O edukacji tradycyjnej i alternatywnej – czym jest metoda Montessori?

pedagogika Montessori
W pedagogice Montessori bardzo istotne jest budowanie więzi zarówno z rodzicami, jak i z innymi osobami | fot.: stock.adobe.com

Pedagogika Montessori została opracowana w ubiegłym wieku, jednak dopiero teraz zyskuje ona na popularności. Znacznie odbiega od tradycyjnych metod wychowawczych, które w niewielkim stopniu skupiają się na potrzebach dziecka oraz rozwijaniu jego samodzielności. Czym dokładnie jest metoda Montessori i jak wprowadzić ją w życie?

Pedagogika Montessori – charakterystyka

Pedagogika Montessori została stworzona przez włoską lekarkę Marię Montessori, która przez lata pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi. Szybko jednak okazało się, że założenia tejże metody można przenieść na grunt codzienny i stosować je również w przypadku zdrowych dzieci. Pedagogika Montessori opiera się na głębokiej miłości, humanitaryzmie oraz empatii. Skupia dużą uwagę na uczuciach dziecka i jego potrzebach zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się samodzielności (dobrze obrazuje to hasło przewodnie “pomóż mi zrobić to samemu”). Rodzice czy opiekunowie dziecka stają się ich przewodnikami – nie wykonują poszczególnych czynności za dzieci, a jedynie naprowadzają je na właściwe tory pokazując, jak wykonać dane zadanie. W pedagogice Montessori bardzo istotne jest budowanie więzi zarówno z rodzicami, jak i z innymi osobami. Nie ma tutaj kar czy nagród, wprowadza się natomiast pozytywną dyscyplinę, polegającą na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Dzieci uczą się głównie przez zabawę, która ma rozwijać w nich konkretne umiejętności. Pedagogika Montessori bazuje na prostych pomocach naukowych, które nie powodują przebodźcocwania dzieci.

Warto przeczytać!  Kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci

Jak wprowadzić w życie idee Montessori?

Wychowanie dziecka w duchu Montessori znacznie różni się od postaw rodziców czy opiekunów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Kary czy nagrody wydają się wielu z nas czymś oczywistym, podczas gdy Montessori w ogóle ich nie dopuszcza. Dlatego też wprowadzenie w życie zasad tejże pedagogiki wymaga przede wszystkim zmiany sposoby myślenia. Rodzice powinni otworzyć się na potrzeby dziecka, choć oczywiście nie jest to jednoznaczne ze spełnianiem wszystkich zachcianek maluchów. Pedagogika Montessori, wbrew pozorom, wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony opiekunów. Stają się oni przewodnikami malucha po świecie, który pokazują mu na różne sposoby. Dlatego też wielu rodzicom trudno jest wprowadzić w życie idee montessoriańskie. Choć pasują one wręcz idealnie do dzisiejszego świata (sztuką jest bowiem zainteresować dziecko przyrodą, a nie bajką), to najwięcej trudności sprawiają one samym opiekunom, którzy nie zawsze potrafią w aż takim stopniu zmienić tradycyjny sposób myślenia. Alternatywnym rozwiązaniem będą żłobki, przedszkola czy szkoły utrzymane w duchu Montessori. Tam dzieci uczą się pod okiem doświadczonych pedagogów, którzy posiadają dużą wiedzę, a także umiejętność wprowadzenia w życie zasad Montessori.

Warto przeczytać!  Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Z pedagogiki Montessori może czerpać każdy rodzic czy opiekun, niekoniecznie stosując się do jej zaleceń w stu procentach. Już samo uszanowanie uczuć dziecka będzie dobrym krokiem do budowania z nim niesamowitej więzi i wychowania mądrego człowieka. 

DTK