Eklektyzm w wystroju wnętrz, czyli jak zestawić ze smakiem stare z nowym?

styl eklektyczny
Standardowo eklektyczne wnętrza składają się ze starych elementów oraz tych nowoczesnych | fot.: stock.adobe.com

Najczęściej pojęcie eklektyzmu definiuje się jako zestawienie starego z nowym. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że słowo to nie odnosi się tylko i wyłącznie do tego typu wnętrz. W gruncie rzeczy każde pomieszczenie, w którym miesza się kilka różnych stylów, struktur lub też faktur, można nazwać eklektycznym.

Na jakich zasadach opiera się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny nie ma tak naprawdę żadnych konkretnych zasad, na których opiera się swoje działanie. Jedyne czym należy się wykazać podczas urządzania takich wnętrz, to po prostu poczucie smaku. Czasem może nam się wydawać, że coś nie pasuje do siebie lub też czegoś jest zbyt dużo. To informuje nas konkretnie o tym, że należy nieco przystopować. Z drugiej jednak strony jest to styl, w którym nie można bać się podejmowania jakichś nowych i nieco zaskakujących działań. Dopiero gdy wszystko jest ze sobą zestawione można zobaczyć konkretnie, czy faktycznie poszczególne elementy do siebie pasują. Aby jednak uniknąć pewnych niespodzianek, warto zdecydować się na stworzenie pewnego szkicu, zarysu, projektu. To dzięki niemu będziemy wiedzieć, w jakim kierunku faktycznie chcemy podążać.

Warto przeczytać!  Hodowla karpi koi: kompleksowy poradnik dla miłośników japońskich ryb ozdobnych

Co można zestawić ze sobą w eklektycznym stylu?

Standardowo eklektyczne wnętrza składają się ze starych elementów oraz tych nowoczesnych. Obecnie coraz bardziej docenia się chociażby stare meble, wykonywane z litego drewna i niezwykle solidne. Obecne meble nie mają zdecydowanie takiej właśnie trwałości, szybko się rysują i niekiedy po kilku latach wymagają wymiany. Oczywiście stare meble należy odnowić, czasem jedynie polakierować, wymienić gałki oraz kilka innych elementów, by znów prezentowały się dobrze. W trakcie urządzania swojego wnętrza i przede wszystkim jego dekorowania, warto decydować się na rozwiązania będące w zakresie naszych własnych możliwości. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zrobić sami, ale odnawianie mebli lub wykonanie jakichś nietuzinkowych dekoracji, może okazać się dla nas miłym oraz bardzo inspirującym doświadczeniem.

Warto przeczytać!  Stworzenie systemu nawadniającego: poradnik DIY

Stare meble mogą stanąć tuż obok industrialnych regałów, z solidnymi metalowymi elementami. Ponadto warto zestawiać ze sobą również wzory, które naszym zdaniem nie pasują do siebie. Odważnym połączeniem na pewno będą grochy oraz jakaś krata. Nie powinno stanowić to jednak dominujących elementów wnętrza. Cały czas musimy bowiem pamiętać o tym, że to będzie nasza prywatna przestrzeń mieszkalna. Musimy czuć się w niej dobrze i otoczenie nie może nas w żaden sposób przytłaczać.

Dlaczego styl eklektyczny cieszy się tak dużą popularnością?

Popularność stylu eklektycznego wynika między innymi z tego, że lubimy bawić się dekoracjami wnętrz i ich projektowaniem. Ponadto często podobają nam się różne rzeczy a ze względu na mały metraż mieszkania lub domu, nie może pozwolić sobie na osobne pomieszczenia w jakimś stylu, dlatego umieszczamy wszystko w jednym pokoju. Niemniej jednak styl eklektyczny jest popularny przede wszystkim z tego względu, że widać w nim życie i rękę człowieka, a nie tylko pomysły katalogowe.

Warto przeczytać!  Jakie rasy psów są najlepsze do mieszkania w bloku

BKS