Fakty i mity na temat bliźniaków – czy rzeczywiście łączy je wyjątkowa więź?

więź łącząca bliźniaki
Faktem jest, że często rodzeństwo z ciąży bliźniaczej łączy niesamowita więź, która z pewnością imponuje wielu osobom z zewnątrz | fot.: stock.adobe.com

Narodziny kilku dzieci dawniej były uważane zarówno za błogosławieństwo sił wyższych, jak i przekleństwo innych sił wyższych, próbę, kłopoty. Do tej pory nauka ma nierozwiązane pytania w badaniu fizjologii i psychologii bliźniąt.

Mit 1: bliźnięta rodzą się co drugie pokolenie


Częściowo prawda. Istnieje już możliwość operowania dużą ilością danych statystycznych, które zbierali m.in. genetycy. Tak więc najczęściej bliźnięta rodzą się w tym przedziale czasowym. Ale nie zawsze tak jest. Bliźnięta i trojaczki mogą pojawić się u każdej osoby, która może być pewna, że w kilku pokoleniach ich rodziny nigdy nie urodziły się bliźnięta. Z pewnością powinny istnieć pewne predyspozycje do narodzin bliźniaków, innymi słowy, musisz być nosicielem określonego genu.

Warto przeczytać!  Pierwszy fotelik rowerowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mit 2: Bliźnięta jednojajowe i bliźnięta dwujajowe nie różnią się między sobą


Zasadniczo nie jest to prawda, ale musimy natychmiast zastrzec, że w oficjalnej medycynie nigdy nie używają takich definicji, naukowcy i lekarze nie rozróżniają tej definicji.

Jeśli dwa lub nawet trzy osoby rozwijają się z jednej komórki jajowej, która po zapłodnieniu jednym plemnikiem podzielono na dwie lub trzy, to są to bliźniaki.

Mit 3: bliźnięta zawsze mają ten sam zestaw genów


Dotyczy to tylko częściowo i tylko bliźniaków jednojajowych. Bliźnięta mają inny zestaw genów, podobnie jak rodzeństwo urodzone w różnych latach. Jeśli chodzi o bliźniaki jednojajowe, mają ten sam genotyp, ale nie do końca identyczny. Potwierdzi to każda mama bliźniaków, która może łatwo i szybko odróżnić swoje dzieci.  Bliźnięta zawsze mają różne odciski palców. Z wiekiem ciało każdej osoby zaczyna się zmieniać, a dotyczy to nawet takich samych ludzi, dlatego później różnice są bardziej zauważalne.

Warto przeczytać!  Modne prezenty pod choinkę w tym roku!

Mit 4: Wszystkie bliźnięta rodzą się przedwcześnie, stąd choroby


Absolutnie niekoniecznie. Doświadczeni położnicy i ginekolodzy uważają, że dzieci z ciąży mnogiej dojrzewają nieco wcześniej niż ich rówieśnicy. A jeśli bliźnięta rodzą się w 37 tygodniu położniczym, są oficjalnie uważane za terminowe. Chociaż ważą z reguły mniej inne dzieci – około 2,5 kg lub nieco więcej, ale nie przekraczają 3 kg. chociaż zdarzają się przypadki narodzin bliźniaków i o większej wadze w 40 tygodniu ciąży.

Mit 5: bliźnięta czują się na odległość


To tylko piękna legenda, w którą często wierzą sami zainteresowani. Naukowcy uważają, że życie bliźniaków jest tak ze sobą powiązane, że prawie zawsze myślą i robią to samo, co wynika ze wspólnego zestawu genów.

Warto przeczytać!  Rozwód kościelny - co trzeba wiedzieć?

Podsumowanie

Choć bliźniacy są wciąż powszechnie uważani przez wiele osób za dość mityczne zjawisko, w praktyce są to tylko przekonania. Faktem jest, że często rodzeństwo z ciąży bliźniaczej łączy niesamowita więź, która z pewnością imponuje wielu osobom z zewnątrz. Tym bardziej, że ciąże mnogie są dość rzadkim zjawiskiem, a na pewno nie powszechnym. 

AGO