Najpopularniejsze gry mobilne z rozszerzoną rzeczywistością

Minecraft Earth
Minecraft Earth. To zdecydowanie gratka dla fanów klasycznego świata Minecraft | fot.: stock.adobe.com

Możliwości techniczne, jakie posiadają dzisiejsze smartfony, przyczyniły się do rozwoju różnego rodzaju gier. Na tle tych bardziej klasycznych, które rozgrywać możemy tylko w telefonie, zdecydowanie wyróżniają się gry mobile AR. Na czym polegają? I które z nich cieszą się największą popularnością? Już podpowiadamy.

Czym są gry AR?

Skrót AR wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Agumented Reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. Co to takiego? Chodzi tutaj o nakładanie obiektów cyfrowych 3D na obraz na żywo z kamery telefonu. Możemy więc brać udział w grze, której akcja dzieje się wokół nas w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do technologii VR, gdzie potrzebne nam są specjalne gogle i poruszamy się w całkowicie fikcyjnym świecie, tutaj wystarczy jedynie smartfon. Najlepiej w pełni naładowany, bo gry mobilne z rozszerzoną rzeczywistością zużywają dużo baterii, a każdy, kto wejdzie w świat AR, z pewnością będzie chciał w nim pozostać jak najdłużej!

Popularne gry mobilne AR

Pokemon GO

Zestawienie najpopularniejszych gier z rozszerzoną rzeczywistością otwiera klasyk gatunku, czyli produkcja studia Niantic-Pokemon GO. Świat oszalał na punkcie tej gry w 2016 roku. Była ona niejako prekursorem dla późniejszych produkcji AR. To bardzo prosta i wciągająca gra, która polega na poszukiwaniach charakterystycznych stworków w swojej okolicy. Aplikacja korzysta z GPSa, prowadząc nas do miejsc, gdzie ukryte są pokemony, które możemy potem wystawiać w walkach. Fenomen tej produkcji polega na tym, że gracze nie tylko świetnie się bawią, ale jednocześnie nieustannie są w ruchu. Jest to więc doskonała alternatywa dla gier komputerowych, które na dłuższą metę są szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego.

Warto przeczytać!  Jaki rower wybrać do 1000, 2000 i 3000 zł?

Minecraft Earth

Kolejną znaną i lubianą propozycją ze świata AR, jest produkcja Mojang Studios-Minecraft Earth. To zdecydowanie gratka dla fanów klasycznego świata Minecraft. Z tą różnicą, że teraz mogą eksplorować i tworzyć w realnej rzeczywistości. Gra polega na przemieszczaniu się w poszukiwaniu surowców, z których możemy potem kreować własne budowle. W tym celu najlepiej przechadzać się po większych i płaskich terenach, które dadzą nam wystarczającą ilość miejsca na puszczenie wodzy fantazji! Podobnie jak w przypadku Pokemon GO, ta gra mobilna to świetna okazja, żeby nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, ale też poruszać się na świeżym powietrzu.

Zombies, run!

Dla tych z graczy, którzy lubią dodatkowy dreszczyk emocji, polecamy produkcję studia Six to Start i Naomi Alderman-Zombies, run! Czy po prostu po polsku: Zombie, uciekaj! Gra ma już swoje lata, bo została wydana w 2012 roku. Ale przez ten czas, nie straciła na swojej popularności! Miłośnicy świata zombie, mają tutaj za zadanie…uciekać. Jest to więc idealna rozrywka dla tych, którzy lubią biegać i chcą polepszyć swoją kondycję. W trakcie ucieczki czekają na nas różnego rodzaju misje i poboczne zadania, co znacznie urozmaica trening. A im szybciej i dłużej biegniemy, tym bardziej zwiększamy swoje szanse na przeżycie. Ciekawa motywacja, nieprawdaż?

Warto przeczytać!  Podcasty o rozwoju osobistym, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Gry AR inspirowane popularnymi produkcjami

Swoją rzeczywistość możemy również poszerzyć o gry mobilne stworzone na bazie znanych hitów filmowych i klasycznych gier. Należy do nich z pewnością Harry Potter: Wizard Unite. W tej produkcji, której autorami są twórcy Pokemon GO, możemy przenieść czarodziejski świat z książek i filmów J.K. Rowling do swojej okolicy. Gra polega na szukaniu magicznych stworzeń, rzucaniu zaklęć, walce ze złymi istotami czy po prostu na napotkaniu ulubionych bohaterów słynnego cyklu. 

A jeśli jesteśmy miłośnikami Parku Jurajskiego, koniecznie musimy spróbować swoich sił w Jurassic World Alive. Gra powstała w studiu Ludia i polega na poszukiwaniu dinozaurów w naszym otoczeniu. Na koniec propozycja gry AR dla małych i dużych, czyli popularne Angry Birds. Na podstawie tej znanej gry logicznej stworzonej przez Rovio Entertainment, powstała wersja w rzeczywistości rozszerzonej, o nazwie Angry Birds AR: Isle of pigs. Potyczki między ptakami i świnkami dziejące się (prawie) dosłownie na naszych oczach, to dobry sposób na wiele godzin wesołej zabawy!

Warto przeczytać!  Jak skutecznie oczyścić skrzynkę pocztową Gmail: praktyczne komendy wyszukiwania

Niezależnie od wieku czy upodobań, gry mobilne w rozszerzonej rzeczywistości dadzą dużo frajdy każdemu. Zmotywują dzieci i dorosłych do wyjścia na zewnątrz i uatrakcyjnią każdy spacer! 

KST