Piękny, wiosenny i kolorowy ogród to marzenie niejednego ogrodnika. Aby jednak taką przestrzeń stworzyć, konieczne jest spełnienie określonych warunków, a przede wszystkim wybór właściwych kwiatów. Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż przydomowa uprawa roślin, niektóre gatunki są nie tylko wymagające, ale mogą być również zagrożeniem dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Których zatem bezwzględnie unikać?
Azalia indyjska
Piękny, delikatny kwiat kwitnący w fioletowym kolorze, który nie jest odpowiedni dla osób początkujących. Nie jest odporny na przeciągi, nie lubi wysokiej temperatury. Optymalna temperatura wynosi około 13 stopni Celsjusza. Gdy jest zbyt ciepło, szybciej przekwita i wysycha. Ważne jest także odpowiednie podłoże: żyzne i torfowe. Optymalnym miejscem w ogrodzie jest przestrzeń jasna, ale ani mocno nasłoneczniona ani zacieniona. Gdy powietrze jest zbyt suche, roślina zrzuci liście. Powinna być podlewana miękką i bezwapienną wodą. Wymaga też regularnego zraszania i zasilania w czasie kwitnięcia.
Bakopa
Jest to wyjątkowa roślina jednoroczna, która cechuje się dużą ilością drobnych kwiatków i sercowatymi liśćmi. Jednak uprawa jest wyjątkowo problematyczna, dlatego wybierana jest głównie przez zaawansowanych i doświadczonych ogrodników. Bakopa powinna mieć dostateczną wilgotność gleby. Jej podłoże powinno być zarówno przepuszczalne, jak i próchnicze- najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jest podatna na złamania i zniszczenia pod wpływem silnego wiatru, dlatego warto jej zapewnić specjalną osłonę. Miejsce jej wzrostu powinno być słoneczne i zaciszne. Wymaga regularnego podlewania, ponieważ w ten sposób utrzymuje stały poziom wilgotności, który zapewnia jej prawidłowy rozwój
Krossandra
Roślina wymaga dużego nakładu pracy, ale jej kwiaty są naprawdę zachwycające. W okresie kwitnienia potrzebuje sąsiedztwa innych roślin. Nie żyje jednak z nimi w symbiozie, tylko pobiera z nich energię, osłabiając je. Niemniej, jest podatna na ataki szkodników, takich jak przędziorkowce. Wymaga także odpowiednio wilgotnego podłoża, które nie może być zbyt mokre. Najlepiej rozwija się w półcieniu, zraszana systematycznie wodą – nawet kilka razy w ciągu dnia. Kossandra nie powinna być narażona na suche powietrze, ponieważ w kontakcie z nim zrzuca liście. W trakcie pielęgnacji należy pamiętać o przycinaniu kwiatostanów, dzięki czemu może piąć się wysoko.
Uprawa roślin może być zarówno źródłem satysfakcji, jak i problemów. Początkujący ogrodnicy powinni zatem zdecydować się na kwiaty, które są łatwe w uprawie i bezproblemowe. W przeciwnym razie pielęgnacja kwiatów może spędzać sen z powiek, odbierając całą przyjemność uprawy. Na szczęście jest mnóstwo kwiatów, które nie tylko wyglądają przepięknie w okresie kwitnienia, ale są jednocześnie łatwe w uprawie i nie wywierają negatywnego wpływu na uprawę pozostałych roślin w otoczeniu. Niestety nie należą do nich omówione gatunki roślin: azalia indyjska, bakopa ani krossandra.
IIM