Producenci telewizorów nieustannie zaskakują nas nowymi technologiami. Urządzenia nowej generacji wyróżniają się świetną jakością zarówno obrazu, jak i efektów dźwiękowych. Przy obecnym wyborze ciężko jest podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu bez wcześniejszego rozeznania się w temacie. Coraz częściej kupujący decydują się na wybór telewizorów z matrycą OLED i QLED. Jaka jest różnica pomiędzy tymi technologiami i jakich efektów możemy się spodziewać?
Jak działają telewizory OLED?
Telewizory OLED (ang. Organic Light Emitting Diode) mają panele wykonane z diod elektroluminescencyjnych, które składają się ze związków organicznych. Nie wymagają one zatem dodatkowego źródła światła. To z kolei powoduje, że kolory są niezwykle żywe i naturalne. Każdy piksel ma mikropiksele odpowiadające za emitowanie kolorów z palety RGB. Telewizory z tą technologią mogą zatem pochwalić się prawdziwą głębią czerni. Obecnie na rynku dostępne są dwa ciekawe rodzaje ekranów OLED, czyli AMOLED i White OLED. Pierwszy z nich oparty jest o technologię sterowania każdym z pikseli, co pozwala na znaczną oszczędność energii. Takie ekrany mają również lepszy kontrast barw. Telewizory White OLED mają natomiast dodatkowy subpiksel emitujący białe światło, które poprawia wierność odwzorowania kolorów.
Czym jest technologia QLED?
Telewizory QLED wykorzystują technologię podświetlenia LED, która dzięki matrycy wraz z kwantowymi modyfikatorami pozwala z wysoką precyzją różnicować obrazy jasne i ciemne. Dzięki temu możliwe jest również uzyskiwanie głębokiego obrazu HDR. Telewizory wykonane w oparciu o tę technologię pozwalają więc na osiąganie wysokiej jasności obrazu. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie przez okna wpada dużo światła słonecznego, które często uniemożliwia komfortowe oglądanie telewizji.
Różnice między OLED i QLED
Obydwa rodzaje telewizorów charakteryzują się świetnym oddaniem kolorów. QLED sprawdzi się znacznie lepiej niż OLED w miejscach, gdzie jest duże nasłonecznienie i światło przeszkadza w oglądaniu telewizji. Telewizory OLED z kolei cechują się świetnym kontrastem i doskonałą głębią czerni. Obrazu będą więc żywe, a barwy robią niesamowite wrażenie. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy pamiętać, że telewizory w obu technologiach mogą reprezentować różne klasy. Jeżeli chcemy postawić na tańszą opcję, to lepszym wyborem będzie telewizor w technologi QLED.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
Technologia, w jakiej wykonana jest matryca telewizora to jeden z wielu aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Oprócz jakości obrazu, która oczywiście jest najistotniejsza, warto przyjrzeć się również jakości efektów dźwiękowych i pozostałym funkcjom. Przed zakupem dobrze jest się również zastanowić nad wielkością ekranu i jego rozdzielczością, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Ważne są również występujące w danym modelu funkcje smart, interfejs i to, czy jest intuicyjny oraz oprogramowanie wraz z oferowanymi przez producenta aktualizacjami.
KMA