Czyszczenie wnętrza laptopa – jak zrobić to samodzielnie?

sprzątanie laptopa
Najprostszą częścią jest czyszczenie klawiatury, ekranu i obudowy | fot.: stock.adobe.com

Kupując komputer jest on czysty i lśniący. Z czasem jednak może się w nim zgromadzić wiele zabrudzeń, kurzu itp. W zakamarkach klawiatury zaczynają zalegać fragmenty włosów, naskórka, czy kawałki jedzenia. Wynika to z tego, że współcześnie laptop, to urządzenie, z którego korzysta się praktycznie codziennie. Co ciekawe wiele osób nie wie, że należy regularnie czyścić sprzęt tego typu. Jak to zrobić samodzielnie?

Dlaczego należy regularnie czyścić laptopa?

Myśląc o czyszczeniu laptopa nie chodzi tylko o jego zewnętrzną obudowę. Większość brudu potrafi zgromadzić się wewnątrz, co może znacząco wpływać na jakość jego pracy. Zalegający brud może przyczyniać się do szybszego przegrzewania, wieszania, wolniejszego działania i spowolnionego uruchamiania, a także do głośnej pracy wentylatora. W krytycznych momentach może to spowodować nawet uszkodzenie płyty głównej i procesora. Na szczęście komputer można z powodzeniem wyczyścić samodzielnie. Należy tylko pamiętać o pewnych zasadach.

Warto przeczytać!  Notebooki gamingowe - co warto wiedzieć

Czym i jak wyczyścić wnętrze laptopa? Krok po kroku

Najprostszą częścią jest czyszczenie klawiatury, ekranu i obudowy. W pierwszej kolejności trzeba oczywiście wyłączyć laptopa i odpiąć od ładowania. Informacje na temat tego, co zrobić dalej, zawiera poniższa lista.

  • Klawiatura: Odwrócić laptopa i potrząsnąć – to pozwoli pozbyć się wszelkich drobinek zalegających między klawiszami. Można użyć także pędzelka. Wierzch warto przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Chcąc precyzyjniejszego czyszczenia można postarać się wyciągać klawisze, jednak trzeba być ostrożnym, by niczego nie uszkodzić.
  • Ekran wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką lub specjalną chusteczką do okularów.
  • Wyloty powietrza: Przygotować sprężone powietrze i znaleźć miejsca wylotu gorącego powietrza – należy je lekko przedmuchać i oczyścić z kurzu, (jeśli jest go zbyt wiele trzeba usunąć go od środka, aby nie wepchnąć zabrudzeń głębiej).
  • Układ chłodzenia: Zaleca się wymontować układ chłodzenia i oczyścić poza laptopem. Do tego posłuży powietrze lub niewielki pędzelek. Warto także przeczyścić alkoholem technicznym (izopropanolem) metalowe ciepłowody oraz układy scalone (karta graficzna. procesor)
  • Wymienić pastę termoprzewodzącą – po wyjęciu układu chłodzenia, odłączyć płytę główną, oczyścić radiator i usunąć starą pastę z procesora, potem nałożyć nową i rozprowadzić.
  • Porty oczyścić sprężonym powietrzem.
Warto przeczytać!  Laptop biznesowy – co powinno oferować takie urządzenie?

Stosując się do tych kroków można być pewnym, że wszystko zostanie wyczyszczone. Jak często trzeba czyścić wnętrze laptopa? Przy intensywnym używaniu najlepiej robić to co pół roku, a przy mniejszym zużyciu wystarczy raz na 8-10 miesięcy. Trzeba też pamiętać, żeby nie używać do tego kompresora, ponieważ może być zbyt silny wobec delikatnych elementów laptopa.

Czyszczenie wnętrza laptopa – samodzielnie czy w serwisie?

Czyszczenie wnętrza laptopa da się wykonać z powodzeniem samodzielnie, jednak jeśli tylko ma się wątpliwości warto oddać sprzęt do serwisu. Wszystkie opcje mają wady i zalety. Samodzielne wykonanie pozwoli zdecydowanie zaoszczędzić pieniądze, a skorzystanie z usług serwisu zagwarantuje oszczędność czasu klienta. Samodzielna praca może wywoływać również lekki stres. Należy zatem rozważyć, która opcja jest najlepsza w danej sytuacji.

Warto przeczytać!  Czym charakteryzują się dobre podkładki chłodzące pod laptopa?

PCY