Gdzie na trekking w Azji?

Swanetii Gruzja
Trekking w Swanetii, regionie w północno-zachodniej Gruzji, jest chyba najbardziej interesujący | fot.: stock.adobe.com

Azja to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu. Możliwości jest wiele, zarówno początkujący, jak i zaawansowani wędrowcy znajdą drogę dopasowaną do swoich preferencji i możliwości. Na szczególną uwagę zasługują trasy w Gruzji, Jordanii, Izraelu, Kirgistanie i Indiach, rozpoczynające się od wschodu kontynentu. Warto tu również wspomnieć o Himalajach, które mogą być celem również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają podróż z wędrówkami. W Tajlandii również znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych.

Trekking w Gruzji

Gruzja to kraj na pograniczu dwóch kontynentów: Europy i Azji. Większa część szlaków w tym kraju to trasy wielodniowe. Trekking w Swanetii, regionie w północno-zachodniej Gruzji, jest chyba najbardziej interesujący. Z lokalnych szlaków można podziwiać widok na Szcharę, najwyższy szczyt w całej Gruzji, a także góry Uszba i Elbrus. Dwa największe węzły Swanetii to Mestia i Uszguli. Jedna z najbardziej popularnych tras prowadzi z Mestii nad jezioro Korrudi. Trasa jest wymagająca, ale cały szlak można pokonać w jeden dzień. Dla lubiących długie, co najmniej kilkudniowe wędrówki, ciekawą opcją może być wyprawa z Juty, osady w regionie Kazbegi, do Omalo, stolicy Tuszetii. Trekking w tym przypadku trwa do 10 dni. Ten wysiłek jest nagradzany malowniczymi widokami i możliwością odkrywania odległych obszarów. Trekking w Gruzji jest trudniejszy niż większość trekkingów po typowych europejskich szlakach. Oprócz butów trekkingowych z antypoślizgową i profilowaną podeszwą, potrzebujesz również odzieży trekkingowej, która chroni przed wiatrem i wilgocią.

Warto przeczytać!  Nirmal Purja - himalista doskonały?

Trekking w Izraelu i Jordanii

Wadi rum
Wadi Rum pełne jest malowniczych granitowych skał i piaskowców | fot.: stock.adobe.com

Historyczna biblijna droga zwana Drogą Abrahama przecina Izrael i Jordanię. Pokonanie całej trasy zajmuje dużo czasu. Tylko najodważniejsi zdecydują się przejść cały liczący setki kilometrów szlak. Dla początkujących i okazjonalnych wędrowców sensowne jest wybranie tylko kilku odcinków. W Jordanii bardzo popularna jest trasa ze starożytnej Petry do Dany. Zajmuje trzy dni, a sama trasa nie jest trudna nawet dla początkujących. Będąc w Jordanii koniecznie trzeba przejść przez pustynię Wadi Rum. Podobnie jak trasa Petra-Dana, ta trasa jest odpowiednia również dla niedoświadczonych turystów. To, co wyróżnia Wadi Rum spośród innych pustyń, to jego kolor. Okoliczne skały mienią się w słońcu na pomarańczowo, czerwono, a nawet fioletowo. Trekking w południowej części pustyni Negew jest najpopularniejszym w Izraelu. Co ważne, większość z tych tras można pokonać w ciągu jednego dnia. Wędrowcy szukający dłuższych tras mogą wspiąć się na Mount Akev i Akev Springs. Ta trasa ma około 20 km długości.

Warto przeczytać!  Bagaż podręczny - kompletny przewodnik dla podróżnika

Himalaje – wymarzony trekking dla miłośnika gór

Annapurna Base Camp trekking
Większość wędrowców wybierających się w Himalaje wybiera Annapurnę | fot.: stock.adobe.com

Wyprawy trekkingowe w nepalskie Himalaje cieszą się coraz większą popularnością, ale jeszcze do niedawna uważano, że w te góry chodzą tylko himalaiści. Z drugiej strony Himalaje Nepalu mogą być celem również dla początkujących trekkingowców. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie kondycji i odpowiedni sprzęt. Większość wędrowców wybierających się w Himalaje wybiera Annapurnę. Obejście tego szczytu zajmuje zwykle kilka tygodni, a całkowita trasa to ponad 100 km. Wędrowcy spędzają większość czasu podziwiając ośnieżone szczyty masywu Annapurny. Sceneria jest dosyć zróżnicowana, a wioski po drodze są również atrakcyjne. Himalajska trasa trekkingowa jest nie tylko wymagająca fizycznie. Z pewnością przydają się kijki trekkingowe. To znacznie ułatwia wędrówki. Niezależnie od pory roku należy się też przygotować na gwałtowne spadki temperatur na niektórych odcinkach szlaku. Z tego powodu należy uważać na odzież trekkingową, która zapobiega wychłodzeniu ciała. Możesz również potrzebować sprzętu trekkingowego, takiego jak raki na buty trekkingowe i stuptuty. W rzeczywistości Himalaje są uważane za jedno z najtrudniejszych miejsc do trekkingu, ale trasa Annapurna nie wymaga dużego doświadczenia trekkingowego ani zaawansowanego trekkingu.

Warto przeczytać!  Jaki rower wybrać do 1000, 2000 i 3000 zł?

Azja jest kontynentem, który muszą niewątpliwie odwiedzić wszyscy miłośnicy gór. Niezależnie od tego, czy Twoim celem są ośnieżone Himalaje, czy bardziej egzotyczne wzgórza Tajlandii. Wyprawy trekkingowe w te miejsca różnią się zasadniczo od swoich europejskich odpowiedników nie tylko stopniem trudności, ale przede wszystkim walorami przyrodniczymi i kulturą miejscowej ludności.

WCO