Sztuki walki: Krav-maga

krav-maga
Samoobrona jest ważnym elementem, której znajomość może się przydać w najmniej oczekiwanych momentach | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszym świecie coraz częściej słyszymy o atakach na bezbronną ludność. Metodą na naukę samoobrony jest udział w zajęciach uczących Krav-magi. Warto zastanowić się czym ten sport jest i jak zaczęła się jego historia.

Czym jest Krav-maga? 

Krav-maga to nauka samoobrony oraz walki wręcz, która powstała w szkole walki w Izraelu. Założeniem było pracowanie odpowiedniej techniki obrony dla Sił Obronnych, Policji, Straży Granicznej oraz wywiadu. W sporcie znajdziemy techniki pochodzące z boksu, judo, jiu-jitsu, zapasów oraz wielu innych sztuk walki. W Krav-Madze wykorzystuje się również wiele elementów do samoobrony jak noże, czy pałki. Podstawowymi metodami jest stosowanie walki wręcz oraz technik samoobrony, umożliwiającej obronę w takcie ataku. Podczas nauki poznaje się techniki stosowane w sytuacjach, kiedy przeciwnik jest nieuzbrojony lub uzbrojony, tak aby zminimalizować odniesione obrażenia. Krav-maga wykorzystuje walkę w parterze, pozycji siedzącej oraz stojącej. Wiele osób porównuje ten rodzaj sportu z MMA. Jednakże główną różnicą jest fakt, iż w Krav-madze wykorzystuje się techniki, które można zastosować w codziennych, życiowych sytuacjach. Na samym początku funkcjonowania tego sportu, do nauki dostęp miały jedynie służby obronne. Wraz z upływem lat, możliwość nauki może podjąć każda chętna osoba. Warto pamiętać, że nie odbywają się zawody z Krav-magi, ponieważ jej celem nie jest rywalizacja, a jedynie nauka odpowiedniej postawy podczas samoobrony.

Warto przeczytać!  Conor McGregor - żywa legenda MMA

Historia Krav-magi

Historia Krav-magi rozpoczyna się w latach 30 XX wieku. Imi Lichtetenfeld urodzony w 1910 roku w Budapeszcie od dziecka trenował sztuki walki wraz ze swoim ojcem, policjantem. Młodość spędził na udziałach w licznych zawodach, gdzie osiągał dobre wyniki oraz został uznany za najlepszego zapaśnika na terenie Europy. W latach 30, Imi poznał realne zagrożenie, jakim byli faszystowscy okupanci. Dzięki swoim umiejętnością i waleczności stanął na czele młodych Żydów, którzy chcieli powstrzymać napaści na ich naród. Zebrał mężczyzn, którzy mieli umiejętności w zakresie sztuk walki, takich jak boks i zapasy oraz stworzył grupę broniącą tereny żydowskie przed okupantami. Dzięki zebranemu doświadczeniu podczas walk stworzył swój własny rodzaj, jakim była Krav-maga. Do głównych zasad zaliczał korzystanie z odruchów ciała, jakie są naturalne, umiejętność obrony oraz atakowania jednocześnie, oraz umiejętność wychodzenia z kryzysu po otrzymanych ciosach. W roku 1972 został otwarty pierwszy kurs dla ludności cywilnej. Krav-maga z biegiem lat zyskała popularność na całym świecie. Pierwsza profesjonalna szkoła sztuki walki została otwarta we Francji w 1997 roku i do dzisiaj cieszy się największą ilością członków. W Polsce Krav-maga po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku. W nauce brali udział Piotr Tarnowski oraz Włodzimierz Kopeć, który już w 2001 roku otworzyli “Stowarzyszenie Krav-maga Polska”.

Reasumując Krav-maga to sport, którego nauka może zostać wykorzystana w życiu codziennym. Samoobrona jest ważnym elementem, której znajomość może się przydać w najmniej oczekiwanych momentach. Sport ten jest polecany zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Warto przeczytać!  Rozgrzewka przed treningiem

NCZ