Literatura czeska – najważniejsi pisarze, kultowe książki

literatura czeska
Klasyka czeskiej literatury to nie lada gratka dla miłośników czytania | fot.: stock.adobe.com

Literatura czeska, podobnie jak klasyka polska czy hiszpańska, wywarły ogromny wpływ na rozwój europejskiej kultury. Co więcej, jest wciąż ciekawa i oprócz klasycznych tytułów, ma wiele do zaproponowania. Istnieją jednak grupa książek, które koniecznie trzeba przeczytać ze względu na ich wkład w kulturę. Jakie to tytuły?

Najważniejsze arcydzieła literatury czeskiej

Klasyka czeskiej literatury to nie lada gratka dla miłośników czytania. Specjaliści wymieniają co najmniej kilka tytułów, które każdy ceniący sobie kulturę człowiek, powinien znać. Prawdziwym klasykiem gatunku jest „Nieznośna lekkość bytu” Milan Kundera. Książka opisuje skomplikowane życie osobiste głównych bohaterów, które toczy się równolegle z sytuacją polityczną panującą w komunistycznym kraju. Warto podkreślić, że „Nieznośna lekkość bytu” to książka, która zyskała popularność również poza Czechami i Francją, w której została wydana, dlatego wkrótce doczekała się ekranizacji. Milan Kundera jest również autorem książek takich jak: „Sztuka powieści”, „Tożsamość” czy „Niewiedza”. Kolejnym klasykiem jest „Proces” Franza Kafki. Autora pochodzenia żydowskiego, mówiącego biegle w języku niemieckim, zamieszkującym Pragę. „Proces” to jedna z kluczowych powieści autorstwa pisarza, w której czytelnik obserwuje poczynania Józefa K. – mężczyzny, który zostaje aresztowany, co odmienia jego życie. Powieść uznawana jest za surrealistyczną i mimo upływu lat wciąż poddawana jest nowym interpretacjom. Warto także wspomnieć o poezji, której przedstawicielem jest Jaroslav Seifert z wierszami „Chłopiec i gwiazdy”, „Odlewanie dzwonów”. Poeta otrzymał Nagrodą Nobla w kategorii „literatura”.  Przedstawicielem reportażu jest Egon Erwin Kish (Szalejący reporter”, „O carach, popach i bolszewikach”), który pisał w języku niemieckim. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć pozycję z gatunku literatury kobiecej. W tej kategorii popularność zyskała Růžena Svobodová z tytułami takimi jak: „Zamotaná vlákna”, „Plameny a plaménky”.

Warto przeczytać!  Kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci

Literatura czeska: co jeszcze warto przeczytać?

Oprócz wymienionych tytułów, które wiążą się nierozerwanie z klasyką literatury czeskiej, nie sposób nie wspomnieć o dziełach jednego z prezydentów tego państwa – Václava Havela. Napisał nie tylko wiersze, ale również sztuki teatralne. Jego subiektywne podejście do życia można poznać czytając wydane w formie książkowej listy. W czeskiej literatury warto także zwrócić uwagę na utwory Violi Fischerovej, w tym zbiór „Babia godzina”. Interesującą propozycją czytelniczą jest też powieść historyczna Aleny Mornštajnovej – „Hana”, która traktuje o losach małej dziewczynki, która z powodu utraty bliskiej rodziny, tworzy więź z ciotką. 

Podsumowując, czeska literatura jest bez wątpienia pełna wspaniałych utworów, które zachwycają kunsztem pisarskim, obiektywizmem, spojrzeniem na świat czy poczuciem humoru. Największym miłośnikiem Czech w Polsce jest z kolei Mariusz Szczygieł, który wydał nawet subiektywny przewodnik po stolicy Czech i zachęca do odwiedzenia sąsiadów.

Warto przeczytać!  Krystyna Palmowska - wybitna himalaistka, pisarka, górski śledczy

IIM