Komputery stacjonarne, mimo iż laptopy starają się je skutecznie wyprzeć, nadal są niezwykle popularne na rynku. Ich użytkownicy wskazują na fakt, że mogą one zagwarantować o wiele lepsze parametry, mimo iż nie są tak mobilne i kompaktowe. Miłośnicy komputerów stacjonarnych jednak nie mają łatwego wyboru, gdyż na rynku codziennie pojawiają się nowe, leprze urządzenia. Jednak na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pamięć RAM oraz dysk twardy. Jak je odpowiednio dobrać?
Jaką pamięć RAM dobrać do komputera stacjonarnego?
Wybór pamięci RAM oczywiście będzie zależał przede wszystkim od potrzeb oraz preferencji użytkownika. Nie można pominąć również celu, w jakim wykorzystywany będzie komputer stacjonarny. Inna pamięć RAM przyda się graczom, a inna pamięć ram zadowoli zwykłych użytkowników. Oczywiście na rynku obecnie można wyróżnić kilka rodzajów pamięci, jednak najnowszym i najbardziej wydajniejszym modelem jest pamięć RAM DDR4. To innowacyjny rodzaj pamięci operacyjnej, który cechuje się obniżonym o 20% zapotrzebowaniem na energię. Częstotliwość z kolei wynosi minimum 2133 MHz więc pamięć ta z powodzeniem zadba o płynność i sprawne działanie komputera. Jej tańszym odpowiednikiem jest pamięć RAM DDR3. Z pewnością jest ona równie dobrą alternatywą, jednak pomimo znacznie przyspieszonego i usprawnionego działania, liczba pni pozostała taka sama. Zarówno model DDR3 jaki DDR4 są energooszczędne i z pewnością można je zastosować zarówno do starszych komputerów jak i tych najnowszych, z wyższej półki cenowej.
Jaki dysk twardy wybrać do komputera stacjonarnego?
Dysk twardy jest jedną z najważniejszych części składowych każdego komputera stacjonarnego. Oczywiście również musi zostać on dopasowany do potrzeb użytkownika, a także do wymagań sprzętowych. Najważniejszym parametrem jednak okazuje się jego pojemność. Jeśli nasz komputer ma posłużyć nam do podstawowych czynności, czy też pracy biurowej dysk twardy o pojemności 256 lub 512 GB powinien okazać się wystarczający i nie powinniśmy odczuwać “braku miejsca”. Jeśli jednak komputer jest wykorzystywany jako swoisty magazyn dla filmów i piosenek lub do zaawansowanej pracy wymagającej wielu aplikacji i programów, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem jest dysk twardy o pojemności nawet 2 TB. Co więcej, trzeba również zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku twardego. Obecnie modele rynkowe osiągają 5400 obrotów na minutę lub 7200 obrotów na minutę. Oczywiście im szybszy będzie dysk twardy, tym szybciej będzie działał nasz komputer i będzie on całkowicie wolny od zacięć. Warto podkreślić, że powoli dyski o prędkości obrotowej 5400 wychodzą ze sprzedaży, gdyż nie były one wstanie sprostać stale rosnącym potrzebom użytkowników, a także wymaganiom sprzętowym. W dalszym ciągu można znaleźć je jednak w komputerach z niższej półki cenowej. Z pewnością nie są one najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wydajnej i możliwie szybkiej pracy naszego komputera stacjonarnego. Dyski o prędkości obrotowej 7200 będą więc o wiele lepszym wyborem.
DGA