Współczesna kryminalistyka – jakie rozwiązania pozwoliły na zamknięcie wielu niewyjaśnionych spraw?

kryminalistyka
Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczne wykrycie zbrodni sprzed lat, jest posłużenie się w tym celu kodem genetycznym DNA | fot.: stock.adobe.com

Seriale kryminalne są coraz bardziej popularne, co sprawia, że widzowie interesują się tematem zbrodni coraz mocniej, dostrzega postępy współczesnej kryminalistyki. Przed laty toczyło się wiele spraw związanych ze zbrodniami, które zostały uznane za takie, których nie da się rozwiązać, niemożliwe będzie schwytanie sprawcy. Okazuje się jednak, że są sposoby, które niezawodnie pozwalają wrócić do spraw z przeszłości i skutecznie rozwikłać zagadkę zbrodni.

Jakie rozwiązania pozwalają zamknąć niewyjaśnione sprawy?

Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczne wykrycie zbrodni sprzed lat, jest posłużenie się w tym celu kodem genetycznym DNA. Właśnie w ten sposób, udało się pojmać Golden State Killera, który dopuścił się w przeszłości dwunastu zbrodni. Joseph James de Angelo został pogrążony za pomocą dowodom genealogicznym baz danych DNA. Prawdopodobnie, był on przekonany, że sztuka ta nigdy się nie powiedzie, jednak Temida skutecznie go osądziła. Próbki DNA zostały przesłane przez oprogramowanie analityczne GEDMatch, którego używają osoby, które chcą poznać swoje drzewo genealogiczne. W tym miejscu należy podkreślić, że sama zgodność DNA nie przesądza jeszcze o winie. Należy jeszcze właściwie zanalizować DNA, w ten sposób dopiero można wydać wiążący werdykt. Tak było chociażby w sprawie Novy Welsh, gdzie w toku badań okazało się, że guma do żucia, którą znaleziono w okolicy ciała denatki należała do chłopaka denatki. Śledczy zebrali niezbite dowody obciążające chłopaka zamordowanej, który pod ciężarem nich, w końcu przyznał się do winy. W sprawie Leannie Tiernan, śledczy okazali się być jeszcze bardziej zaradni, gdyż najpierw wykryto sierść psa na ciele denatki, by następnie określić DNA czworonoga oraz jasno określić do kogo należy. W ten sposób po nitce do kłębka, dotarto w końcu do myśliwego, u którego w domu znaleziono karabin będący narzędziem zbrodni. Wielkim sukcesem było jasne określenie, że w sprawie tzw. ‘kobiety w koźlej skórze’, czyli Marcii Lenore King, zabójcą nie był seryjny morderca. Sprawa powędrowała do Archiwum X, czeka na rozwikłanie, jednak udało się ruszyć ją z wydawało się martwego punktu.

Warto przeczytać!  Bushido: śladem samurajów - zrozumienie i zastosowanie starożytnej filozofii w współczesnych sztukach walki

Których spraw nie udało się rozwikłać? Jakie są ograniczenia współczesnej kryminalistyki?

W świetle rozwoju dzisiejszej kryminalistyki, można jasno powiedzieć, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Zbrodnia doskonała jest możliwa, jedynie wtedy gdy organy ścigania popełniły na pewnym etapie poważne błędy. Cały czas to człowiek jest najsłabszym elementem całej układanki, ważne jest więc staranne wykształcenie przyszłych fachowców od kryminalistyki, tak by w pracy zawodowej nie popełniali błędów, które mogą zaważyć na rozstrzygnięciu danej zbrodni.

Podsumowanie

Zbrodnia idealna nie istnieje, zaś kryminologia stoi dziś na tak wysokim poziomie, że można powracać do zbrodni sprzed lat, kiedy jeszcze nauka ta stała na o wiele niższym poziomie, niż ma to miejsce w chwili obecnej. O ile, eksperci badający daną sprawę nie popełnią rażących błędów, każdą tajemnicę zbrodni można niezawodnie rozwikłać.

Warto przeczytać!  Największe tajemnice kosmosu, które wciąż próbują rozwiązać naukowcy

RAD