Przepuklina jest chorobą powszechną. U mężczyzn ryzyko jej wystąpienia jest dużo większe niż u kobiet. Czym ona jest? Jest to nieprawidłowe przemieszczanie się i uwypuklanie się całego narządu lub jego fragmentu. Najczęściej występuje na brzuchu i w miejscach naturalne cieńszych i mniej wytrzymałych. Jakie są jej rodzaje i jakie daje objawy?
Rodzaje przepukliny
Przepuklina składa się z wrót przepukliny (miejsca, którędy przemieszcza się narząd lub jego fragment) oraz worka przepuklinowego (powstałego uwypuklenia). Można je dzielić na różne sposoby. Wyróżnia się przepukliny odprowadzalne (samodzielnie można je odprowadzić na właściwe miejsce), nieodprowadzalne, uwięźnięte (z zablokowanymi wrotami przepukliny) i zadzierzgnięte (przepukliny nieodprowadzalne, w których powstał ucisk naczyń krwionośnych oraz worka przepuklinowego). Dwa ostatnie rodzaje są stanami niebezpiecznymi, które nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań. Inny podział wyróżnia przepukliny:
- wrodzone
- nabyte – w wyniku nieprawidłowych zachowań człowieka,
- pooperacyjne – powstałe z powodu osłabienia ścian narządów w wyniku zabiegu.
Przepukliny podzielić można także ze względu na ich położenie:
- pachwinowa – powstaje najczęściej u mężczyzn, jej objawem jest wyczuwalny guzek w pachwinie pod skórą,
- udowa – występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, ma przeważnie niewielkie rozmiary i powoduje ból, który odczuwa się w okolicy pachwiny i przyśrodkowej części uda,
- pępkowa – przeważnie dotyczy noworodków i powstaje w wyniku przemieszczania się fragmentów jelita, jest miękka i odprowadzalna.
Objawy przepukliny
Przepuklina powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co sprzyja uwypukleniu się narządów poza ich właściwe miejsce. Ciśnienie to wzrasta najczęściej z powodu: podnoszenia ciężarów, zbyt mocnego parcia przy wypróżnianiu, kichania i przewlekłego kaszlu, nadwagi, otyłości, niezstąpionych jąder. W grupie ryzyka znajdują się także osoby starsze, u których naturalne wiotczeje skóra i osłabiają się mięśnie.
Pierwszymi objawami mogą być ból i dyskomfort, który nasila się szczególnie po wysiłku. Kolejnymi niepokojącymi symptomami są: wyczuwalny guzek, uczucie ciągnięcia, wzdęcia, czy pieczenie.
Leczenie przepukliny
Leczenie tego schorzenia odbywa się najczęściej operacyjnie. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo, endoskopowo lub na otwartej jamie brzusznej. Współcześnie w czasie zabiegów stosuje się syntetyczne siatki polipropylenowe, które pozwalają wzmocnić ściany jamy brzusznej. Usunięcie jej nie gwarantuje jednak tego, że ona nie powróci. Po operacji zaleca się nie wykonywanie aktywności fizycznej przez około miesiąc. Znając przyczyny jej wystąpienia zaleca się także ich niepowtarzanie.
Podsumowanie
Przepuklina jest częstym schorzeniem. Występuje częściej u mężczyzn i może mieć różne rodzaje. Najniebezpieczniejszymi z nich są przepukliny uwięźnięte i zadzierzgnięte. Leczy się je operacyjnie. W grupie ryzyka są osoby, u których często wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Jak zapobiegać przepuklinie? Należy przede wszystkim dbać o siebie, unikać noszenia zbyt ciężkich przedmiotów, zdrowo się odżywiać oraz regularnie uprawiać sport.
PCY