Jak poradzić sobie z uzależnieniem alkoholowym?

głowa kieliszki
Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu zarówno na poziomie fizycznym, jak też psychicznym | fot.: stock.adobe.com

Problem alkoholowy może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy status społeczny. Alkoholizm dawno przestał dotyczyć tak zwanych “nizin społecznych”, nawet można powiedzieć, że coraz częściej osoby zamożne i wysoko funkcjonujące, bywają uzależnione. W każdym jednak przypadku, rodzinie i znajomym ciężko zdiagnozować ten problem. Sam zainteresowany również nie widzi problemu, ponieważ podświadomie go wypiera. Kiedy można powiedzieć, że problem na pewno istnieje?

Definicja alkoholizmu

 Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu  zarówno na poziomie fizycznym, jak też psychicznym. Alkoholik nie jest w stanie kontrolować swojego stanu i przeważnie nie wie, kiedy ma przestać pić. Wiąże się to z tym, że nie widzi żadnego problemu ze swoim własnym uzależnieniem. Sam wypiera ze świadomości to, co dzieje się z jego psychika i organizmem. Dlatego też rzadko który uzależniony przyznaje się do tego faktu. Zazwyczaj osoba taka zauważa u siebie problem wtedy, gdy nałóg poczyni spustoszenia wewnątrz jej i w jej kontaktach międzyludzkich. 

Warto przeczytać!  Odpowiednio zbilansowana dieta – jakie urządzenia, aplikacje i metody pomogą w jej kontynuowaniu?

Oznaki, które powinny być ostrzeżeniem

 U osoby, która stale pije alkohol, mogą wystąpić pewne oznaki, które trzeba traktować jak czerwone światło. Ilość regularnie wypijanego alkoholu nie musi być duża. To systematyczność sprawia, że z czasem wpada się w uzależnienie. Na początku zazwyczaj kandydat na alkoholika zauważa, że picie nawet małych ilości alkoholu jest lekarstwem na stres, zmęczenie czy zwykłą nudę. Po wypiciu zazwyczaj przychodzi rozluźnienie i poprawa samopoczucia, więc następną fazą jest podświadome szukanie okazji do spożycia alkoholu. Później następują coraz częstsze przypadki picia, gdzie zmienia się sposób zachowania i mogą wystąpić przerwy w pamięci. To również powinno być powodem do zareagowania. Zazwyczaj jednak tylko otoczenie widzi problem i następuje kolejna faza, gdzie alkohol staje się dla uzależnionego celem ważniejszym, niż cokolwiek innego. Następuje rozkład więzi rodzinnych i społecznych. Najczęściej w tym momencie uzależniony przestaje pracować zawodowo, bo styl życia mu na to nie pozwala. Przeważnie uzależniony w dalszym ciągu nie przyznaje się do nałogu, czasem jednak w takim momencie zaczyna do niego docierać, że coś jest nie tak. Dodatkowo dochodzą poważne problemy ze zdrowiem. W takiej chwili istotnie jest samodzielne uświadomienie sobie powagi sytuacji i silna motywacja do wyjścia z czynnego alkoholizmu.

Warto przeczytać!  Buty SPD na rower – jak dopasować do pedałów?

Jak sobie pomóc?

 Jeżeli osoba uzależniona sama będzie chciała wyzdrowieć, to może podjąć pewne kroki w tym celu. Nie ma konkretnych farmakologicznych środków na problem alkoholowy. Przede wszystkim za pomocą medykamentów leczy się syndrom abstynencyjny albo schorzenia wywołane przez sam alkohol. W leczeniu najważniejsza jest psychoterapia prowadzona długo i konsekwentnie. Bywa, ze w początkowej fazie konieczne jest zamknięcie uzależnionego w zakładzie zamkniętym. Zanim jednak do tego dojdzie, osoba, która sama u siebie rozpozna problem alkoholowy, powinna udać się jednej z licznych instytucji, które mogą jej pomóc. Pierwsze kroki najlepiej skierować do Poradni Leczenia Uzależnień. W każdym województwie istnieją również Centra Interwencji Kryzysowej. Tam również można uzyskać pomoc. Odpowiednie komórki działają również przy urzędach gminnych lub miejskich lub Parafiach. Wszelkie adresy czy telefony można uzyskać również w Internecie. 

Warto przeczytać!  Najczęstsze choroby paznokci i jak je rozpoznać

TST