Telewizory przyszłości – nowe rozwiązania

telewizor przyszłości
Telewizory 8K weszły na rynek w 2018 roku. Dlatego każdy producent powinien posiadać w swojej ofercie telewizory wyposażone w taki system | fot.: stock.adobe.com

Producenci telewizorów ciągle starają się zaspokajać wymagania klientów. Prześcigają się oni w szlifowaniu znanych już technologii oraz próbują określać nowe trendy, jakie zapanują na rynku w najbliższej przyszłości. Jak w kolejnych latach mogą wyglądać telewizory? Jakie funkcje będą spełniać?

QLED-y 8K

Telewizory 8K weszły na rynek w 2018 roku. Dlatego każdy producent powinien posiadać w swojej ofercie telewizory wyposażone w taki system. W najbliższych latach może nastąpić zadomowienie się na rynku i dalszy rozwój technologii 8K. Jej potencjał sprzedażowy ciągle wzrasta. Na razie nie istnieją telewizory o jeszcze wyższej rozdzielczości, ale patrząc na ekspansję rynku technologii łatwo sobie wyobrazić wprowadzenie ulepszonego rozwiązania za kilka lat.

Niektóre produkty z tego rodzaju QLED-ów charakteryzują się tym, że nie posiadają ramki okalającej obraz. W telewizorach Samsunga panel ciekłokrystaliczny zajmuje całą taflę ekranu. Do tej pory wszystkie bezramkowe modele dopuszczały margines obrazu nieaktywnego. W tym przypadku, nawet 75-calowa przekątna ekranu nie ma wpływu na pokrycie prawie 100% ekranu.

Warto przeczytać!  W jaki sposób uprawiać seks na odległość dzięki gadżetom sterowanym aplikacją?

W telewizorach zastosowano także funkcję śledzenia dźwięku obiektów poruszających się na ekranie dzięki głośnikom umieszczonym na całej powierzchni panelu. Telewizor aktywuje odpowiednie głośniki po przeanalizowaniu na obrazie obiektów generujących dźwięk.

Rozwinięte zostały funkcje eksponowania dialogów. To rozwiązanie jest przydatne głównie w miejscach, w których panuje hałas. Gdy dźwięki z otoczenia telewizora stają się głośniejsze, podczas dialogów urządzenie zaczyna je eksponować, natomiast cisza w otoczeniu prowadzi do obniżenia głośności także w telewizorze.

Najnowszym rozwiązaniem jest zaproponowanie kodeków pozwalających na przesyłanie obrazów w rozdzielczości 8K przez łącze internetowe, którego przepustowość pozwala na oglądanie obrazu maksymalnie w rozdzielczości 4K. Zastosowanie tej metody na większą skalę nie wymusza na odbiorcach inwestycji w lepszą sieć, zapewniając doskonałą jakość obrazu.

Warto przeczytać!  Cyberpunk 2077 coraz bliżej

MiniLED i OLED

Przyszłość wygląda obiecująco także dla urządzeń MicroLED, MiniLED, OLED oraz LCD. Technologią zastosowaną w telewizorach MiniLED jest sieć diod podświetlających, ale nie odpowiadających każdemu subpikselowi.

LG, oferujący telewizory OLED, jest jedynym producentem posiadających taki rodzaj odbiornika w technologii 8K. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród klientów tej marki.

Ekrany rolowane są ciekawostką dla osób interesujących się nowoczesnymi technologiami. Jednak ciężko przebić się elastycznym ekranom do świadomości klientów. 

Wyświetlacze półprzezroczyste

Ekrany półprzezroczyste to jeden z najnowszych trendów w dziedzinie wyświetlaczy. Jednak nie będzie miał zastosowania w telewizorach ze względu na jego słabą czytelność. Będą one przeznaczone jako środki reklamowe czy będą stosowane do zadań komercyjnych.

Wiele ciekawych rozwiązań oferowanych przez producentów telewizorów sprawia, że jedno urządzenie domowe może zastąpić wiele innych. Przedsiębiorstwa wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy bez włączonego odbiornika nie wyobrażają sobie spotkań czy prac domowych, ułatwiając jego sterowanie.

Warto przeczytać!  Rzutnik zamiast telewizora? To świetny pomysł! Sprawdź, co jest ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia

ADU