Osobowość anankastyczna – co warto wiedzieć?

osobowość anankastyczna
Osoby dotknięte anankastycznym zaburzeniem osobowości nie zawsze zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Jakie objawy powinny skłonić nas do podejrzeń? | fot.: stock.adobe.com

Zaburzenia osobowości to dość częsty problem, choć wiedza na ich temat nie jest aż tak rozpowszechniona wśród ludzi jak wiedza na temat depresji czy zaburzeń lękowych. Dlatego też, zaburzenia osobowości nierzadko są bagatelizowane. Jednym z nich jest osobowość określana mianem anankastycznej. Jakie są jej najczęstsze objawy i co powinno skłonić nas do poszukiwania pomocy? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w tym artykule. 

Osobowość anankastyczna – objawy

Osoby dotknięte anankastycznym zaburzeniem osobowości nie zawsze zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Jakie objawy powinny skłonić nas do podejrzeń? Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim nadmierna dbałość o porządek, silna kontrola nad relacjami z innymi ludźmi, a także skłonność do pracoholizmu. Osoby zmagające się z osobowością anankastyczną mają trudności ze znalezieniem czasu na odpoczynek i rekreację. Czują stały przymus wykonywania określonych czynności, ale rzadko kiedy są zadowolone z tego, co udało im się zrobić. Zazwyczaj wydaje im się, że mogły wykonać jakieś zadanie lepiej, dokładniej. Dla anankastycznej osobowości charakterystyczna jest również niezdolność do odczuwania przyjemności płynącej z jakichś spontanicznych zabaw czy rozrywek. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem osobowości wolą mieć wszystko zaplanowane i rzadko kiedy odstępują od swojego harmonogramu dnia. Mogą mieć trudność z okazywaniem uczuć, a przez to kłopot z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Poza tym, osoby cierpiące na osobowość anankastyczną są bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych, które mogą jeszcze bardziej dezorganizować ich życie. 

Warto przeczytać!  Psychologia starzenia się i starości

W jaki sposób walczyć z objawami osobowości anankastycznej?

Osobowość anankastyczna to problem, z którym można skutecznie walczyć, o ile rzecz jasna czuje się taką potrzebę. Nie u każdego objawy tego zaburzenia są bowiem tak samo nasilone. Niektórzy nie czują więc potrzeby zmian. Jeżeli jednak chęć zmiany występuje, warto pomyśleć o podjęciu psychoterapii. W pierwszej kolejności należałoby się jednak udać do lekarza psychiatry, który postawi odpowiednią diagnozę. Czasami, jeśli objawy zaburzenia są mocno nasilone, konieczne może okazać się zażywanie leków. O konieczności ich brania zawsze decyduje psychiatra. Jeśli chodzi zaś o psychoterapię, w przypadku anankastycznego zaburzenia osobowości zalecana jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym bądź psychodynamicznym. Należy przygotować się na to, że terapia w przypadku zaburzeń osobowości jest długotrwała. Może trwać nawet do kilku lat.

Warto przeczytać!  Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

Osoby zmagające się z anankastycznym zaburzeniem osobowości muszą mierzyć się w swoim życiu z wieloma problemami. Mają trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji, jak również z nadmierną samokontrolą. Mogą przejawiać skłonności do pracoholizmu, jak również do zaburzeń lękowych. Z zaburzeniami osobowości należy walczyć przede wszystkim przy pomocy oddziaływań psychoterapeutycznych. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się także wsparcie lekarza psychiatry. 

AUN