Kiedy z dzieckiem do logopedy?

logopeda
Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić z dzieckiem logopedę. Lepiej przejść się do specjalisty nawet w ramach profilaktyki niż zaniedbać poważny problem | fot.: stock.adobe.com

Z pomocy logopedów każdego dnia korzysta mnóstwo osób. Każdy rodzic powinien więc wiedzieć, jakie sygnały powinny skłonić go do odbycia z dzieckiem wizyty w gabinecie logopedycznym. Niepokojących objawów świadczących o tym, że dziecko wymaga profesjonalnej pomocy jest naprawdę sporo. Warto byłoby też mieć świadomość tego, jak wybrać dobrego logopedę. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. 

Odwiedź logopedę, jeśli cokolwiek w mowie dziecka wydaje się niepokojące 

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy należałoby właściwie odwiedzić logopedę. Wydaje się, że do specjalisty należy udać się zawsze wtedy, gdy cokolwiek w mowie dziecka nas niepokoi. Należy pamiętać o tym, że dwulatek powinien już wymawiać proste spółgłoski i wszystkie samogłoski. Trzylatek powinien zaś komunikować się przy pomocy prostych i nieskomplikowanych zdań. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny. Pewne odstępstwa od normy są więc dopuszczalne. 

Warto przeczytać!  Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

Jak przebiega wizyta u logopedy?

Wizyta u logopedy nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Pierwsza z nich będzie najprawdopodobniej trwała najdłużej. Będzie trzeba wyjaśnić logopedzie charakter trudności z jakimi zmaga się nasze dziecko. Specjalista będzie potrafił właściwie zdiagnozować problem. Niewykluczone, że logopeda zaleci nam konsultację z jakimś lekarzem. Podczas kolejnych wizyt, logopeda będzie wykonywał ćwiczenia wymowy wraz z dzieckiem. Możliwe, że zaleci także wykonywanie ich w domu. Pamiętajmy o tym, aby regularnie uczęszczać z dzieckiem na zalecane wizyty. Trzeba także mieć na uwadze to, że efekty nie pojawią się od razu. Będzie można je dostrzec dopiero po jakimś czasie. Wskazana jest więc cierpliwość i to zarówno rodzica, jak i małego pacjenta. Niektóre problemy z wymową mogą wymagać współpracy z neurologopedą i należy zdawać sobie z tego sprawę. 

Warto przeczytać!  Autyzm: Nowe perspektywy diagnostyczne i terapeutyczne w XXI wieku

Jak wybrać dobrego logopedę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wybrać dobrego logopedę. Nie jest to na szczęście bardzo trudne. Wystarczy poczytać opinie na temat poszczególnych logopedów. Mogą być one naprawdę pomocne. Im więcej tych pozytywnych, tym oczywiście lepiej. Negatywne opinie także stanowią wskazówkę. Dzięki nim wiemy, jakich logopedów należy unikać. Dobrze byłoby również sprawdzić kwalifikacje konkretnego specjalisty. Najlepiej, jeżeli będzie on nie tylko wykształcony, ale również i doświadczony. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że faktycznie pomoże on naszemu dziecku. Wielu rodziców zastanawia się także nad tym, ile kosztuje korzystanie z usług logopedy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wiele zależy od konkretnego gabinetu i miasta, w którym poszukujemy pomocy. 

Warto przeczytać!  Bezpieczny dorosły - co warto wiedzieć o takiej koncepcji rodzica
Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić z dzieckiem logopedę. Lepiej przejść się do specjalisty nawet w ramach profilaktyki niż zaniedbać poważny problem. Aby współpraca z logopedą układała się harmonijnie, należy starannie go wybrać. Warto byłoby więc zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Pamiętajmy także o tym, iż efekty nie pojawią się od razu. . Aby współpraca z logopedą układała się harmonijnie, należy starannie go wybrać. Warto byłoby więc zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Pamiętajmy także o tym, iż efekty nie pojawią się od razu. 

AUN