Od 11 listopada 2019 podróż do USA bez wizy. Co warto na ten temat wiedzieć?

para na tle flagi amerykańskiej
Ruch bezwizowy dla obywateli Polski, dotyczy wyłącznie wyjazdów w celach turystycznych oraz biznesowych, na pobyty nie dłuższe niż 90 dni | fot.: stock.adobe.com

Od 11 listopada 2019 roku Polacy stali się częścią działającego od 1986 roku Visa Waiver Program, co oznacza, że mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wymaganej dotychczas wizy. Stało się tak, dzięki temu że wskaźnik odmów wydania wizy dla Polaków spadł poniżej 3%. Do listopada, Polska była jednym z zaledwie 5 państw Europy (obok Rumunii, Bułgarii, Cypru i Chorwacji), których obywatele wciąż musieli aplikować o wizę przed turystycznym lub biznesowym wyjazdem do USA. Ruch bezwizowy nie oznacza jednak, że przed wyjazdem nie trzeba spełnić żadnych formalności. Poniżej znajduje się kilka informacji i wskazówek na ten temat.

Co należy zrobić przed wyjazdem do USA?

Ruch bezwizowy dla obywateli Polski, dotyczy wyłącznie wyjazdów w celach turystycznych oraz biznesowych, na pobyty nie dłuższe niż 90 dni. Przed wyjazdem do Stanów, każdy Polak powinien zarejestrować się w elektronicznym systemie weryfikacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization), dzięki któremu można uzyskać pozwolenie na wjazd do USA. Rejestracji można dokonać za pomocą strony internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA (ang. U.S. Customs and Border Protection), a raz wydane pozwolenie ważne jest przez 2 lata. Urząd Celny USA sugeruje, aby dokonać rejestracji nie później niż na 72 godziny przed przyjazdem do Stanów. Na otrzymanie decyzji w systemie trzeba czekać do 48 godzin. Złożenie wniosku w ESTA jest zdecydowanie tańsze niż złożenie wniosku wizowego, gdyż jest to wydatek w wysokości 14 dolarów, zamiast 160 dolarów. Co jednak w sytuacji, gdy już posiada się wizę? Wówczas nie trzeba rejestrować się w ESTA i wjazd do USA odbywa się na takich samych zasadach jak dla osób posiadających wizę przed 11 listopada 2019 roku.

Warto przeczytać!  Joga jako sposób na życie – nie tylko ćwiczenia

Kiedy nie można brać udziału w ruchu bezwizowym i co w przypadku odrzucenia wniosku w systemie ESTA?

Należy pamiętać, że zniesienie wiz dla Polaków i wprowadzenie systemu ESTA, nie oznacza, że każdy aplikujący otrzyma pozwolenie na wjazd. Zdarzają się odmowy, choć są to raczej sytuacje wyjątkowe. Wówczas, należy złożyć w ambasadzie lub konsulacie normalny wniosek wizowy i dokonać opłaty w wysokości 160 dolarów. Co ważne, jeżeli po 1 marca 2011 odwiedziło się Koreę Północną, Jemen, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan lub Syrię, to w ogóle nie można uczestniczyć w ruchu bezwizowym. Wówczas od razu należy złożyć wniosek wizowy.

Ruch bezwizowy dla Polaków stał się w 2019 roku rzeczywistością. Nie oznacza to jednak, że pozostanie tak na zawsze. Jeżeli wskaźnik odmów wydania wiz dla Polaków znów wzrośnie powyżej 3%, nie będziemy dłużej mogli korzystać z przywilejów Visa Waiver Program. Należy również pamiętać, że zawsze ostateczną decyzję o pozwoleniu na wjazd ma terytorium Stanów Zjednoczonych podejmuje celnik na granicy państwa. W praktyce zdarza się to niezwykle rzadko, jednak osoba, która zostanie uznana przez kontrolującego urzędnika za podejrzaną, może zostać odesłana do kraju z którego przybyła.

Warto przeczytać!  Najciekawsze i najrzadsze zjawiska naturalne na świecie

BKE