Najlepsze biografie wybitnych artystów

maszyna do pisania gotowa do pracy
Biografie to doskonała odskocznia, która pomoże nam w poznać wiele strategii badawczych oraz ciekawy obraz dawnych czasów | fot.: stock.adobe.com

Napisanie biografii nie należy do najłatwiejszych. Jednak ze względu na ich urok warto po nie sięgać i zagłębiać się w ich lekturę. Wiele osób twierdzi, że nie ma nic piękniejszego niż życie przelane za pomocą słów na papier. W szczególności, jeśli historia danej osoby jest niezwykła i niepowtarzalna. Czyje biografie należą do grupy obowiązkowych lektur?

Beksińscy. Portret podwójny

Jest to książka autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Opowiada o życiu znanego malarza, jego jedynego syna oraz ich specyficznej relacji. Zdzisław Beksiński był wszechstronnym artystą, najbardziej znanym ze swoich kontrowersyjnych dzieł malarskich. Interesował się również fotografią i rzeźbiarstwem.

Z kolei jego syn – Tomasz, pracował jako dziennikarz muzyczny oraz tłumacz. Cechowała go niezwykła charyzma, jednak od zawsze obsesyjnie interesował się tematem jakim jest śmierć. W wieku 18 lat po rodzinnym mieście rozwiesił swoje własne nekrologi, wielokrotnie usiłował odebrać swoje życie. Stracił życie w grudniu 1999 roku, po samobójstwie przez zażycie dużej dawki leków.

Warto przeczytać!  Literatura czeska - najważniejsi pisarze, kultowe książki

W biografii możemy znaleźć wiele zdjęć, a także reprodukcje słynnych obrazów Beksińskiego. Można byłoby powiedzieć, że na pierwszy rzut oka Zdzisław i Tomek nie przejawiali podobieństwa w żadnej kwestii. Jednak książka pomoże nam dobrze zrozumieć ten element, który ich znacząco zbliżał do siebie. Chodzi o kreację własnego, indywidualnego punktu widzenia na świat, który byli w stanie pojąć jedynie oni sami. 

Miłosz. Biografia

Andrzej Franaszek nad zebraniem odpowiednich materiałów i napisaniem książki o życiu Czesława Miłosza spędził ponad dekadę. Miłosza uznaje się za jednego z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku, a książki, które wydał przetłumaczono na 44 języki. Przed drugą Wojną Światową jego wiersze przepełnione były katastrofizmem. W czasie wojny przebywał w Polsce, dlatego wiele jego twórczości z tamtego okresu często opisuje okupowaną Warszawę. Po wojnie postawił na intelektualizm. Wiersze opowiadały o odbudowie wartości, które zostały zburzone. Biografia sama w sobie jest barwną historią, zwierającą wiele osobistych informacji oraz opisów trudnych przeżyć, a także opis tego, co działo się w dwudziestym wieku. Franaszek w swojej książce nie obciąża nas setką faktów i nadmiarem wiadomości, powieść jest lekka, a historia Czesława Miłosza niezwykle ciekawa i wciągająca każdego czytelnika. 

Warto przeczytać!  Tajemnice i mroczne legendy zimowej Osady - recenzja powieści Michała Śmielaka

Oskarżona. Wiera Gran

Jest to dzieło Agaty Tuszyńskiej, które opisuje przeżycia słynnej piosenkarki. W czasie drugiej Wojny Światowej śpiewała w getcie znajdującym się w Warszawie. Po zakończeniu wojny zarzucono jej współpracę z nazistami, po oczyszczeniu z zarzutów wyjechała z Polski w 1950 roku. Karierę kontynuowała za granicą, gdzie często dopadała ją przeszłość. Jest to książka o ciężkim losie, który został narzucony Gran już na samym początku. 

Biografie to doskonała odskocznia, która pomoże nam w poznać wiele strategii badawczych oraz ciekawy obraz dawnych czasów. Każda jest inna i pomoże zrozumieć nam na historię danego artysty i przenieść się do odległych epok. 

KBO