Najpopularniejsze rasy psów odpowiednie dla małych powierzchni – czym się charakteryzują?

Basenji do domu
Ze względu na specyficzną budowę krtani, psy rasy basenji nie szczekają, sporadycznie wydają natomiast dźwięki przypominające jodłowanie | fot.: stock.adobe.com

Wybór pupila idealnego zawsze wiąże się z niemałym stresem i długimi przygotowaniami, zwłaszcza gdy chodzi o psa. O ile koty uchodzą za zwierzęta bardzo niezależne i nieskomplikowane w utrzymaniu, o tyle szczekający przyjaciele mają większe wymagania, a niektóre rasy mogą się okazać na tyle trudne w ułożeniu, że nie będą w stanie im podołać osoby nieposiadające doświadczenia czy zbyt pobłażliwe. Przed najtrudniejszym wyborem stają jednak ci, którzy pragną mieć psa w mieszkaniu o niewielkim metrażu – które rasy czworonogów najlepiej odnajdą się na małych powierzchniach?

Jamnik

Jamniki, które były niegdyś używane do polowań i tropienia zwierzyny, obecnie stanowią idealnych towarzyszy zarówno dla osób mieszkających w małych mieszkaniach jak i dla posiadaczy dużych domów z ogrodem. Jest to rasa charakteryzująca się dużym uporem i ogromnym rezerwuarem energii, jednak przy odpowiedniej dawce ruchu nie niszczy domowych sprzętów ani nie jest zbyt absorbująca. Warto zauważyć, że jamniki ze względu na specyficzną budowę ciała (wydłużony tułów, krótkie nogi) mogą doświadczać szeregu problemów zdrowotnych, z tego względu bardzo długie oraz forsujące spacery nie są polecane. Przedstawiciele tej rasy bardzo lubią zabawę, jednak sami decydują kiedy mają na nią ochotę i kiedy ją zakończyć – mogą się wydawać bardzo charakterne, jednak mądrzy i odpowiedzialni właściciele będą w stanie nad nimi zapanować także mając do dyspozycji niewielki metraż.

Warto przeczytać!  Tosa - wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, inaczej zwany Yorkiem, jest psem wręcz dedykowanym niewielkim powierzchniom. Ważący maksymalnie pięć kilogramów i posiadający włosie zamiast sierści, doskonale nadaje się zarówno jako towarzysz dla singla, seniora oraz rodziny z dziećmi. Yorki nie wymagają zbyt długich spacerów, przeważnie szybko się męczą i są niezwykle wrażliwe na wahania temperatury – w lecie szybko się przegrzewają, natomiast w zimie konieczne może okazać się ich ubieranie; z tego względu nie potrzebują dużo ruchu ani domu z ogrodem, doskonale natomiast odnajdą się na małych powierzchniach. Z reguły nie bywają agresywne, mogą natomiast silnie przywiązywać się wyłącznie do jednego członka rodziny, i to jego zwykle słuchają. Choć posiadają ograniczony instynkt łowiecki, nie mają tendencji do uciekania, nie niszczą mebli i są pojętne, przez co nauka załatwiania potrzeb poza mieszkaniem jest szybka i bezproblemowa.

Warto przeczytać!  Akita inu – czym charakteryzuje się ta japońska rasa psów?

Basenji

Basenji to niezbyt popularna rasa psów i często uważa się, że jej przedstawiciele nie odnajdą się na małych powierzchniach ze względu na rozmiar – mogą ważyć od 9 do 12 kilogramów, jednak mimo to są idealnymi towarzyszami osób rezydujących w niewielkich mieszkaniach. Ze względu na specyficzną budowę krtani, psy rasy basenji nie szczekają, sporadycznie wydają natomiast dźwięki przypominające jodłowanie. Są przy tym niezależne i nie wymagają zbyt dużo uwagi opiekunów – preferują spędzanie czasu we własnym towarzystwie. Są to jednocześnie psy bardzo pojętne i łatwe do ułożenia, a przy odrobinie konsekwencji nauczenie ich dobrych manier nie stanowi żadnego problemu. Uwaga – mimo samotniczej natury szybko się nudzą, a pozostawione zbyt długo same mogą interesować się przedmiotami codziennego użytku.

Warto przeczytać!  Cane Corso - potężny i skupiony obrońca

DHA