Warszawa: najciekawsze pomysły na wycieczki śladami literackich bohaterów

Warszawa podróż literacka
Warto wybrać się do stolicy i podążyć śladami bohaterów ulubionych książek, móc wczuć się w ich losy i poczuć na własnej skórze prezentowane historie | fot.: stock.adobe.com

Warto wybrać się do stolicy i podążyć śladami bohaterów ulubionych książek, móc wczuć się w ich losy i poczuć na własnej skórze prezentowane historie. 

Gdzie podążać śladami bohaterów literackich omawianych w szkole? 

Jedną z lektur które omawiane są w liceum i pojawiają się na egzaminach maturalnych jest ‘Lalka‘ Bolesława Prusa. Każdy zna perypetie Stanisława Wokulskiego, jego nieszczęśliwą i niespełnioną miłość do Izabeli Łęckiej, wielu darzy sympatią starego subiekta, czyli Ignacego Rzeckiego. Przewodnicy organizują spacery po Warszawie, śladami tych postaci, w Łazienkach Królewskich spotykał się Stanisław z Izabelą, Rogatki Mokotowskie kończyły Warszawę Wokulskiego, Dolina Szwajcarska była miejscem gdzie spotykała się śmietanka towarzyska stolicy. Warto też zajrzeć również pod adres ul. Wilczej 12, gdzie mieściło się ostatnie mieszkanie Aleksandra Głowackiego vel Bolesława Prusa. 

Warto przeczytać!  Aleksander Doba – sylwetka niezwykłego podróżnika

Jakie jeszcze spacery po Warszawie? 

Leopold Tyrmand to legendarna postać, jazzmann, kontestator rzeczywistości czasów Polski Ludowej, buntownik. Można i warto wybrać się na spacer po ‘tyrmandowskiej‘ Warszawie, śladami najsłynniejszej książki pisarza, śladami ‘Złego‘. Pisarz osadził akcję swej powieści na tyłach IMK-i, czyli przy ul. Marii Konopnickiej. Ważne miejsce w twórczości tego pisarza odgrywa kwartał wokół kościoła św. Augustyna, który mieści się przy Pl. Trzech Krzyży, właśnie tam modlił się o to by Jego Bogna, czyli Krystyna Okólska nie zaszła w ciążę, na którą oboje wtedy nie byli gotowi, zresztą relacja miłosna bardzo szybko się rozpadła. Ważne miejsce w twórczości pisarza odgrywa MDM, Mariensztat, ponadto dawny Dom Partii, który mieści się przy obecnym Rondzie gen. Charlesa de Gaulle’a. 

Warto przeczytać!  Joga jako sposób na życie – nie tylko ćwiczenia

Będąc w Warszawie, warto wybrać się na spacer śladami bohaterów stworzonych przez Szczepana Twardocha, jakimi są dr Radziwiłłek oraz Kum Kaplica. Postaci te choć fikcyjne nawiązują do bohaterów rzeczywistych, mianowicie do Łukasza Siemiątkowskiego oraz do Józefa Łokcia vel Łokietka. Szlak prowadzi przez dawny bazar Kercelego, zwany potocznie Kercelakiem, który mieści się nieopodal Muzeum Powstania Warszawskiego. Z bazaru, który wprawiał w zachwyt pozostało dziś jedynie rondo, które rondem jest wyłącznie z nazwy. Kercelak był miejscem ubijania targu przez mafiosów opisanych przez Twardocha, byli nimi m.in. Jakub Szapiro, Pantaleon Karpiński, czy też wspomniani już Radziwiłłek oraz Kaplica. Dzielnica Północna, która obejmuje dzisiejszy Muranów, stanowi miejsce gdzie przed wybuchem II WŚ zamieszkiwali Żydzi, wśród których było wielu wybitnych przedstawicieli stołecznego Gangu Tragarzy. Tam też mieści się Umschlagplatz, czyli symbol bolesnego upadku Dzielnicy Północnej, skąd wielu polskich patriotów żydowskiego pochodzenia wywożono do Majdanka. Niedaleko mieści się bunkier Anielewicza, w ‘Królestwie‘ Szczepana Twardocha dość mocno zarysowany jest wątek powstania, które wybuchło w Warszawie 19 kwietnia 1943r. Szczepan Twardoch zarysowuje w ‘Królu‘, że Warszawa doby XX- lecia międzywojennego była miastem kontrastów, rzecz jasna wszędzie one występują, jednak w stolicy II RP ze szczególnym nasileniem, Krakowskim Przedmieściem poruszał się król Rumunii zaproszony przez sanacyjne władze, zaś 450 metrów dalej mieściły się dzielnice ubóstwa, chociażby ul. Twarda czy Dzika. 

Warto przeczytać!  Najlepsze kierunki do wyjazdów z jogą

KŚL