Wulkany od lat wzbudzają zarówno fascynację, jak i przerażenie. Nie ma się temu co dziwić, bo ich erupcja potrafi dostarczyć naprawdę mocnych wrażeń wizualnych. Niestety, stanowi ona zagrożenie dla naszego życia i mienia. Nigdy bowiem nie wiemy, jak długo wulkan będzie pozostawał w uśpieniu. Doskonałym przykładem na to jest erupcja Mauna Loa, do której doszło pod koniec listopada na Hawajach.
Mauna Loa – najważniejsze informacje
Mauna Loa stanowi przykład najwyższego wulkanu tarczowego znajdującego się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej na Hawajach. Jego wysokość wynosi ponad 4000 metrów nad poziomem morza. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę część wulkanu, która położona jest pod powierzchnią wody, jego wysokość sięgać będzie 9000 metrów! Zalicza się go oczywiście do najpotężniejszych na świecie wulkanów czynnych. Do jego aktywności dochodzi mniej więcej co trzy lata. Co ciekawe, jego pierwszą udokumentowaną erupcją jest ta z 1843 roku. Szacuje się, że od tamtego czasu miały miejsce dokładnie 33 wybuchy. Mauna Loa przebudza się średnio raz na trzy lata.
Jak doszło do wybuchu Mauna Loa?
Do ostatniej erupcji wulkanu hawajskiego Mauna Loa, która została zarejestrowana doszło w 1984 roku. Czas jej trwania wyniósł aż 22 dni! Naukowcy ostrzegali, że wulkan da jeszcze o sobie znać w przyszłości. Ich przewidywania oczywiście się sprawdziły. 27 listopada 2022 roku z wnętrza góry zaczęły wydobywać się gorąca lawa oraz kłęby szarego popiołu. Jak nietrudno zgadnąć, pierwsza od lat 80 aktywność wulkanu Mauna Loa wzbudziła zarówno zainteresowanie, jak i panikę wielu osób. Zafascynowani byli przede wszystkim turyści, natomiast przerażeni mieszkańcy. Jak przekonują jednak lokalne władze, bezpośredniego zagrożenia nie ma. Z tego też względu, nie ma konieczności ewakuacji. Spokój lokalnych władz wynika najprawdopodobniej z faktu, iż w zdecydowanej większości przypadków erupcja ograniczała się do szczytu wulkanu. Niektórzy z mieszkańców wyrażają jednak zaniepokojenie, o czym można dowiedzieć się między innymi z prasy. Twierdzą oni, że nie można być w stu procentach pewnym co do tego, w jakim dokładnie kierunku podąży ława. Niektórzy mogą zatem uważać, że zagrożone są ich budynki mieszkalne oraz gospodarcze.
Jakie są skutki wybuchu wulkanu Mauna Loa?
Sporo osób może zastanawiać się nad tym, jakie będą właściwie skutki wybuchu wulkanu Mauna Loa. Naukowcy wydają się być jednak dosyć spokojni. Najprawdopodobniej erupcja wulkanu nie będzie wiązała się z jakimś większym zagrożeniem dla ludzi oraz dla naszego środowiska naturalnego. Jednym z dość oczywistych skutków wybuchu Mauna Loa jest na pewno zwiększenie aktywności turystycznej w regionie. Mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy marzyli o ujrzeniu wulkanu podczas erupcji, mogli swoje marzenie spełnić.
Erupcja wulkanu Mauna Loa to idealny dowód na to, że nigdy nie wiadomo, kiedy gorąca lawa zacznie stanowić dla nas zagrożenie. I choć ten aktywny wulkan jest traktowany jako atrakcja turystyczna, zawsze należy zachować daleko posuniętą ostrożność zbliżając się do niego.
AUB