Rozwód kościelny – co trzeba wiedzieć?

kobieta ściągająca obrączkę
W momencie, gdy skarga jednego z małżonków trafi do sądu, trybunał kościelny wydaje dekret, na mocy którego przyjmuje lub odrzuca skargę | fot.: stock.adobe.com

Rozwód kościelny od kilku lat stanowi coraz powszechniejszy proceder zakończenia formalnego związku ustanowionego przed Bogiem. Właściwie pojęcie rozwodu kościelnego jest błędne – w kościele nie istnieje coś takiego jak rozwód, a raczej unieważnienie małżeństwa. Oznacza to, że małżeństwo nie jest ważne i jest traktowane w taki sposób, jakby go w ogóle nie było. W jakich sytuacjach możemy zawnioskować o rozwód kościelny? Jak wygląda procedura związana z realizacją unieważnienia małżeństwa. Czy tego typu unieważnienie coś kosztuje? Wszystkie te aspekty zostaną opisane w poniższym artykule.

Z jakich powodów możemy uzyskać rozwód kościelny

Proces mający na celu stwierdzenie unieważnienia małżeństwa rozpoczyna się w momencie, gdy jeden małżonek decyduje się na wniesienie skargi do sądu kościelnego. Tego typu instytucje działają przy każdej kurii diecezjalnej i nie mają żadnych punktów wspólnych  z instytucjami świeckimi takimi jak Urząd Stanu Cywilnego czy Sąd. Jeśli więc małżonkowie w drodze odrębnego postępowania uzyskają rozwód cywilny, nie jest to jednoznaczne z uzyskanie unieważnienia kościelnego. Sprawa i proces mający na celu unieważnienie małżeństwa wymaga pewnych konkretnych przesłanek ku temu, żeby takie unieważnienie otrzymać. Wśród powodów umożliwiających unieważnienie małżeństwa wymienić możemy młodociany wiek, niezdolność płciową, trwające małżeństwo z inną osobą, święcenia kapłańskie, pokrewieństwo lub powinowactwo w linii prostej, a także ślub z nieochrzczoną osobą. Najpopularniejszym jednak powodem unieważnienia małżeństwa jest tak zwana niezgodność charakterów, pod czym kryje się niesamowicie szeroka gama powodów złożenia takiego wniosku do kurii.

Warto przeczytać!  Dla Niej i dla Niego – pomysły na nietuzinkowe, świąteczne upominki dla drugiej połówki

Jak wygląda procedura związana z realizacją rozwodu kościelnego?

W momencie, gdy skarga jednego z małżonków trafi do sądu, trybunał kościelny wydaje dekret, na mocy którego przyjmuje lub odrzuca skargę. W momencie, gdy skarga jest przyjęta, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia procesu. Proces odbywa się w kameralnych warunkach, bez osób postronnych. Każda ze stron konfliktu jest proszona o złożenie szczegółowych zeznań zarówno sędziemu, jak i notariuszowi. W momencie, gdy wszystkie strony złożą swoje zeznania, sąd decyduje o unieważnieniu małżeństwa lub jego kontynuowaniu. Wiele małżeństw przy procedowaniu wniosku o unieważnienie małżeństwa zwraca się z prośbą do adwokata kościelnego. taka osoba ma bardzo szeroką wiedzą na temat prawa kanonicznego i może pomóc nam w sporządzeniu skargi, wybraniu odpowiednich dowodów, a także pomocy w trakcie zeznawania.

Warto przeczytać!  Na czym polega dopełnienie formalności spadkowych?

Jak długo trwa rozwód kościelny i ile kosztuje?

Rozwód kościelny może trwać nawet do miesiąca, w zależności od tego, jak szeroki materiał dowodowy został zebrany, a także jak bardzo skomplikowana jest sama sprawa. Warto zwrócić również uwagę na koszty takiego postępowania. Opłaty związane z unieważnieniem małżeństwa mogą nas wynieść od 900 do nawet 2 tysięcy złotych. Istnieje jeszcze prawdopodobieństwo, że niezbędne będzie skorzystanie z pomocy biegłego sądowego, co może zwiększyć sumaryczną kwotę unieważnienia o dodatkowe 500 złotych. 

ŁNA