Rozgrzewka przed treningiem

rozgrzewka przed treningiem
Podczas rozgrzewki warto postawić na poprawę wydolności naszego organizmu, rozluźnić mięśnie oraz przygotować je do treningu | fot.: stock.adobe.com

Główną zaletą rozgrzewki jest fakt, iż za jej pomocą jesteśmy w stanie bezpiecznie przygotować nasze ciało do nagłego wysiłku fizycznego. Może się nam ona wydawać nie co bardziej skomplikowana, lecz wcale taka ona nie jest. W tym artykule dowiesz się jak przeprowadzić ją odpowiednio? Podpowiadamy!

Każdy z nas wie, że przeprowadzenie rozgrzewki przed każdym treningiem to ważny aspekt. No dobra są wyjątki takie jak noworoczne postanowienia, gdzie ktoś mówi, że od 1 stycznia zacznie uprawiać określony sport. Jest to tak zwana stara śpiewka, albo robimy coś tu i teraz rozwijając się, albo nigdy się za to nie zabierzemy, przez co w takim przypadku rozgrzewka będzie zbędna. Warto szczególnie przed treningiem siłowym wykonać kilka ćwiczeń rozciągających rozszerzając je o kardio takie jak: podskoki, pajacyki, szybkie przysiady, bieg w miejscu itp.

Warto przeczytać!  Jak zacząć treningi na siłowni?

Wartość rozgrzewki przed treningiem siłowym

Korzyści z rozgrzewki:

– lepsze funkcjonowanie układu oddechowego

– Sprawniejsza praca serca i układu krwionośnego

– Aktywacja układu nerwowego (nasze mięśnie będą lepiej i szybciej aktywować się podczas treningu)

– Nasze mięśnie lepiej przyswoją przeprowadzony trening, przez co będzie on efektywniejszy

– Poprawa elastyczności mięśni i ścięgien (większe bezpieczeństwo i zakres ruchu podczas wykonywania określonego ćwiczenia)

Podczas rozgrzewki warto postawić na poprawę wydolności naszego organizmu, rozluźnić mięśnie oraz przygotować je do treningu. W tym przypadku nie skupiajmy się na technice, gdyż do tego powinniśmy przejść podczas treningu siłowego.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem rozgrzewki?

Rozgrzewka najczęściej trwa maksymalnie 10 minut i dzielona jest na kilka etapów jednak wszystko zależne jest od rodzaju treningu, jaki będziemy wykonywać, gdyż czasem nawet i wystarczy 5 min, a czasem nawet i 20 min to mało. Nie powinniśmy też udawać zawodowców, jeśli nimi nie jesteśmy, gdyż profesjonalny sportowiec ćwiczy częściej, a jego treningi są intensywniejsze. Oczywisty będzie więc fakt, że rozgrzewka musi być dłuższa. Amator powinien skupić się tylko na tym co będzie mu potrzebne do treningu wykonując taką rozgrzewkę będzie ona maksymalnie trwała wspomniane 10 minut.

Warto przeczytać!  Nie tylko niskie temperatury za oknem, czyli różne, w tym zdrowotne, powody częstego odczuwania zimna

Rozruszanie stawów

Każdy staw powinien być dobrze przez nas rozgrzany. Warto więc skupić się w tym przypadku na rozgrzewce, która będzie imitować ruchy, jakie wykonywane będą przez nas później w zaplanowanym treningu siłowym. Jeśli dodatkowo mamy problem z mobilnością to powinniśmy zrolować spiętą grupę mięśni, a w najgorszym przypadku nawet porządnie je rozciągnąć, gdyż istnieje coś takiego jak rozciąganie statyczne, które pomoże nam w utrzymaniu wybranej pozycji. Warto podkreślić, że po jego wykonaniu będziemy mieć styczność z nagłym spadkiem energii jednak po co nam ona, gdyż przez brak możliwości utrzymania odpowiedniej postawy wykonanie niektórych ćwiczeń będzie nie możliwe, nierealne. Lepiej przygotować się porządnie do treningu niż mieli byśmy go źle wykonać i stracić tylko nie potrzebnie czas, gdy efekty po jego zakończeniu będą znikome.

Warto przeczytać!  MMA - najbardziej dynamiczny sport sztuk walki

AWR