Yin joga – czym się charakteryzuje, dla kogo jest przeznaczona

Yin joga
Yin joga bazuje na filozofii Tao, która mówi, że pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie opisujące naturę | fot.: stock.adobe.com

Joga Yin wcześniej znana jako Joga taoistyczną to łagodna, ale wcale nie najprostsza forma jogi. Została stworzona przez miłośnika sztuk walki Paulie Zinka, nauczyciela jogi, a także mistrza sztuk walki. Inspiracją do jej stworzenia była Hatha Jogia, walki Kung Fu oraz starożytna medycyna chińska (praca z meridianami). Jest stosunkowo nową formą Jogi, a jej współczesna nazwa wywodzi się od Paula Grilleya i Sary Powers, którzy przyczynili się do rozwoju tej praktyki, wprowadzając do niej psychologię duchową, aspekt medytacji buddyjskiej oraz naukę o anatomii funkcjonalnej.

Yin joga jako filozofia

Yin joga bazuje na filozofii Tao, która mówi, że pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie opisujące naturę. Posiadają określone właściwości, kontrastujące cechy (jasny-ciemny, ciężki- lekki), które dostarczają wzorce dla całej egzystencji. Kiedy aspekty yin i yang są w równowadze – wtedy taoiści wskazują na uzyskanie zdrowia i harmonii. Aby lepiej zrozumieć założenia yin-yang, warto dokładniej poznać zestawienie cech przypisywanych obu tym energiom. Yin zawsze ma elementy yang i odwrotnie, obie energie mogą zmieniać się jedna w drugą. To ważne dla zachowania równowagi fizycznej, energetycznej i emocjonalnej w naszym życiu. Wszystkie nasze działania, ciało, podejście do życia, emocje mają różne proporcje tych energii, dzięki czemu można określić czy są bardziej yin czy yang. Przewaga jednego z nich, która utrzymuje się przez dłuższy czas, może być szkodliwa dla zdrowia i dobrostanu.

Warto przeczytać!  Urbex: Największe atrakcje dla miłośników opuszczonych miejsc
yin joga skłony
Założenia ogólne yin jogi jest podobne do pozostałych stylów hatha jogi | fot.: stock.adobe.com

Jak wygląda yin joga?

Założenia ogólne yin jogi jest podobne do pozostałych stylów hatha jogi. Jednak w przeciwieństwie do form dynamicznych – yang, które polegają na wykorzystaniu ruchu do rozciągania, rozgrzewania, szczególnie wzmacniania mięśni, działania yin jogi skupiają się na innych aspektach, zwłaszcza tkankach głębokich – kościach, ścięgnach, stawach oraz powięziach. Istotna jest praca z powięzią, ponieważ nawet 30% mięśni zbudowanych jest z tkanki łącznej, która odpowiada za ich elastyczność i rozciągliwość oraz odpowiada za zakres ruchów mięśni (a komórki mięśniowe zarządzają siłą). Wiele współczesnych odmian jogi skupia się na atrybucie yang – siły w mięśniach, ale to element yin praktyki (czyli zatrzymanie w pozycji) odpowiada za nadawanie mięśniom długości, czyli odpowiada za ‘rozciągnięcie’ mięśni. Yin joga skupia się przede wszystkim na biodrach, dolnej części kręgosłupa i miednicy. Do utrzymania pozycji wykorzystywana jest siła grawitacji oraz własny ciężar ciała.

Warto przeczytać!  Nowe technologie w rekonstrukcji ciała

Kto powinien wybrać yin jogę?

Ta odmiana jest odpowiednia dla osób, które chcą zwiększyć mobilność i zakres ruchu w stawach poprzez pracę z tkanką łączną. Pomaga również utrzymać stabilność i bezpieczeństwo stawów, a także wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organów wewnętrznych. jest odpowiednia dla osób ze słabą odpornością, ponieważ pobudza system immunologiczny, a także odbudowę kości. Ponadto produkuje wewnętrzne ciepło, a na poziomie energetycznym wywiera wpływ na meridiany, czyli oczyszcza je i odblokowuje.

IIM