Nowe technologie, a przyszłość pieniędzy

kopalnia bitcoinów
Wszystkie dylematy związane z odejściem od gotówki wykorzystali twórcy technologii blockchain | fot.: stock.adoeb.com

Świat bez fizycznych pieniędzy wydaje się nierealny, ale scenariusz ten jest rozważany coraz częściej. Większość transakcji odbywa się obecnie bezgotówkowo. Zapłata za usługi lub produkty przyjmuje postać elektroniczną.

Nadchodzące zmiany można zauważyć w nowinkach technologicznych z zakresu bankowości. Mowa tu o płatności telefonem lub Blikiem. Oba wynalazki zmarginalizowały obecność kart debetowych w życiu codziennym, a ta z kolei zmniejszyła przepływ fizycznej gotówki.

Dostępne metody płatnicze

Konsument może obecnie korzystać z wielu rozwiązań płatniczych. Oprócz tradycyjnego przelewu, płatności gotówką albo kartą debetową wyróżnia się:

  • transakcje typu BLIK (płatności mobilne),
  • portfele elektroniczne (np. Paypal, Skrill),
  • płatności poprzez pośredników (np. Przelewy24, DotPay),
  • płatności odroczone w czasie.

Dwie strony rezygnacji z gotówki

Zwolennicy płatności elektronicznych podkreślają ich szybkość, wygodę oraz brak potrzeby wytwarzania nowych monet i banknotów. Trudno się z tym nie zgodzić. Dokładne odmierzanie reszty wpływa znacznie na szybkość obsługi sklepowej. Dodatkowo pieniądze trzeba przekazać i odłożyć na miejsce. To wszystko zajmuje czas.

Warto przeczytać!  Finanse w podróży

Ruch bezgotówkowy mógłby wpłynąć również na jasność rozliczeń. Znacznie ograniczyłaby się szara strefa wynikająca z dodawania pieniędzy „pod stołem”. Jasne i przejrzyste podatki oraz wygoda – brzmi nazbyt idealnie?

Dlatego na drugiej szali należy położyć wolność jednostki. Ciężko nie odnieść wrażenia, że banki posiadające konta klientów mogłyby z łatwością kontrolować stan finansów każdego obywatela. Większe pole do popisu mieliby również hakerzy. Sama niepewność dostępu do gotówki związana z awariami systemów, prowadziłaby do lokalnego chaosu.

Technologia blockchain

Wszystkie dylematy związane z odejściem od gotówki wykorzystali twórcy technologii blockchain. Nie ma sensu wdawanie się w szczegóły, ale jest to w uproszczeniu lista transakcji, których dokonuje się za pośrednictwem kryptowalut.

Warto przeczytać!  PlayStation, Xbox, a może Nitendo? Co warto wiedzieć przed wyborem konsoli do gier?

Popularność Bitcoina oraz innych, wzięła się z dużego poczucia bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny wybrano tutaj rok kryzysu finansowego. Zaufanie do instytucji bankowych znacznie zmalało, a Bitcoin zapewniał anonimowość oraz bezpieczeństwo.

Inwestorzy przewidują, że wartość Bitcoina powinna stale rosnąć. Wiąże się to z kolejnym kryzysem zaufania do instytucji finansowych. Nie należy jednak spodziewać się zupełnego odejścia społeczeństwa od tradycyjnych form płatności. Powiązania rynku pracy i państwowego budżetu są wystarczająco duże. Należy jednak spodziewać się stopniowego odejścia od namacalnych źródeł gotówki, kosztem ich wersji elektronicznych.

Podsumowanie

Badania pokazują, że Polacy najczęściej przy płatnościach wykorzystują BLIK. Ma to związek z szybkim dostępem do środków bez potrzeby żmudnego wpisywania danych logowania. Niestety, ale trend ten wykorzystywali swego czasu przestępcy, stosując tzw. metodę na BLIK. Obecnie jest ona znana i mniej niebezpieczna, ale wiele osób padło łupem złodziei małych kwot.

Warto przeczytać!  Na czym polega dopełnienie formalności spadkowych?

Rodzi to także pytania na temat bezpieczeństwa środków. Wśród możliwych rozwiązań w tym zakresie wymienia się uwierzytelnianie przy pomocy odcisków palca lub skanowania oka. Eksperci podkreślają, że obie metody należy rozpatrywać w kontekście niedalekiej przyszłości, podobnie jak popularyzację kryptowalut. 

SAN