Ciekawe muzea w nowoczesnym i starym stylu

muzeum Polin
POLIN to nowoczesna instytucją kultury – muzeum ukazującym dzieje polskich Żydów | fot.: stock.adobe.com

Czy wiesz, że w Polsce mamy około tysiąca muzeów? Które wybrać? Które z nich jest najciekawsze? Które warto zobaczyć? Wybrałam te polskie muzea, które odwiedziliśmy i które możemy Wam polecić. Są to muzea miejskie i regionalne, muzea tradycyjne dla dorosłych i dzieci. Możesz w nim spędzić kilka chwil lub godziny. Podpowiadamy, które muzea warto zobaczyć

Muzeum na Wawelu w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu można nazwać najważniejszym muzeum w Polsce. Zespół budynków na wzgórzu, którego początki sięgają XI wieku, ma charakter obronny. Od końca XI do początku XVII w. Wawel pełnił funkcję królewskiej rezydencji stolicy, głównego ośrodka władzy i centrum życia duchowego. Niemal każdy kolejny władca zasiadający na polskim tronie zmodernizował wawelskie budowle, więc reprezentowane są tu nowe style architektoniczne. Najstarszy zabytek architektoniczny na Wawelu reprezentuje styl romański, perła polskiego renesansu – Kościół Zygmunta, dobudowano do gotyckiej katedry w XVI wieku, podobnie stało się na dziedzińcu zamkowym Zmiany, ostatni król na Wawelu, Zygmunt III, Waza, przebudował jedno ze skrzydeł zamku w stylu wczesnobarokowym przed przeniesieniem stolicy do Warszawy.

Warto przeczytać!  Najpiękniejsze perfumy z nutą jaśminu

Muzeum Polin

POLIN to nowoczesna instytucją kultury – muzeum ukazującym dzieje polskich Żydów. Muzeum stara się przyciągnąć swoją ofertą jak najwięcej osób. Stale szuka sposobów na dotarcie do nowych grup i środowisk i ciężko pracują, aby nikt nie czuł się wykluczony z udziału w naszych inicjatywach. Dzięki temu wiele lokalnych programów, takich jak Muzeum mobilne, wystawy edukacyjne objeżdżające Polskę, internetowe platformy edukacyjne i towarzyszące im aplikacje mobilne, jest dostępnych dla każdego na całym świecie, a także działalność wydawnicza, zarówno profesjonalna, jak i popularna. 

Muzeum zabawek w Kielcach

Placówka jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentowane są tysiące eksponatów. Zwiedzający mogą zobaczyć kilkanaście eksponatów, m.in. Lalki, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, modele samolotów, modele statków, modele pociągów elektrycznych i modele lalek teatralnych z całego świata. Wizyta w muzeum to niezwykła przygoda dla dzieci, dlatego placówka stworzyła interaktywne eksponaty, na których młodzi odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć eksponatów. Podczas zwiedzania dzieci mają również możliwość zabawy na placu zabaw, a latem na dziedzińcu muzeum.

Warto przeczytać!  Japońska podróż kulinarna: Przewodnik po najlepszych restauracjach w Tokio
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko wystawa, ale cała instytucja | fot.: stock.adobe.com

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Na wstępie warto zaznaczyć, że Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko wystawa, ale cała instytucja, w której odbywają się liczne konferencje i wykłady. Na terenie ośrodka mieści się m.in. biblioteka, archiwum, ogrody i kawiarnia. Organizacje pozarządowe również mają tutaj swoje biura. Ponieważ misją ECS jest promowanie otwartego społeczeństwa i kultury dialogu. Ta wycieczka jest osobna, ale z audioprzewodnikiem, który jest wliczony w cenę biletu. Głosy w słuchawkach podpowiadają, gdzie iść w kolejności i na co zwrócić szczególną uwagę. Ekspozycje stałe projektowane są w sposób nowoczesny i interaktywny. Możemy oglądać archiwalne filmy, zdjęcia, posłuchać muzyki z czasów PRL. Jest też scena do okrągłych stołów, na której zaznacza się, kto siedzi w określonym miejscu.

Warto przeczytać!  Finanse w podróży

Muzeum Emigracji w Gdyni

W zabytkowym budynku stacji morskiej, po której przez dziesięciolecia pływał polski transatlantyk, powstała instytucja, która opowiada historię podróży Polaków i losy Polaków na całym świecie, które są ściśle związane ze współczesnością. Historia imigracji jest pisana każdego dnia. Jego różne rozmiary prezentowane są na wystawie stałej. Ten eksponat pozwala poczuć i zrozumieć istotną treść podróży, pokazuje morską podróż pasażera trzeciej klasy, od wejścia na pokład statku, przepłynięcia oceanu – nad i pod pokładem, po słynny proces imigracyjny Ellis w Stanach Zjednoczonych Wyspa Stanów. Wśród wielu atrakcji zwiedzający muzeum znajdą multimetrową ziemną instalację multimedialną dedykowaną obecności Polski w świecie czy budowany projekt Batory.

DKU