Jakie wymagania trzeba spełnić, ubiegając się o stanowisko pracy stewardessy?

stewardessa
Niektóre linie lotnicze posiadają wewnętrzny regulamin dotyczący tego, kto może starać się o pracę na stanowisku stewarda lub stewardessy | fot.: stock.adobe.com

Mogłoby się wydawać, że do jedynych obowiązków stewardessy należy instruktaż przed lotem, bycie miłym i pomocnym. Praca faktycznie polega przede wszystkim na obsłudze pasażerów podczas lotu, aczkolwiek proces rekrutacji jest wymagający. Trzeba spełnić sporo warunków, by realizować się w tym zawodzie. Co warto wiedzieć?

Kto może się starać o pracę stewardessy?

Wielu osobom praca na takim stanowisku kojarzy się przede wszystkim z kobietami o nienagannej aparycji i manierach. Niemniej, o taką pracę mogą starać się również mężczyźni. Faktem jest, że w początkowej fazie rekrutacji brane są pod uwagę przede wszystkim osoby o końskim zdrowiu. Na tym stanowisku nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Wystarczy średnie, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których konkretne linie lotnicze wymagają nieco wyższych kwalifikacji. Osoby zastanawiające się nad pracą stewarda lub stewardessy powinny przede wszystkim odznaczać się konkretnymi cechami charakteru. Odporność na stres jest jedną z nich. Obsługa pasażerów musi w każdej sytuacji zachowywać spokój, bo tylko on gwarantuje spokój na pokładzie. Musi to być osoba towarzyska i komunikatywna, dla której praca wśród ludzi nie stanowi żadnego problemu.

Warto przeczytać!  Jak załatać domowy budżet? Kilka słów o pracy dodatkowej

Dodatkowe wymagania

Niektóre linie lotnicze posiadają wewnętrzny regulamin dotyczący tego, kto może starać się o pracę na stanowisku stewarda lub stewardessy. Warto zapoznać się z takimi informacjami przed rozpoczęciem starań o zdobycie stanowiska. Zdarza się, że kluczowym aspektem jest wiek. W niektórych przypadkach kandydaci przekraczający trzydziesty rok życia nie są w ogóle brani pod uwagę. Warto również dowiedzieć się, jaki wzrost jest dopuszczalny w konkretnych liniach lotniczych. Stewardessa musi odznaczać się niemal nienagannym wyglądem, dlatego osoby, które posiadają tatuaże lub zbyt wiele kolczyków mogą zostać zdyskwalifikowane w procesie rekrutacji. Osoba starająca się o pracę na takim stanowisku musi być doskonałym pływakiem. Wynika to z tego, że nieoczekiwane sytuacje mogą wymagać wodowania lub lądowania na wodzie. Stewardessa musi wówczas wiedzieć, jak się zachować i w jaki sposób pomagać pasażerom. Stanowisko wymaga również zaświadczenia o niekaralności, paszportu oraz przejścia przez badania lekarskie, które poświadczą o rewelacyjnym zdrowiu.

Warto przeczytać!  Technologie wspomagające pracę zdalną: Przegląd narzędzi

Znajomość języków

Stewardessy w trakcie pracy mogą mieć do czynienia z pasażerami z różnych zakątków świata. Właśnie dlatego język angielski jest absolutną podstawą, którą należy opanować do perfekcji. Niektóre linie lotnicze biorą pod uwagę jedynie kandydatów, którzy dodatkowo posługują się innym językiem europejskim. Kursy na stewarda lub stewardessę odbywają się w wielu miastach Polski. Kurs trwa właściwie jeden dzień, aczkolwiek jest bardzo intensywny. Podczas takiego kursu uczestnik dowiaduje się, jak wygląda praca, jakie sytuacje mogą zaistnieć i jak wówczas należy się zachować. Po kursie należy przystąpić do egzaminu, który nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek to jedyna droga, by uzyskać certyfikat pod patronatem Polskiej Izby Turystyki.

Warto przeczytać!  Pokolenie X, Y, Z - czym się charakteryzują?

AST