Bouldering, jest stosunkowo łatwodostępną i ekscytującą formą wspinaczki, coraz bardziej popularną w Polsce. Dostępność oraz brak potrzeby użycia lin i uprzęży sprawiają, że bouldering zdobywa coraz więcej entuzjastów.
Czym jest bouldering?
Bouldering to forma wspinaczki na niskiej wysokości, zazwyczaj do 4-5 metrów. Bezpieczeństwo zapewniają specjalne materace, tzw. crash pady, na które spadają wspinacze, a nie sprzęt wspinaczkowy. Ta forma wspinaczki polega na pokonywaniu tzw. “problemów”, czyli krótkich tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.
Rozwój boulderingu w Polsce
Bouldering w Polsce rozwija się dynamicznie. Powstało wiele nowoczesnych ścian wyłącznie boulderowych, których wielkość i jakość nie ustępuje obiektom w Niemczech, Austrii czy Francji. Dzięki temu coraz więcej osób ma szansę spróbować boulderingu, który bywa też traktowany jako swoisty fitness, angażujący całe ciało.
Sprzęt i trening
Do boulderingu potrzebne są wygodne ubrania sportowe, specjalistyczne buty wspinaczkowe oraz woreczek na magnezję i sama magnezja. Mimo, że sprzęt ten można wypożyczyć bezpośrednio na ściance, z czasem warto zainwestować w swój własny.
Bouldering wymaga pracy zarówno z ciałem, jak i z umysłem. Wszystko zaczyna się od treningu pod okiem doświadczonego instruktora. Nauka obejmuje różne techniki, takie jak haczenie pięt, ruchy dynamiczne oraz pracę z chwytami. Do treningu służą także specjalistyczne urządzenia, jak Moonboard, które pozwalają na wykonywanie tysięcy różnych problemów.
Bouldering na skałach
Jeżeli zdecydujemy się na wspinaczkę na naturalnych formacjach skalnych, warto zaopatrzyć się w specjalne materace do asekuracji zwane crash padami. Dodatkowo, przyda się szczoteczka do czyszczenia chwytów – tarcie na chwytach ma ogromne, często decydujące, znaczenie dla sukcesu wspinaczki.
Bouldering to świetna forma aktywności fizycznej, sposób na zdobycie nowych umiejętności, nawiązanie nowych znajomości i dobrą zabawę.
REDO