Kultowe modele torebek – kosztują majątek

ekskluzywne torebki
Zdobyć którąś z tych kultowych torebek to nie lada wyzwanie — kolejki, długie listy oczekujących czy brak towaru na stanie stało się dla wszystkich zainteresowanych kupnem chlebem powszednim | fot.: stock.adobe.com

Torebka w cenie samochodu? W obecnych czasach to już nawet nie brzmi jak absurd, gdyż to modowe akcesorium przez swoją cenę dla niektórych stało się wręcz inwestycją lub lokatą kapitału. Te torebki znane są na całym świecie, a domy mody, od których pochodzą nieprzerwanie wiodą prym wśród najpopularniejszych marek z moda high fashion. O jakich torebkach mówimy? Zostańcie z nami do końca artykułu, aby poznać najbardziej cenione modele kultowych torebek. Zapraszamy!

Kultowe torebki — poznaj kilka najbardziej pożądanych modeli

Zdobyć którąś z tych kultowych torebek to nie lada wyzwanie — kolejki, długie listy oczekujących czy brak towaru na stanie stało się dla wszystkich zainteresowanych kupnem chlebem powszednim. Jednak tak długi czas oczekiwania jedynie podwyższa rangę tego produktu, a poprzez niedostępność i swoją cenę dobrze wiemy, że nie jest on zarezerwowany dla zwykłych śmiertelników, a jedynie dla “wyjątków” z grubym portfelem. Nie przedłużając, poznajcie 4 najbardziej pożądane modele torebek, które kiedykolwiek powstały. 

Chanel 2.55  — pikowana torebka z łańcuszkiem zaprojektowana została w lutym 1955 roku (stąd też jej nazwa) przez samą Coco Chanel. Model ten od swojego pierwszego wyprodukowanego egzemplarza nieprzerwanie jest jednym z najbardziej kultowych symboli stworzonych przez ten dom mody. Cena takiego cacka to około 5 tysięcy euro i zależy także od wybranego rozmiaru. Obecnie w sprzedaży jest ponad 3 tysiące wersji tego kultowego modelu i różnią się one materiałem, grafiką, kolorem czy fakturą. 

Warto przeczytać!  Bleu de Chanel: zapach dla nowoczesnego mężczyzny
Chanel 2.55
Ceny torebek Chanel 2.55 wahają się w przedziale od 19 do 28 tysięcy złotych | fot.: stock.adobe.com

Hermes Birkin  —  aby kupić tę jedną z najsłynniejszych torebek świata, niegdyś trzeba było zapisać się na listę oczekujących i czekać dobrych kilka lat. Obecnie przedstawiciele domu mody Hermes zaprzeczają tym doniesieniom, jednak jej  zdobycie nadal nie jest takie proste. Podobno, aby ją kupić, należy nawiązać “osobista relacje z ekspedientem”, a do tego na jej zakup nakładany jest limit na liczbę toreb, jaką można kupić w ciągu roku. Obecnie za tę kultową torebkę trzeba zapłacić około 12 tysięcy dolarów, choć znajdą się również wersje o wiele droższe. Za wersję wykonaną ze skóry krokodyla ten dom mody liczy sobie nawet 400 tysięcy dolarów. 

Birkin handbag Hermes
Torebka Birkin francuskiego domu mody Hermes kosztuje od 8 tys. do nawet 300 tys. dolarów | fot.: stock.adobe.com

Louis Vuitton Neverfull — torebka zaprojektowana przez Marca Jacobsa w 2007 roku. Model Neverfull, czyli nigdy pełna. Model, który ma pomieścić wszystko i jeszcze więcej. Torebka ta jest typowym shopperem, który idealnie spisze się na co dzień — do szkoły, pracy czy wyjścia z domu z dzieckiem. Jej cena, mimo że o wiele niższa od poprzednich modeli nadal bije po oczach. Za taką przyjemność musimy policzyć sobie ok. 1500 euro oczywiście w zależności od rozmiaru czy ekstra dodatków. 

Warto przeczytać!  Bugatti - najciekawsze modele

Balenciaga Motorcycle — to zdecydowany bestseller tego kontrowersyjnego domu mody Balenciaga. Wiele ich projektów stworzono tak, aby szokowały. Tak też jest i z tym modelem, który obecnie nazwalibyśmy vintage, jednak od początku zaprojektowano go tak, aby wyglądał na stary, zużyty i po przejściach. Moda oczywiście rządzi się swoimi prawami, dlatego model Motorcycle zyskał tak dużą popularność przede wszystkim wśród gwiazd. Aby być “dumną” posiadaczką tego kultowego modelu trzeba przygotować się na koszt około 2500 tysięcy euro. 

Czy kultowe modele torebek wciąż zyskują na swojej wartości?

Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. Aby torebka była doskonałą lokatą kapitału i zyskała na swojej wartości, musi to być model o wiele bardziej unikatowy od tych najbardziej nam znanych i rozpoznawalnych np. w kolorze lub wzorze stworzonym i wypuszczonym do sprzedaży sezonowo. Dodatkowo taka torebka nie może być zbyt często używana, gdyż jakiekolwiek uszkodzenia diametralnie obniżają jej wartość.

A więc czy warto inwestować w torebki z domów mody premium? Naszym zdaniem nie, gdyż ich cenę w przyszłości trudno przewidzieć. Jeśli chcemy gdzieś ulokować swoje oszczędności bezpieczniej zainwestować je na giełdzie lub przy wyższym budżecie — kupić nieruchomość. 

Warto przeczytać!  Perfumy na deszczowy dzień

FAQ

Czy kultowe torebki są dostępne w limitowanych edycjach?

Tak, wiele domów mody wypuszcza limitowane edycje swoich najbardziej kultowych torebek. Te specjalne wersje często różnią się unikatowymi detalami, wzorami lub kolorystyką i są dostępne tylko w określonej liczbie egzemplarzy, co dodatkowo zwiększa ich wartość.

Jak dbać o kultowe torebki, aby zachowały swoją wartość?

Aby kultowa torebka zachowała swoją wartość, ważne jest regularne czyszczenie i przechowywanie jej w odpowiednich warunkach. Należy unikać kontaktu z wodą, bezpośrednim światłem słonecznym i nie należy przechowywać jej w wilgotnych miejscach. Do przechowywania warto używać oryginalnych pokrowców, które często są dołączane do torebki.

Czy istnieją rynki wtórne dla kultowych torebek?

Tak, istnieją rynki wtórne dla kultowych torebek, gdzie można kupić i sprzedać używane modele. Te rynki obejmują zarówno sklepy z towarami używanymi, jak i specjalistyczne platformy internetowe. Kupowanie na rynku wtórnym może być dobrą opcją dla osób szukających rzadszych modeli lub chcących zakupić torebkę za niższą cenę. Jednak ważne jest, aby dokładnie sprawdzać autentyczność torebek, aby uniknąć podróbek.

Redo