W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy przykuci do biurka i komputera, a większość naszych aktywności fizycznych wykonujemy w drodze z pracy i do domu, a w najlepszym przypadku na siłowni. Nic więc dziwnego, że szukamy wyzwań – najczęściej w czasie urlopów, które często przybierają charakter mniej lub bardziej survivalowy. W jaki sposób przygotować się do takiego urlopu? Jaki sprzęt powinien posiadać na swoim wyposażeniu każdy survivalowiec, niezależnie od tego, czy jest amatorem, czy też profesjonalistą? Na tym skupimy się w tym artykule.
Co tak właściwie oznacza “survival”?
Survival w wielu uszach brzmi inaczej. Dla jednych jest to coś, co wiąże się z brakiem dostępu do elektroniki w czasie wyprawy – inni kojarzą go z niezwykle ciężkimi warunkami atmosferycznymi czy terenowymi. Jedno jest tutaj jednak wspólne: survival stawia nas przed sytuacjami nietypowymi, wymagającymi oraz rzucającymi wyzwanie naszej sprawności fizycznej. To właśnie dlatego właściwe przygotowanie się do niego ma tak duże znaczenie.
Podstawowy sprzęt i akcesoria dla survivalowca
Choć sprzęt do survivalu jest bardzo zróżnicowany i powinien być dopasowywany do konkretnej wyprawy i sytuacji, istnieje sporo rzeczy w jego obrębie, które powinien posiadać każdy survivalowiec – niezależnie od wszystkiego. Do tych rzeczy należy:
- Wszechstronny multitool – jest on narzędziem najbardziej uniwersalnym, którego funkcjonalność docenimy niejednokrotnie w bardzo zróżnicowanych sytuacjach. Warto postawić na taki, który będzie poręczny, odporny na działanie rdzy, ale i wyposażony w wiele funkcji.
- Mocna latarka – nigdy nie wiadomo, gdzie zapuścimy się w czasie podróży i kiedy zastanie nas zmrok. Dlatego też dobra latarka, najlepiej akumulatorowa, jest tak zwanym “must-havem” – zadbajmy o to, aby była mocna, ale jednocześnie nieduża.
- Odpowiednie odzienie – nieprzemakalne, solidne buty nieograniczające naszej palety ruchów, spodnie taktyczne z odpowiednio ulokowanymi kieszeniami ułatwiającymi dostęp do przedmiotów, które zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką oraz wodoodporna kurtka to jedne z podstaw odzienia survivalowego.
- Pojemny i funkcjonalny plecak – to w nim przechowujemy większość naszego survivalowego dobytku. Powinien on być pojemny, ale też podzielony na komory – tak, aby nie musieć przekopywać się przez całą jego zawartość w poszukiwaniu jednego narzędzia. Ważne jest tez, aby zawierał w sobie komory zewnętrzne i mocowania przytwierdzające go do naszego tułowia. Plecak powinien też być wygodny – niedopuszczalne jest, aby w jakikolwiek sposób krępował nasze ruchy.
Podsumowanie
Wybierając się na wyprawę o zabarwieniu survivalowym musimy być odpowiednio do niej przygotowani – nawet jeśli już samych swoich założeń ma ona być wymagająca i ciężka, powinna być też bezpieczna i jak najbardziej komfortowa. Właśnie dlatego jeszcze przed wybraniem się na nią zastanówmy się, co będzie w stanie nam w niej pomóc i zaopatrzmy się w to. Zwłaszcza, że większość sprzętu nie jest jednorazowa, a przyda nam się również w czasie kolejnych wycieczek.