Najpopularniejsze gry mobilne z rozszerzoną rzeczywistością

Minecraft Earth
Minecraft Earth. To zdecydowanie gratka dla fanów klasycznego świata Minecraft | fot.: stock.adobe.com

Możliwości techniczne, jakie posiadają dzisiejsze smartfony, przyczyniły się do rozwoju różnego rodzaju gier. Na tle tych bardziej klasycznych, które rozgrywać możemy tylko w telefonie, zdecydowanie wyróżniają się gry mobile AR. Na czym polegają? I które z nich cieszą się największą popularnością? Już podpowiadamy.

Czym są gry AR?

Skrót AR wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Agumented Reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. Co to takiego? Chodzi tutaj o nakładanie obiektów cyfrowych 3D na obraz na żywo z kamery telefonu. Możemy więc brać udział w grze, której akcja dzieje się wokół nas w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do technologii VR, gdzie potrzebne nam są specjalne gogle i poruszamy się w całkowicie fikcyjnym świecie, tutaj wystarczy jedynie smartfon. Najlepiej w pełni naładowany, bo gry mobilne z rozszerzoną rzeczywistością zużywają dużo baterii, a każdy, kto wejdzie w świat AR, z pewnością będzie chciał w nim pozostać jak najdłużej!

Popularne gry mobilne AR

Pokemon GO

Zestawienie najpopularniejszych gier z rozszerzoną rzeczywistością otwiera klasyk gatunku, czyli produkcja studia Niantic-Pokemon GO. Świat oszalał na punkcie tej gry w 2016 roku. Była ona niejako prekursorem dla późniejszych produkcji AR. To bardzo prosta i wciągająca gra, która polega na poszukiwaniach charakterystycznych stworków w swojej okolicy. Aplikacja korzysta z GPSa, prowadząc nas do miejsc, gdzie ukryte są pokemony, które możemy potem wystawiać w walkach. Fenomen tej produkcji polega na tym, że gracze nie tylko świetnie się bawią, ale jednocześnie nieustannie są w ruchu. Jest to więc doskonała alternatywa dla gier komputerowych, które na dłuższą metę są szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego.

Warto przeczytać!  Czyszczenie wnętrza laptopa – jak zrobić to samodzielnie?

Minecraft Earth

Kolejną znaną i lubianą propozycją ze świata AR, jest produkcja Mojang Studios-Minecraft Earth. To zdecydowanie gratka dla fanów klasycznego świata Minecraft. Z tą różnicą, że teraz mogą eksplorować i tworzyć w realnej rzeczywistości. Gra polega na przemieszczaniu się w poszukiwaniu surowców, z których możemy potem kreować własne budowle. W tym celu najlepiej przechadzać się po większych i płaskich terenach, które dadzą nam wystarczającą ilość miejsca na puszczenie wodzy fantazji! Podobnie jak w przypadku Pokemon GO, ta gra mobilna to świetna okazja, żeby nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, ale też poruszać się na świeżym powietrzu.

Zombies, run!

Dla tych z graczy, którzy lubią dodatkowy dreszczyk emocji, polecamy produkcję studia Six to Start i Naomi Alderman-Zombies, run! Czy po prostu po polsku: Zombie, uciekaj! Gra ma już swoje lata, bo została wydana w 2012 roku. Ale przez ten czas, nie straciła na swojej popularności! Miłośnicy świata zombie, mają tutaj za zadanie…uciekać. Jest to więc idealna rozrywka dla tych, którzy lubią biegać i chcą polepszyć swoją kondycję. W trakcie ucieczki czekają na nas różnego rodzaju misje i poboczne zadania, co znacznie urozmaica trening. A im szybciej i dłużej biegniemy, tym bardziej zwiększamy swoje szanse na przeżycie. Ciekawa motywacja, nieprawdaż?

Warto przeczytać!  Alergik podczas wiosennego treningu na świeżym powietrzu

Gry AR inspirowane popularnymi produkcjami

Swoją rzeczywistość możemy również poszerzyć o gry mobilne stworzone na bazie znanych hitów filmowych i klasycznych gier. Należy do nich z pewnością Harry Potter: Wizard Unite. W tej produkcji, której autorami są twórcy Pokemon GO, możemy przenieść czarodziejski świat z książek i filmów J.K. Rowling do swojej okolicy. Gra polega na szukaniu magicznych stworzeń, rzucaniu zaklęć, walce ze złymi istotami czy po prostu na napotkaniu ulubionych bohaterów słynnego cyklu. 

A jeśli jesteśmy miłośnikami Parku Jurajskiego, koniecznie musimy spróbować swoich sił w Jurassic World Alive. Gra powstała w studiu Ludia i polega na poszukiwaniu dinozaurów w naszym otoczeniu. Na koniec propozycja gry AR dla małych i dużych, czyli popularne Angry Birds. Na podstawie tej znanej gry logicznej stworzonej przez Rovio Entertainment, powstała wersja w rzeczywistości rozszerzonej, o nazwie Angry Birds AR: Isle of pigs. Potyczki między ptakami i świnkami dziejące się (prawie) dosłownie na naszych oczach, to dobry sposób na wiele godzin wesołej zabawy!

Warto przeczytać!  Jak pisać posty na w social mediach?

Niezależnie od wieku czy upodobań, gry mobilne w rozszerzonej rzeczywistości dadzą dużo frajdy każdemu. Zmotywują dzieci i dorosłych do wyjścia na zewnątrz i uatrakcyjnią każdy spacer! 

KST