Odpowiednio zbilansowana dieta – jakie urządzenia, aplikacje i metody pomogą w jej kontynuowaniu?

zdrowa dieta
Nowoczesne technologie oferują różnorodny wybór aplikacji, które ułatwiają prowadzenie zdrowej diety | fot.: stock.adobe.com

Choć dieta to przede wszystkim zbilansowane posiłki, których zadaniem jest dostarczyć organizmowi niezbędnej do życia energii, wiele osób błędnie kojarzy ją jako sposób na zrzucenie kilogramów. Zbilansowana dieta to sposób na zdrowe życie i dobre samopoczucie. Podstawą każdego posiłku powinny być węglowodany, białko oraz tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Równie ważne jest spożywanie wody. Ograniczyć należy słodycze, sól i wysoko przetworzoną żywność, które przynoszą wyłącznie krótkotrwałą przyjemność. W długotrwałym efekcie pogarszają stan zdrowia i samopoczucie, nie dostarczając żadnych pożytecznych składników. Utrzymywanie odpowiednich nawyków żywieniowych bywa jednak trudne. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i urządzenia. Które z nich wybrać?

Waga kuchenna – dlaczego warto ją mieć?

Decydując się na kontynuowanie zdrowych nawyków żywieniowych, nie trzeba wale rezygnować z utraty wagi. Oba te cele można realizować równocześnie. Aby je osiągnąć, warto zakupić wagę kuchenną. Urządzenie pozwala sprawdzić, ile produktów spożywamy w ciągu dnia. Choć czasami wydaje nam się, że jemy mało, w rzeczywistości spożywamy więcej niż potrzebujemy. Waga kuchenna nie tylko waży posiłek i jego poszczególne składniki, ale umożliwia także liczenie kalorii. Wcześniej takie działania wymagały ręcznych obliczeń, dzisiaj można skorzystać z wygodnych aplikacji, które obliczają kaloryczność posiłków.

Warto przeczytać!  Rola białka w codziennym odżywianiu: dlaczego jest tak ważne?

Aplikacja na telefon

Nowoczesne technologie oferują różnorodny wybór aplikacji, które ułatwiają prowadzenie zdrowej diety. W zależności od konkretnej wersji, mogą przypominać o porze na posiłek czy wypicie wody. Zachęcać do podjęcia aktywności fizycznej czy liczbie spalonych kalorii. Niektóre aplikacje oferują także kilka wariantów jadłospisów (np. wegańskie, bezglutenowe, lekkostrawne) wraz z dokładnym opisem i specjalnymi zaleceniami. Sporym ułatwieniem są również tygodniowe rozkłady dań wraz z listą zakupów. Co ciekawe, na rynku istnieją już aplikacje, które po zeskanowaniu produktu wskazują na jego kaloryczność, albo zawartość zdrowych i szkodliwych składników.

Kalkulator kalorii

Aby sprawdzić, czy posiłek jest dobrze zbilansowany, konieczny jest kalkulator kalorii. Wygodną formą jest opcja internetowa. Po wprowadzeniu podstawowych informacji (wiek, waga, codzienna aktywność) kalkulator wylicza zapotrzebowanie kaloryczne na cały dzień. Jeśli planujemy schudnąć, należy obniżyć zapotrzebowanie kaloryczne, czyli stworzyć tzw. deficyt kaloryczny. Dzięki temu można zarówno zadbać o dostarczenie swojemu organizmowi niezbędnej liczby kalorii, jak i efektywnie zaplanować dietę redukcyjną. 

Warto przeczytać!  Roślinne źródła białka: opcje dla wegetarian i wegan

Podsumowując, pierwszym etapem układania zbilansowanej diety jest poznanie swojego bilansu kalorycznego z wykorzystaniem kalkulatora internetowego. Następnie ściągnięcie aplikacji, która pomoże nam ułożyć odpowiednią dietę, a także opcjonalnie przypomina o spożywaniu posiłków i piciu wody. Z kolei w odpowiednim przygotowywaniu posiłków niezbędna jest waga, która pomaga wyliczyć liczbę spożywanych kalorii. 

IIM