Kompleksowy przewodnik po kremach z filtrem UV

krem uv
Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo stosowania kremów z filtrem UV zależą od prawidłowego ich użycia | fot.: stock.adobe.com

Promieniowanie słoneczne, choć niezbędne dla życia na Ziemi, może mieć szkodliwe konsekwencje dla skóry, szczególnie podczas letnich miesięcy. W tym kontekście, efektywne i odpowiednie stosowanie kremów z filtrem UV stanowi fundamentalny element profesjonalnej pielęgnacji skóry.

Zrozumieć promieniowanie UV

Nauka rozróżnia trzy typy promieniowania UV – UVA, UVB i UVC. Chociaż promieniowanie UVC jest najgroźniejsze, warstwa ozonowa skutecznie je blokuje. Promieniowanie UVA i UVB, które dociera do naszej skóry, ma jednak różne i istotne skutki. UVA, stanowiące około 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi, wnika głęboko w skórę, przyspieszając proces starzenia i ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. UVB, mimo że jest mniej intensywne, jest głównym czynnikiem powodującym poparzenia słoneczne.

Warto przeczytać!  Kosmetologiczne zabiegi na lato: Jakie są najbardziej efektywne i kiedy je wykonywać?

Kluczowe kryteria wyboru kremu z filtrem UV

Aby efektywnie chronić skórę przed szkodliwością promieniowania UV, konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem UV. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Pierwszym z nich jest ochrona przed szerokim spektrum promieniowania, co oznacza skuteczne blokowanie zarówno UVA, jak i UVB. Informacje o tym rodzaju ochrony są zwykle oznaczone na opakowaniach jako “PA+++” lub “broad spectrum”.

Drugim kluczowym kryterium jest odpowiedni poziom SPF (Sun Protection Factor), który wskazuje na efektywność blokady promieniowania UVB. Dla większości osób, produkty z SPF 30 są wystarczające na co dzień, natomiast dla osób o jasnej karnacji lub planujących długotrwałe ekspozycje na słońce, zaleca się użycie kremów z SPF 50 lub więcej.

Warto przeczytać!  Łuszczyca – czym jest, jak się objawia i co można zrobić, aby przeciwdziałać jej skutkom?

Poprawne stosowanie kremu z filtrem UV

Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo stosowania kremów z filtrem UV zależą od prawidłowego ich użycia.

Przede wszystkim, kremy te powinny być aplikowane na skórę co najmniej 15-30 minut przed ekspozycją na słońce, aby składniki ochronne mogły w pełni zadziałać. Produkt powinien być rozprowadzony równomiernie na wszystkie części ciała wystawione na słońce.

Dodatkowo, krem z filtrem UV powinien być ponawiany co dwie godziny oraz po każdym kontakcie z wodą lub poceniu się.

Reasumując, odpowiednia ochrona przed słońcem stanowi kluczowy element w pielęgnacji skóry latem. Regularne i prawidłowe stosowanie kremów z filtrem UV jest niezbędne do ochrony skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Redo