Aktywność fizyczna w okresie jesienno-zimowym. O czym warto pamiętać?

młody wysportowany mężczyzna w odzieży sportowej biegający rano
Wszelkie korzyści płynące z aktywności fizycznej i dbania o swoje zdrowie mają ogromny wpływ na jakość naszego codziennego życia | fot.: strock.adobe.com

Okres jesienno- zimowy dla wielu osób oznacza zmniejszenie aktywności fizycznej. Niskie temperatury, nieprzyjazna pogoda sprawiają, że najchętniej w tym okresie spędzamy czas w czterech ścianach. Co jednak jeżeli chcemy zwiększyć naszą wytrzymałość i polepszyć kondycję fizyczną a za oknem sypie śnieg? Nic straconego! nawet podczas jesieni i zimy można ten czas wykorzystać na aktywność fizyczną. 

Zasady zdrowej aktywności

Śnieg za oknem jest również doskonałą okazją do uprawiania sportu. Nic nie stoi na przeszkodzie by dla swojego zdrowia rozpocząć bieganie, granie w piłkę czy zwykłe spacery. Decydując się na aktywność na zewnątrz warto jest pamiętać o kilku istotnych zasadach, tak by nie zaszkodzić swojemu organizmowi.

Po pierwsze przed każdą aktywnością fizyczną należy przystąpić do rozgrzewki. Pomoże nam ona nie tylko rozgrzać nasz organizm, ale także przyczynie się do lepszej pracy naszych mięśni oraz stawów. Szczególnie trzeba zwrócić tutaj uwagę na dolne partie mięśniowe takie jak uda czy łydki. Ten prosty zabieg w znaczący sposób odciąży nasze stawy, ale także przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kontuzji odniesionych podczas treningu. 

Warto przeczytać!  Jak wzmocnić organizm w okresie jesienno-zimowym?

Zadbajmy także o odpowiedni strój treningowy. Oprócz wygodnego obuwia, i ciepłych skarpet ważne są tutaj odpowiednie rękawiczki, szalik i czapka. To poprzez te części ciała najszybciej tracimy ciepło, co w znacznym stopniu przyczynia się do utraty przez nas energii. Dbając o odpowiednią temperaturę organizmu w znaczy sposób możemy mieć wpływ na osiągane przez nas podczas treningu rezultaty. 

Konsekwencja kluczem do sukcesu

 Po pewnym czasie nasz organizm nie tylko przyzwyczai się do niskich temperatur, ale także zauważymy znaczną poprawę w naszej sprawności i odporności. Poprzez regularne ćwiczenia nasz mózg jak i całe ciało będzie lepiej dotlenione. Sprawi to, że nasze samopoczucie będzie znacznie lepsze. 

Najistotniejszą kwestią jest podjęcie regularnych treningów, bo tylko wtedy ujrzymy pozytywne efekty. Musi w tym przypadku wykazać się cierpliwością ale także konsekwencją. Rezultaty nie pojawią się tutaj od razu.

Warto przeczytać!  Nie umiesz pływać, a jesteś dorosły? Zapisz się na lekcje!

Podejmując się regularnych treningów nie zapominajmy o właściwej suplementacji jak i nawodnieniu naszego organizmu. Podczas treningu wraz z potem wydzielanie są niezbędne dla nas elektrolity, uczestniczące w niemal każdym procesie życiowym. Ich niedobór może skończyć się poważnymi konsekwencjami, nie wyłączając udaru czy zawału. Zadbajmy więc o to by podczas treningu, jak i po jego zakończeniu w naszym zasięgu znajdowała się butelka z wodą. Najlepiej mineralną.

Zdrowy styl życia

Zdrowe nawyki zarówno żywieniowe jak i treningowe zataczają w naszym kraju coraz szerszy krąg. I bardzo dobrze! Wszelkie korzyści płynące z aktywności fizycznej i dbania o swoje zdrowie mają ogromny wpływ na jakość naszego codziennego życia. 

Zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu przyczynią się z pewnością do długiego i szczęśliwego życia każdego z nas. Warto zmiany zacząć już teraz, ponieważ im szybciej zaczniemy tym lepsze będzie nasze zdrowie.

Warto przeczytać!  Euro 2020 – miasta-gospodarze i najważniejsze informacje o turnieju

MŚW