Pokolenie X, Y, Z – czym się charakteryzują?

pokolenie Z
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Najmłodsze pokolenie na rynku pracy. Doskonale obeznani z nowymi technologiami, niepokorni, roszczeniowi, przekonani o własnej doskonałości | fot.: stock.adobe.com

Słyszałeś o pokoleniach X,Y, Z?  Wiesz do którego należysz? Najwyższy czas się dowiedzieć co charakteryzuje Twoje pokolenie. Jakie macie cele, marzenia, jak Was odbierają inni. Jacy jesteście w pracy. Warto też widzieć jakie było pokolenie Twoich rodziców.

A może Ty jesteś mamą czy ojcem? Wiesz jakimi cechami pokoleniowymi cechują się Twoje dzieci?

Przeczytaj artykuł, a może łatwiej Ci będzie wtedy zrozumieć siebie i innych? Sprawdź, którą literą jesteś 😉

Pokolenie X – bo było dużo niewiadomych

Pokolenie X to osoby urodzone w latach 1965 – 1979. Za ich czasów pensje były niskie, migracja ludzi ze wsi i miasteczek do dużych aglomeracji olbrzymia. Sprawiało to, że była bardzo duża konkurencja na rynku a przyszłość niepewna. Ludzie z pokolenia X to zazwyczaj kultywują tradycje. Duże znaczenie mają dla nich więzi rodzinne i społeczne. Mają grono znajomych i osadzeni są mocno w realiach. Szanują starszych, wierzą w autorytety. Jeżeli robią zakupy to patrzą na cenę i jakość. Obce jest im gadżeciarstwo i zachwyt oryginalnymi markami. Głównym motywatorem w pracy jest dla nich godziwa wypłata. Urlop postrzegają jako nagrodę za dobrze wykonaną pracę. 

Warto przeczytać!  Jakie warunki powinna spełniać osoba pracująca jako psychoterapeuta?

Na rynku pracy są postrzegani jako sumienni i lojalni. Stabilizacja jest dla nich priorytetem. Duże znaczenie ma dla nich renoma firmy w której są zatrudnieni. Ich cechy zawodowe to pracowitość, lojalność, odpowiedzialność i sumienność. Mają wpojony szacunek do pracy. Potrafią też nadawać zadaniom priorytety i dobrze zarządzają sobą w czasie.

Pokolenie Y – bo trzeba być pewnym siebie 

Pokolenie Y to osoby urodzone w latach 1980 – 2000. Są zazwyczaj dobrze wykształceni. Mogą się pochwalić znajomością języków obcych a z technologią obcują “od zawsze” zatem są z nią doskonale obeznani. Nie boją się nowości ani zmian. Mają duże wsparcie emocjonalne i finansowe w rodzicach. Często zresztą mieszkają z nimi nawet do trzydziestki. Pokolenie Y bardzo ceni sobie czas wolny i uważa, że on im się po prostu należy. Przedstawiciele tego pokolenia maja  wiele pasji i upór by je rozwijać. Są pokoleniem social media. Co dzień zaznaczają swą obecność na Facebook’u czy Instagramie. Ygreki tworzą własny styl i lubią otaczać się markowymi przedmiotami. 

Warto przeczytać!  Jak załatać domowy budżet? Kilka słów o pracy dodatkowej

Nie są przywiązani do jednej firmy. Zmieniają pracodawcę a nawet zawód kilka razy. Nie boją się pracować na umowy o dzieło, zlecenie czy kontrakt. Z odwagą zakładają i prowadzą własne firmy. Chcą by praca równała się pasji. Nie lubią przywiązywać się do miejsc a nawet ludzi. Wolą też unikać odpowiedzialności. Bardzo często są freelancerami. Ygreki są kreatywne ale zbyt wiele rzeczy zaczynają jednocześnie. Łatwo się demotywują i szukają innej pracy. 

Pokolenie Z – młodzi, gniewni, wirtualni

Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Najmłodsze pokolenie na rynku pracy. Doskonale obeznani z nowymi technologiami, niepokorni, roszczeniowi, przekonani o własnej doskonałości. Brzmi strasznie, prawda? Jednocześnie są to ludzie bardzo, otwarci, kreatywni, gotowi podjąć każde wyzwanie. Mają znajomych na całym świecie dzięki internetowi. Często są samotnikami i wystarczają im gry i social media. Mają raczej pesymistyczne spojrzenie na świat. Związki czy założenie rodziny ich raczej nie interesują, Bycie singlem jest ich sposobem na życie. 

Warto przeczytać!  Jak nie pisać tekstów na blogu ?

W pracy cechuje ich podzielność uwagi ale tę uwagę niezwykle trudno przyciągnąć. Cenią sobie niezależność, oczekują wysokich stanowisk i zarobków – najlepiej już na początku kariery. Chcą się rozwijać i żyć bezstresowo. Ciągnie ich do sektorów IT, Media, e- commerce

Nie odnalazłeś siebie, rodziców czy znajomych w powyższych opisach? Nie przejmuj się, to tylko pewne ramy w które wtłoczono trzy generacje. Każdy człowiek jest inny a Ty – wyjątkowy.

MCH