y, Z? Wiesz do którego należysz? Najwyższy czas się dowiedzieć co charakteryzuje Twoje pokolenie. Jakie macie cele, marzenia, jak Was odbierają inni. Jacy jesteście w pracy. Warto też widzieć jakie było pokolenie Twoich rodziców.
A może Ty jesteś mamą czy ojcem? Wiesz jakimi cechami pokoleniowymi cechują się Twoje dzieci?
Przeczytaj artykuł, a może łatwiej Ci będzie wtedy zrozumieć siebie i innych? Sprawdź, którą literą jesteś 😉
Pokolenie X – bo było dużo niewiadomych
Pokolenie X to osoby urodzone w latach 1965 – 1979. Za ich czasów pensje były niskie, migracja ludzi ze wsi i miasteczek do dużych aglomeracji olbrzymia. Sprawiało to, że była bardzo duża konkurencja na rynku a przyszłość niepewna. Ludzie z pokolenia X to zazwyczaj kultywują tradycje. Duże znaczenie mają dla nich więzi rodzinne i społeczne. Mają grono znajomych i osadzeni są mocno w realiach. Szanują starszych, wierzą w autorytety. Jeżeli robią zakupy to patrzą na cenę i jakość. Obce jest im gadżeciarstwo i zachwyt oryginalnymi markami. Głównym motywatorem w pracy jest dla nich godziwa wypłata. Urlop postrzegają jako nagrodę za dobrze wykonaną pracę.
Na rynku pracy są postrzegani jako sumienni i lojalni. Stabilizacja jest dla nich priorytetem. Duże znaczenie ma dla nich renoma firmy w której są zatrudnieni. Ich cechy zawodowe to pracowitość, lojalność, odpowiedzialność i sumienność. Mają wpojony szacunek do pracy. Potrafią też nadawać zadaniom priorytety i dobrze zarządzają sobą w czasie.
Pokolenie Y – bo trzeba być pewnym siebie
Pokolenie Y to osoby urodzone w latach 1980 – 2000. Są zazwyczaj dobrze wykształceni. Mogą się pochwalić znajomością języków obcych a z technologią obcują “od zawsze” zatem są z nią doskonale obeznani. Nie boją się nowości ani zmian. Mają duże wsparcie emocjonalne i finansowe w rodzicach. Często zresztą mieszkają z nimi nawet do trzydziestki. Pokolenie Y bardzo ceni sobie czas wolny i uważa, że on im się po prostu należy. Przedstawiciele tego pokolenia maja wiele pasji i upór by je rozwijać. Są pokoleniem social media. Co dzień zaznaczają swą obecność na Facebook’u czy Instagramie. Ygreki tworzą własny styl i lubią otaczać się markowymi przedmiotami.
Nie są przywiązani do jednej firmy. Zmieniają pracodawcę a nawet zawód kilka razy. Nie boją się pracować na umowy o dzieło, zlecenie czy kontrakt. Z odwagą zakładają i prowadzą własne firmy. Chcą by praca równała się pasji. Nie lubią przywiązywać się do miejsc a nawet ludzi. Wolą też unikać odpowiedzialności. Bardzo często są freelancerami. Ygreki są kreatywne ale zbyt wiele rzeczy zaczynają jednocześnie. Łatwo się demotywują i szukają innej pracy.
Pokolenie Z – młodzi, gniewni, wirtualni
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Najmłodsze pokolenie na rynku pracy. Doskonale obeznani z nowymi technologiami, niepokorni, roszczeniowi, przekonani o własnej doskonałości. Brzmi strasznie, prawda? Jednocześnie są to ludzie bardzo, otwarci, kreatywni, gotowi podjąć każde wyzwanie. Mają znajomych na całym świecie dzięki internetowi. Często są samotnikami i wystarczają im gry i social media. Mają raczej pesymistyczne spojrzenie na świat. Związki czy założenie rodziny ich raczej nie interesują, Bycie singlem jest ich sposobem na życie.
W pracy cechuje ich podzielność uwagi ale tę uwagę niezwykle trudno przyciągnąć. Cenią sobie niezależność, oczekują wysokich stanowisk i zarobków – najlepiej już na początku kariery. Chcą się rozwijać i żyć bezstresowo. Ciągnie ich do sektorów IT, Media, e- commerce
Nie odnalazłeś siebie, rodziców czy znajomych w powyższych opisach? Nie przejmuj się, to tylko pewne ramy w które wtłoczono trzy generacje. Każdy człowiek jest inny a Ty – wyjątkowy.
MCH