Czym się różnią standardy USB, które występują w różnych urządzeniach elektronicznych?

kolorowe kable USB na czarnym tle
USB skutecznie zastąpiło wiele wcześniejszych interfejsów, takich jak porty równoległe, a także oddzielne ładowarki do urządzeń przenośnych | fot.: stock.adobe.com

USB jest przeznaczony do standaryzacji podłączania urządzeń peryferyjnych komputera (w tym klawiatur, urządzeń wskazujących, aparatów cyfrowych, drukarek, przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, napędów dyskowych i adapterów sieciowych) do komputerów osobistych, zarówno do komunikacji, jak i do zasilania elektrycznego. Stało się to powszechne w przypadku innych urządzeń, takich jak smartfony i konsole do gier wideo. USB skutecznie zastąpiło wiele wcześniejszych interfejsów, takich jak porty równoległe, a także oddzielne ładowarki do urządzeń przenośnych.

USB 1.0

USB 1.0 został wprowadzony na rynek w styczniu 1996 r., po określeniu szybkości transmisji danych na poziomie 1,5 Mbit/s. Nie pozwala na stosowanie przedłużaczy ani monitorów przelotowych ze względu na ograniczenia czasowe.

USB 2.0

USB 2.0 został wprowadzony na rynek w kwietniu 2000 roku, limit prędkości został zwiększony do 480Mbit/s lub wysokiej przepustowości. Jednakże, tylko 280Mbit/s lub 35MB/s może być produkowane z powodu ograniczeń dostępu do magistrali.

Warto przeczytać!  10 najlepszych aplikacji do zarządzania czasem dla zapracowanych profesjonalistów

USB 3.0

USB 3.0 został wprowadzony na rynek 12 listopada 2008 roku. Określa on nowy tryb transferu SuperSpeed, który odnosi się do nowych wtyczek, gniazd i kabli kompatybilnych wstecznie. USB 3.0 zapewnia szybkość transmisji danych na poziomie 5.0Gbit/s. Jednak rozsądne jest uzyskanie tylko około 3.2Gbit/s (0.4GB/s lub 400MB/s) ze względu na koszty ogólne związane z kodowaniem 8b/10b i przepustowością 4Gbit/s.

USB 3.1

W dniu 31 lipca 2013 r. grupa USB 3.1 została wprowadzona na rynek. Specyfikacje USB 3.1 zastępują USB 3.0 SuperSpeed transfer z podwójną szybkością – 10Gbit/s i redukują kodowanie linii do zaledwie 3% poprzez zmianę schematu kodowania na 128b/132b, prędkość transferu osiąga 7.2Gbit/s. Ponadto, standard USB 3.1 jest kompatybilny z wersjami USB 3.0 i 2.0.

Warto przeczytać!  Czym jest koparka kryptowalut, w jaki sposób uzyskuje się bitcoiny i czy to się opłaca?

Mini USB

Mini USB jest pierwszym standardem USB, który jest mniejszy od normalnego USB, bardziej kompatybilny z małą elektroniką, jak urządzenia przenośne, itp. Jest on podzielony na typ A, typ B i typ AB. Typ Mini USB B jest najczęściej stosowanym interfejsem ze względu na doskonałą antywłamaniową wtyczkę i kompaktowe rozmiary. Jest on szeroko stosowany na karcie SD, MP3, aparacie cyfrowym i wymiennym dysku twardym.

Micro USB

Micro USB jest przenośną wersją normalnego USB 2.0, interfejs jest mniejszy niż Mini USB w niektórych smartfonach. Jest to następna generacja Mini USB, obsługująca OTG i z tą samą ilością pinów – 5 pinów. Cechą szczególną jest to, że posiadanie obudowy ze stali nierdzewnej nie powoduje żadnych problemów, gdy jest podłączany i odłączany dziesięć tysięcy razy.

Warto przeczytać!  Wymiana konsoli na nowszy model – jak przesiąść się z PS4 na PS5?

USB Type-C

USB Type-C (USB C) to nowy interfejs USB po USB-A, USB-B. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2014 roku, USB Type-C zyskał szeroką popularność dzięki 24-pinowemu, dwustronnemu połączeniu między laptopami, telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami, co stanowi doskonałą aktualizację poprzedniego USB-A i USB-B. Przynosi nam to ogromną wygodę, ponieważ możemy z łatwością ładować nasze urządzenia bez konieczności zwracania uwagi na poprawną stronę interfejsu. I zakłada się, że USB C stanie się ostatecznym standardem zastępującym wszystkie interfejsy złączy USB na rynku.

DSK