Myślisz o relaksującym i zarazem inspirującym wypadzie zagranicznym? Odkryj uroki Malty!

Marsaxlokk, Malta
Malta to najlepszy przykład na to, że małe naprawdę może być piękne. Na zdjęciu Marsaxlokk, Malta | fot.: stock.adobe.com

Barwna i niezwykle gościnna – taka jest właśnie na niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym. Malta – bo właśnie o niej mowa – jest obecnie jednym z bardziej popularnych kierunków urlopowych. Co sprawia, że turyści z całego świata chcą odkrywać jej uroki?

Barwna i niezwykle gościnna – taka jest właśnie na niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym. Malta – bo właśnie o niej mowa – jest obecnie jednym z bardziej popularnych kierunków urlopowych. Co sprawia, że turyści z całego świata chcą odkrywać jej uroki?

Malta to najlepszy przykład na to, że małe naprawdę może być piękne. Odwiedzających ją turystów zachwyca niezwykle bogatą kulturą, bogactwem historii, zawsze piękną pogodą, a także idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Bez wątpienia jej wybór na urlop jest strzałem w dziesiątkę.

Klimat

Tym, co przyczynia się do dużej popularności Malty wśród turystów i sprawia, że jest ona doskonałym miejscem na urlop jest bez wątpienia klimat. Wyspa położona jest w klimacie śródziemnomorskim. Lato jest tu zawsze ciepłe i suche, opady zdarzają się niezwykle rzadko. Z uwagi na to, że zima jest bardzo łagodna na urlop można wybrać się tu bez względu na porę roku. Doskonale poczują się tu miłośnicy wypoczynku na pełnych słońca plażach. W okresie letnim można liczyć tu na temperaturę przekraczającą trzydzieści stopni. Położenie w tej strefie klimatycznej sprawia, że Malta porośnięta jest piękną, niezwykle bujną i jakże inną od polskiej roślinnością. Jest to jej kolejny atut.

Warto przeczytać!  Popularne akcesoria i ciekawe rozwiązania dla rowerów – sprawdź, które mogą Ci się przydać i jak da się je zamontować
wielki port malta
Wielki Port – zatoka Morza Śródziemnego na Malcie, będąca jednocześnie międzynarodowym portem morskim | fot.: stock.adobe.com

Historia i zabytki

Podczas zwiedzania na każdym kroku można poczuć na Malcie ducha historii. Wyspa może pochwalić się kilkutysięczną historią. Co ciekawe, to właśnie na niej na jeden metr kwadratowy powierzchni przypada najwięcej zabytków. Przechadzając się zakamarkami wyspy, można natknąć się na świątynie starsze niż słynne piramidy. Tym, co wzbudza zachwyt we wszystkich przybywających tu turystach są uliczki pełne starych, urokliwych kamienic. Do zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć zalicza się:

 • Pałac Wielkich Mistrzów
 • Teatr Manoela;
 • Konkatedrę św. Jana.
 • To jedynie niewielki wycinek tego, co zasługuje tu na uwagę.

  Idealne miejsce dla ceniących aktywne spędzanie czasu

  Malta to jedno z tych miejsc na mapie świata, w których doskonale poczują się miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu. Z otaczającej wyspę wody można korzystać dwanaście miesięcy w roku. Co więcej, zawsze jest ona przyjemnie ciepła, a jednocześnie nadzwyczaj czysta i przejrzysta. Można tutaj nurkować czy spróbować snorkelingu. Plusem wyspy jest doskonała infrastruktura pozwalająca na uprawianie również innych sportów. Nie brakuje tu kortów do gry w tenisa oraz squasha. Zwolennicy trekkingu i długich spacerów również będą usatysfakcjonowani. Spragnieni niesamowitych widoków powinni udać się do Błękitnej Groty. Jej nazwa nie jest przypadkowa: woda w niej ma nieziemsko turkusowy kolor. Znajdujący się z kolei na dnie piasek w białym kolorze tworzy niesamowite wzory. Inną wodną atrakcją, która na długo zapadnie w pamięci jest Błękitna Laguna.

  Warto przeczytać!  Bawiąc się do białego rana - tradycyjne imprezy karnawałowe na świecie
  Malta Azure Window
  Azure Window – nieistniejący już most skalny u wybrzeży wyspy Gozo w Republice Malty, położony przy Dwejra na obszarze San Lawrenz | fot.: stock.adobe.com


  Malta to jedno z tych miejsc na mapie świata, do których można jechać z przekonaniem, że urlop będzie naprawdę udany. Sprzyjający klimat, piękna roślinność, unoszący się w każdym zakątku zapach historii i niezwykle gościnni ludzie – to po prostu nie może się nie udać.

  BKR