Zakup działki krok po kroku

Geodezja- wyznaczanie granic działki - działka budowlana
Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się wszystkim szczegółom dotyczących danej działki | fot.: stock.adobe.com

Przed dokonaniem zakupu działki warto przyjrzeć się cechom danego terenu, zagospodarowaniu przestrzennemu oraz cenom. Na koszt ma wpływ szereg czynników jak wielkość obszaru, lokalizacja, czy kształt terenu. 

W jaki sposób dokonać wyboru lokalizacji?

Zanim dokonamy zakupu działki, należy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z najważniejszych jest wielkość, jaką wybierzemy. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, nie warto wybierać zbyt dużej. Zbędny metraż nie tylko podnosi koszt, ale przynosi większą ilość obowiązków i pracy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest kształt działki. Wąski teren może być ciężki do zabudowy i wiąże się z mniejszą odległością między sąsiadami. Natomiast te w kształcie kwadratu, cechują się najwyższymi cenami. Warto zastanowić się jaka odległość od miasta będzie zadowalająca. Jeżeli szukamy tańszej opcji, należy szukać te bardziej oddalone od centrum. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy zorientować się, jak wyglądają dojazdy, czy jest dostępna komunikacja miejska oraz ile sklepów znajduje się w pobliżu. Duży wpływ na cenę działki ma jej okolica. Jeżeli w bliskiej odległości znajdują się zakłady produkcyjne bądź gospodarstwa rolne, koszt będzie niższy. Warto przyjrzeć się planom zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu poznamy co, może powstać w przyszłości na danym terenie.

Warto przeczytać!  Historia designu: kultowe projekty mebli, które zmieniły wnętrzarstwo

Gdzie szukać ofert sprzedaży?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup działki, należy zastanowić się gdzie szukać najlepszych ofert. Wiele z nich znajduje się na stronach internetowych oraz portalach. Można również skorzystać z usług biur nieruchomości, jednakże oferty będą stosunkowo wyższe cenowo. Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się stronom urzędów gmin bądź miast. Znajdziemy tam przetargi, na których często wystawiane są działki budowlane. Biorąc udział w przetargu mamy do wyboru dwa tryby: pisemny, bądź ustny. Zwyczajowo działkę może zakupić osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Jednakże nie każdy, kto się zgłosi, może wziąć udział, ze względu na warunki, jakie należy spełnić. Ciekawą metodą poszukiwań jest wyjazd w teren. Niewiele osób decyduje się na tę metodą, pomimo iż można odnieść duży sukces. Poszukiwanie tablic ogłoszeń na płocie czy terenie działki jest świetną alternatywą. Ceny są stosunkowo niższe i podlegają negocjacjom.

Warto przeczytać!  Porządki po pożarze - co warto wiedzieć o procesie sprzątania?

Formalności związane z zakupem działki budowlanej

Po odnalezieniu idealnej działki trzeba zająć się odpowiednimi formalnościami. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się ewidencji gruntów, z których dowiemy się o powierzchni, oznaczeniu księgi wieczystej, danych właściciela, czy rodzaju użytków gruntowych. Po odszukaniu księgi wieczystej sprawdzamy jej szczegóły. Najważniejszą kwestią jest informacja o możliwych obciążeniach hipotecznych. Numer księgi uzyskamy zazwyczaj od właściciela działki. Jeżeli nie chce udostępnić nam tych informacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedstawiona oferta, może mieć pewne wady. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest dokonać badania gruntu. Firmy zajmujące się geologią, dokonują specjalnych odwiertów i informują nas o stanie faktycznym. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup, należy udać się do notariusza z następującymi dokumentami:

  • wypis z księgi wieczystej
  • wypis z rejestru gruntów
  • dane stron podpisujących umowę kupna-sprzedaży
  • wypis z miejsca planu zagospodarowania terenu na temat przeznaczenia nieruchomości
  • zaświadczenia informujące, iż działka nie znajduje się na obszarze rewitalizacji oraz nie jest objęta planem urządzenia lasu
  • warunki umowy, oraz cena zakupu działki
  • wniosek o zmianę w księdze wieczystej 
Warto przeczytać!  Rzutnik zamiast telewizora? To świetny pomysł! Sprawdź, co jest ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia

Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się wszystkim szczegółom dotyczących danej działki. Oprócz wizualnego wyglądu trzeba pamiętać o dokonaniu przeglądu formalności oraz księgi wieczystej. Na rynku znajduje się wiele konkurencyjnych ofert na stronach internetowych, bądź w urzędach gmin oraz miasta. 

NCZ