Tosa – wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie

Tosa-inu
Tosa, dawniej Tosa-inu, to pies pochodzący z Japonii w typie mastifa | fot.: stock.adobe.com

Widnieje na liście 11 ras, na których posiadanie trzeba uzyskać specjalne pozwolenie od urzędu gminy. Tosa to masywny, sporej wielkości pies, o przyjaznym usposobieniu, ale wykazujący silną dominację. Będzie świetnym psem stróżującym, jednak wymaga doświadczonego i konsekwentnego opiekuna. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Dla kogo ten pies sprawdzi się najlepiej?

Krótka charakterystyka rasy

Tosa, dawniej Tosa-inu, to pies pochodzący z Japonii w typie mastifa. Dawniej wykorzystywany do walk psów, a na początku XX wieku zagrożony wyginięciem. Nazywa się go również psem samuraja. Dziś coraz rzadziej uczestniczy w walkach psów, częściej pojawia się jako domownik, rodzinny stróż, a nawet rehabilitant – w USA psy rasy Tosa wspierają terapię dzieci z autyzmem. W Polsce nie jest zbyt popularny.

Warto przeczytać!  Najpopularniejsze rasy psów odpowiednie dla małych powierzchni - czym się charakteryzują?

Wygląd i pielęgnacja

To ogromny pies, który może ważyć nawet 90 kg. Ma masywną sylwetkę, małe oczy i zwisające uszy. Ogon jest opuszczony, długi i zwężający się u nasady, a sierść krótka i gęsta. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Psa rasy Tosa wystarczy czesać raz w tygodniu, jedynie w okresie linienia może gubić sporo sierści.

Warto wspomnieć, że to duże psy, które narażone są na takie choroby jak dysplazja stawów biodrowych, a nawet skręt żołądka. Przyszły właściciel powinien to mieć na uwadze i nie przeciążać psa zbyt intensywnymi spacerami, a także wyposażyć się w miskę na podwyższeniu.

Tosa – usposobienie i szkolenie

To psy bojowe. Wyhodowane zostały do walk psów, są więc nieustraszone i dominujące. Jednak odpowiednio ułożone, poddane konsekwentnemu i cierpliwemu szkoleniu staną się troskliwymi i delikatnymi towarzyszami rodziny. Niezwykle mocno przywiązują się do członków rodziny, szybko się uczą i posłusznie wykonują komendy. W trakcie szkolenia należy jednak uważać. Psy tej rasy wymagają podejścia łagodnego, opartego jedynie na pochwałach. Agresja ze strony właściciela może negatywnie wpłynąć na zachowanie psa w dorosłym życiu, sprawić, że stanie się on nieprzewidywalny.

Warto przeczytać!  Najczęściej wybierane rasy psów – dla kogo i jakich warunków okażą się odpowiednie?

Tosa jest inteligentny i spokojny. Nie szczeka bez powodu, podobnie nie powinien również atakować innych zwierząt. Robi to tylko wtedy, kiedy zostanie sprowokowany. Od najmłodszych lat wymaga odpowiedniej socjalizacji z innymi ludźmi, psami czy pozostałymi czworonogami. Dzięki temu będzie potrafił się z nimi dogadać, a nawet żyć po jednym dachem. Warto wiedzieć, że pomimo swojej bojowej natury Tosa nie jest skory do konfliktów – reaguje tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożony.

To idealny pies stróżujący. Właściciele tej rasy kochają ją za dwie cechy: troskliwość i ogromną miłość do rodziny oraz gotowość do obrony w przypadku razie niebezpieczeństwa. Wówczas Tosa będzie starał się obezwładnić przeciwnika i czekać na przybycie swojego właściciela.

Warto przeczytać!  Podengo portugalski

Pies rasy Tosa – podsumowanie

Z pewnością rasa ta nie jest dla każdego. Wymaga doświadczonego i pewnego siebie opiekuna, który zdominuje Tosę. Poza tym to pies o naprawdę wielkim sercu, kochający swoją rodzinę i przyjazny dla otoczenia. Sprawdzi się w kontaktach z innymi czworonogami, a w razie niebezpieczeństwa będzie gotowy do obrony.

MKR